افزایش وام ساخت مسکن به 300 میلیون تومان

به گزارش ایران عکس، مهم ترین خبر روز گذشته در بازار مسکن پرداخت تسهیلات 300 میلیونی ساخت به سازندگان بود.

افزایش وام ساخت مسکن به 300 میلیون تومان

جهت دریافت خدمات طراحی و اجرای فضای سبز با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

دولت به وسیله بانک تخصصی خود در بخش مسکن، سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق بهادار را در تهران به 240 میلیون تومان افزایش داد. روز گذشته نیز مدیرعامل بانک مسکن از افزایش سقف وام به 300 میلیون تومان به سازندگان اطلاع داد.

پرداخت مشروط وام ساخت 300 میلیون تومانی به سازندگان

مدیرعامل بانک مسکن از پرداخت وام 75 و 100 میلیون تومانی برای ساخت واحدهای طرح ملی مسکن اطلاع داد و گفت: به سازندگان از محل اوراق حق تقدم 300 میلیون تومان وام پرداخت می گردد.

ابوالقاسم رحیمی انارکی در نشست خبری خود به مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار در مورد افزایش سقف وام خرید از محل اوراق حق تقدم اشاره و توضیح داد: تسهیلات جدید مسکن برای واحدهای تا 25 سال قدمت پرداخت می گردد. برای واحدهای با سن 25 تا 30 سال یک سقف تسهیلات جداگانه ای در نظر گرفته شده است. بر این اساس در تهران این سقف قبلاً برای انفرادی 45 میلیون تومان بود که به 80 میلیون تومان و در زوجین از 80 به 160 میلیون تومان، در مراکز استان ها و شهرها بالای 200 هزار نفر از 40 به 60 میلیون تومان و برای زوجین از 70 میلیون به 120 میلیون تومان افزایش می یابد. وی بیان نمود: همچنین از محل اوراق حق تقدم تا 80 درصد هزینه به جامانده اجرای طرح را در مشارکت های مدنی تا سقف 300 میلیون تومان مشروط بر اینکه 20 درصد را سازنده تأمین اقتصادی انجام دهد، پرداخت می کنیم.

تأمین تسهیلات 140 هزار واحد طرح ملی مسکن

وی گفت: در طرح ملی مسکن نیز بانک اعلام آمادگی نموده در مرحله اول تا 140 هزار واحد را پوشش تسهیلات دهیم. از این تعداد تا به حال تفاهمنامه 25 هزار با ستاد اجرایی فرمان امام امضا شده و سهمیه 50 هزار واحد بنیاد مستضعفان به ما ابلاغ شده است. مطابق تفاهم اجرا شده برای واحدهای ستاد اجرایی فرمان امام 100 میلیون تومان و برای واحدهای مربوط به بنیاد مسکن 75 میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه 80 درصد تسهیلات مسکن در حوزه سنتی سازی استفاده می گردد، اظهار کرد: نرخ سود تسهیلات سنتی ساز 18 درصد است که در صورت ساخت به شیوه صنعتی نرخ سود یک درصد کاهش می یابد.

شعب بانک اجازه دریافت ضمانت برای پرداخت وام ندارند

مدیرعامل بانک مسکن با تأکید بر اینکه شعب بانک به هیچ عنوان اجازه مطالبه ضمانت از متقاضیان دریافت وام را ندارند، گفت: مردم در صورت مشاهده موارد را به بانک مسکن گزارش نمایند. رحیمی انارکی درخصوص اینکه چرا همچنان بعضی شعب بانک مسکن برای پرداخت وام خرید مسکن از متقاضیان ضمانت های مختلفی را مطالبه می نمایند، اظهار کرد: در ضوابط و مقررات بانک مسکن چنین چیزی نیست و بخشنامه ای در این خصوص نداریم.

کاهش 37 درصدی پرداخت وام خرید مسکن

وی بیان نمود: تسهیلات خرید 58 هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 34 درصد کاهش یافته، ضمن اینکه 115 هزار فقره وام خرید از ابتدای سال جاری تا 14 دی ماه پرداخت شده که به لحاظ تعداد 37 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است. همچنین در تسهیلات جعاله 24 هزار میلیارد ریال پرداخت شده که 15 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

منبع خبر: اقتصاد آنلاین

منبع: ساختمانچی
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 684

به "افزایش وام ساخت مسکن به 300 میلیون تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش وام ساخت مسکن به 300 میلیون تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید