برگزاری امتحانات دانش آموزان بعد از عید فطر تا قبل از انتخابات، احتمال جابجایی زمان امتحانات نهایی

به گزارش ایران عکس، محسن حاجی میرزایی گفت: امتحانات دانش آموزان بعد از عید سعید فطر شروع می گردد و کوشش می کنیم که متناسب با پایه های تحصیلی مختلف، حداکثر تا قبل از 28 خرداد که زمان برگزاری انتخابات است، به سرانجام رسیده باشد.

برگزاری امتحانات دانش آموزان بعد از عید فطر تا قبل از انتخابات، احتمال جابجایی زمان امتحانات نهایی

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسش های مطرح شده از سوی فرهنگیان، دانش آموزان و خانواده ها در شبکه شاد، اظهار کرد: از 21 اسفند تا کنون بیش از 12 میلیون و 700 هزار پیغام از معلمان، مدیران مدارس، دانش آموزان و خانواده ها به دست ما رسیده است که 6 میلیون کاربر این پیغام ها را ارسال نموده اند؛ همکارانم با استفاده از روش های الکترونیکی و هوشمندسازی، این پیغام ها را دسته بندی نموده اند و بر اساس بیشترین فراوانی به این پیغام ها پاسخ می دهم.

* شروع امتحانات دانش آموزان بعد از عید سعید فطر

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه مهم ترین دغدغه که از سوی همکاران مطرح شده است مربوط به امتحانات است و بیش از 30 درصد سؤالات و ابهامات مربوط به نحوه برگزاری امتحانات انتها سال تحصیلی جاری است، گفت: بر اساس پیش بینی ها و هماهنگی هایی که به عمل آوردیم، مقرر شد که امتحانات را بعد از عید سعید فطر یعنی پس از 27 اردیهشت شروع کنیم و کوشش می کنیم که متناسب با پایه های تحصیلی مختلف، حداکثر تا قبل از 28 خرداد که زمان برگزاری انتخابات است، امتحانات به انتها رسیده باشد.

وی با تأکید بر اینکه 27 اردیبهشت انتها دوره تحصیلی برای دوره متوسطه و انتها اردیبهشت، انتها دوره آموزش برای دانش آموزان ابتدایی است، اعلام کرد: امتحانات به دو صورت حضوری و غیرحضوری برگزار می گردد؛ برای پایه های نهم و دوازدهم اصرار داریم که امتحانات را حضوری برگزار کنیم.

* آیا امتحانات پایه های نهم و دوازدهم حضوری است؟

وزیر آموزش و پرورش با طرح این پرسش که بعضی مطرح می نمایند که چرا در چنین شرایطی روی امتحانات حضوری تکیه می گردد؟، اضافه نمود: به طور قطع بدون هماهنگی با ستاد ملی کرونا و بدون رعایت ملاحظات، تأکیدات و سفارش ها و پروتکل های بهداشتی، امتحانات را به صورت حضوری برگزار نخواهیم کرد؛ به عبارت دیگر این کار زمانی انجام گردد که با مسؤولین بهداشت و سلامت کشور هماهنگ شده باشد و از این جهت دانش آموزان نگرانی نداشته باشند.

وی اضافه نمود: اگر می گوییم امتحانات حضوری باشد، به خاطر دانش آموزان است، زیرا امتحانات این دو پایه، امتحانات تأثیرگذاری است و در آینده شغلی و تحصیلی آن ها اثرگذار است و اگر غیرحضوری برگزار گردد، احتمال این وجود دارد که حقوق آن ها تضعیف گردد و نگرانی هایی درباره همسانی نمره دهی و سنجش تحصیلی دانش آموزان پیش می آید به همین دلیل باید امتحانات یکسان و هماهنگ برگزار کنیم تا مطمئن باشیم حق هیچ دانش آموزی تضعیف نمی گردد.

* ممکن است زمان برگزاری امتحانات پایه های نهم و دوازدهم تغییر کند!

حاجی میرزایی توضیح داد: اگر در زمان اعلام شده امتحانات، از سوی ستاد کرونا اجازه برگزاری امتحانات حضوری داده نگردد، ممکن است زمان امتحانات پایه های نهم و دوازدهم به تأخیر بیفتد، اما مصر هستیم به صورت حضوری برگزار گردد، اما برای سایر پایه ها در صورتی که اجازه برگزاری حضوری امتحان وجود نداشت، به صورت غیرحضوری خواهد بود و کیفیت برگزاری آن بر عهده شورای مدرسه است.

وی ادامه داد: شورای مدرسه می تواند از روش های مختلفی مانند فضای مجازی و ابزار های برگزاری آزمون که در اختیارشان هست برای سنجش پیشرفت تحصیلی دانش آموزان و امتحانات انتها سال استفاده کند؛ مهم ترین عامل ارزشیابی، معلم است و اینکه معلم به ارزیابی دقیقی از شرایط تحصیلی دانش آموزان خود دست یابد.

وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: این موارد پیش بینی ماست و هنوز بیش از سه هفته تا انتها سال تحصیلی، زمان باقی مانده و باید ببینیم شرایط چگونه خواهد بود و امیدوارم به سمت آرامش بیشتر و مهار کرونا پیش برویم و شرایط شهر ها و مناطق مختلف به شرایط مناسب تری، بهبود پیدا کند.

* چرا بعضی افراد از حذفیات کتاب های درسی خبر ندارند؟!

حاجی میرزایی درباره حذفیات امتحانات گفت: برای تمام پایه های تحصیلی در شرایط قرمز، نارنجی و آبی کرونایی، معین کردیم که چه درس هایی حذف می گردد و این موارد را در ابتدای سال تحصیلی معین کردیم، اما تعجب می کنم که چرا بعضی افراد سؤال می نمایند.

وی اضافه نمود: از مناطق و مدیران مدارس در خواست می کنم این اطلاعات را در اختیار دانش آموزان قرار دهند همچنین این اطلاعات سایت مرکز سنجش کیفیت آموزشی و سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی قرار گرفته است؛ البته تصمیم درباره محتوای امتحانات با شورای مدرسه است که متناسب با شرایط منطقه تصمیم گیری می نماید.

وی تأکید کرد: امیدواریم با یاری همه، امتحانات را به بهترین وجه برگزاری کنیم و انتها شیرین و خوشی برای سال تحصیلی داشته باشیم که با سختی های بسیاری همراه بود؛ سال جاری روش های نو را تجربه کردیم و از روش هایی استفاده کردیم که قبلا استفاده ننموده بودیم و با مسائل و تنگنا های بسیاری روبه رو شدیم و همه ما کوشش کردیم این کاستی ها را به حداقل ممکن برسانیم.

* نگرانی از یادگیری در فضای مجازی

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه قریب به 30 درصد پیغام ها مربوط به آموزش در فضای مجازی و تنگنا های آن است، گفت: یک دغدغه این است که یادگیری در فضای مجازی به خوبی اتفاق نمی افتد؛ من این موضوع را قبول دارم؛ یکی از واقعیت های مهمی که در اجلاس وزرای آموزش و پرورش مطرح شد، این موضوع بود و جهان به این باور رسیده است که معلم و مدرسه جایگزین دیگری ندارد و هیچ چیزی جایگزین ارتباط چهره به چهره نیست.

وی اضافه نمود: قبول داریم آموزش در این بستر با کاستی هایی روبروست و تدریس در فضای مجازی متفاوت از تدریس در فضای حضوری است؛ اما چه کنیم وقتی اجازه نداریم که مدرسه را باز کنیم و وقتی که حضور دانش آموزان در مدرسه خطر دارد، آن چیزی که اثر کاهش کیفیت را می تواند جبران کند، کوشش بیشتر دانش آموزان است و اجازه ندهند که با افت آموزشی همراه شوند؛ همچنین کوشش های خوبی شده است و فراوری محتوا ها به روش ها و شیوه های مختلف اجرا شده و در دسترس است.

* اینترنت شبکه شاد رایگان است

حاجی میرزایی به اشاره به گلایه بعضی مردم نسبت به عدم پوشش اینترنت، گفت: درست است که پوشش اینترنت، سراسری نیست، اما پهنای باند و پوشش روز به روز بهبود می یابد و امیدوارم تمام مناطق ایران تحت پوشش اینترنت قرار گیرند.

وی درباره رایگان بودن استفاده از اینترنت در شاد، نیز اضافه نمود: کار در شبکه شاد رایگان است و این موضوع به وسیله تمام اپراتور ها و شبکه های خانگی رایگان است و هیچ یک حق ندارد که بابت خدمات اینترنت شاد، هزینه بگیرند و نمی گیرند؛ اگر خطایی اتفاق افتاده حتما منعکس نمایند تا پیگیری می گردد. البته فقط آن بخشی که افراد در فضای شاد هستند، رایگان است.

* به نظر نمی رسد مجالی برای برگزاری کلاس حضوری وجود داشته باشد

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که آیا امکان برگزاری حضوری کلاس های درس در سال تحصیلی جاری وجود دارد؟، اظهار کرد: اکنون شرایط کشور سخت است و ما به هفته های آخر سال رسیدیم و به نظر نمی رسد مجالی برای برگزاری کلاس حضوری وجود داشته باشد.

وی اضافه نمود: علاقه مند بودیم اگر فرصتی داشتیم دوره حضوری کوتاهی برای جبران کاستی برگزار کنیم، اما به نظر می رسد شرایط مناسبی نیست و پیش بینی نمی کنیم در این سال، آموزش حضوری داشته باشیم؛ امیدواریم با برطرف کاستی ها، سال آینده کلاس ها حضوری باشد.

* شرایط استخدام در آموزش و پرورش

حاجی میرزایی درباره شرایط استخدام در آموزش و پرورش گفت: آن کسانی که قبل از 92 با آموزش و پرورش همکاری داشتند، باید تبدیل شرایط می شدند که اقدامات لازم اجرا شده و تا کنون بیش از دو سوم مشمولان مشخص شرایط شده اند و یک سوم باقی مانده نیز در همین بهار، مشخص شرایط خواهند شد.

وی اضافه نمود: سایر علاقه مندان به استخدام در آموزش و پرورش باید به وسیله دانشگاه فرهنگیان و شهبد رجایی وارد شوند که از دو طریق امکان پذیر است؛ روش اول تعهد خدمت است که علاقه مندان به وسیله کنکور می توانند شرکت نمایند و از همان زمان قبولی، استخدام می شوند و حقوق می گیرند؛ روش دوم هم ماده 28 است که از فارغ التحصیلان دانشگاه ها، نیرو جذب می کنیم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: آزمون ماده 28 را سازمان اداری و استخدامی برگزار می نماید و همه کسانی که در مدارس غیردولتی و طرق دیگر با آموزش و پرورش همکاری می نمایند هم می توانند شانس خود را آزمون نمایند؛ برای کسانی که با ما همکاری نمایند سن شرکت در آزمون را به میزان همکاری آن ها با ما، افزایش می دهیم.

* حق التدریس معلمان را در انتها سال گذشته تسویه کردیم

حاجی میرزایی درباره حق التدریس معلمان گفت: حق التدریس معلمان را در انتها سال گذشته تسویه کردیم و 15 روز شهریور ماه تا آخر اسفند، مطالبات محاسبه و پرداخت شد.

وی در مورد گلایه از پرداخت شهریه در مدارس، اظهار کرد: مکرر اعلام کردیم در مدارس دولتی دریافت پول، وجهه قانونی ندارد و کاری داوطلبانه است و هیچ کس حق ندارد کسی محبور به پول دادن کند و اگر این کار را انجام دهد تخلف است و اگر گزارش گردد با متخلف برخورد می گردد.

* در مورد مشکل فارغ التحصیلان دانشسرا ها تصمیم گیر نیستیم

وزیر آموزش و پرورش درباره گلایه فارغ التحصیلان دانشسرا ها گفت: فارغ التحصیلان دانشسرا ها بین یک تا 5 سال بعد از فارغ التحصیلی استخدام شدند و آن دوره در ابتدا بر اساس حکم دیوان، محسوب شده است، ولی اخیرا دیوان عدالت گفته است که این زمان نمی تواند محسوب گردد.

وی اضافه نمود: ما در کنار آن ها هستیم، اما تصمیم گیر نیستیم؛ به وسیله سازمان بازنشستگی و در کنار نمایندگان این معلمان پیگیری می کنیم.

* آخرین شرایط لایحه رتبه بندی معلمان

حاجی میرزایی درباره آخرین شرایط لایحه رتبه بندی معلمان، اظهار کرد: قول داده بودیم که لایحه را قبل از انتها سال تحویل مجلس دهیم که این امر انجام شد و در مجلس اعلام وصول شد.

وی اضافه نمود: زمان اجرای رتبه بندی معلمان، هر زمانی است که مجلس تصمیم بگیرد، اما ما بودجه اش را از اول فروردین پیش بینی کردیم.

وزیر آموزش و پرورش درباره نگرانی درخصوص عدالت آموزشی، گفت: روی عدالت آموزشی بسیار حساس هستیم و یکی از موثرترین عدالت، توزیع کیفیت آموزشی به طور مساوی در ایران است؛ فاصله هایی داریم و کوشش داریم که پر کنیم همچنی کوشش کردیم که کرونا این فاصله ها را تشدید نکند.

وی ادامه داد: نمی توانیم بگوییم نصیب آموزشی در تمام کشور یکسان است، ولی در این جهت حرکت می کنیم و جزو اهداف نظام تعلیم و تبیت است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1613

به "برگزاری امتحانات دانش آموزان بعد از عید فطر تا قبل از انتخابات، احتمال جابجایی زمان امتحانات نهایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری امتحانات دانش آموزان بعد از عید فطر تا قبل از انتخابات، احتمال جابجایی زمان امتحانات نهایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید