شرایط عادی نیست؛ احتمال فعال شدن کرونا ، نمکی: در پاییز با همپوشانی کرونا و آنفلوانزا روبرو می شویم

به گزارش ایران عکس، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با توجه به احتمال همپوشانی کرونا با آنفلوانزا در پاییز و تعطیلی مدارس و دانشگاه ها باید از ظرفیت تابستان برای آموزش استفاده کنیمِ.

شرایط عادی نیست؛ احتمال فعال شدن کرونا ، نمکی: در پاییز با همپوشانی کرونا و آنفلوانزا روبرو می شویم

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، سعید نمکی در نشست کمیته علمی درمان کووید 19 در بیمارستان قلب شهید رجایی اضافه نمود: شرایط در خصوص ویروس کرونا به هیچ وجه عادی نیست. دو احتمال وجود دارد یا حذف ویروس از طبیعت یا فعال شدن آن، هیچ شواهدی برای راستا اول نداریم، بنابراین به احتمال زیاد به سمت فعال شدن ویروس می رویم. با ویروس پیچیده ای روبرویم که مدام باید منتظر اتفاقات جدید باشیم.

وی ادامه داد: احتمال ظهور ابعاد جدید این ویروس چموش و خموش وجود دارد. باید برای بدترین شرایط آماده باشیم. پیش بینی من این است که در پاییز با همپوشانی کرونا و آنفلوانزا روبرو می شویم و در این شرایط باید دوباره مدارس و دانشگاه ها تعطیل شوند بنابراین بهترین اقدام در راستا عدالت آموزشی این است که از ظرفیت تابستان که به طور موقت شرایط بهتری داریم برای آموزش مدارس و دانشگاه ها استفاده کنیم.

نمکی اضافه نمود: اولین کسی بودم که برای بسته شدن مدارس وارد عمل شدم و در این راه ایستادگی کردم و علت این که مدارس بسته ماند و این اواخر به صورت فرمالیته و دلبخواهی باز شد ایستادگی ما بود اما چون در پاییز احتمالا با ابعاد جدید این ویروس چموش روبرو می شویم پیشنهاد می کنم از ظرفیت تابستان برای مدارس و دانشگاه ها استفاده کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: آموزش مجازی که وزارت آموزش و پرورش راه انداخته خوب است اما روستاهایی داریم که اینترنت ندارند و کسی موبایل ندارد، بنابراین استفاده صرف از آموزش مجازی در راستا عدالت آموزشی نیست. ضمن این که در بسیاری از رشته ها مثل پرستاری، مامایی و رشته هایی که آموزش عملی دارند آموزش به شکل مجازی کافی نیست.

نمکی گفت: در شرایط کنونی دو کار را باید انجام دهیم یکی این که از ظرفیت تابستان که خاموشی موقت کرونا را داریم استفاده کنیم و البته از ظرفیت آموزش مجازی هم بهره ببریم اقدام مهم دیگر کاهش آسیب پذیری جامعه با افزایش آگاهی عمومی و جلوگیری از بی خیالی است.

وزیر بهداشت ادامه داد: در شرایط جدید بر روی گسترش خدمات پزشکی از راه دور کار می کنیم و در تلاشیم تا کلینیک های مجازی راه اندازی گردد و نسخه الکترونیک در کل کشور اجرایی گردد. در جلسه سران سه قوه ویزیت خدمات تله مدیسین را تصویب کردیم و به زودی این خدمات به خصوص برای افراد پرخطر راه اندازی می گردد.

  • بسیاری از مردم بی خیال شده اند

نمکی گفت: باید یاد بگیریم که با کرونا زندگی کنیم و مغلوب این بیماری نشویم. در روزهای گذشته در سفری که به مشهد داشتم دیدم که بسیاری از مردم بی خیال شده اند. از زدن ماسک خسته شده اند. در صف پرواز مردم فاصله را رعایت نمی کردند و تهویه هواپیما کار نمی کرد. از این شرایط خیلی غصه می خورمِ باید به مردم یادآوری کنیم که کرونا تمام نشده و اوضاع هادی نیست. باید در رفتارهای اجتماعی تجدید نظر کنیم و حساس تر باشیم.

وزیر بهداشت گفت: شیوع کرونا باعث شد بسیاری از بیماران عادی به بیمارستان نیایند یا ما آنها را پذیرش نکنیم به همین علت 25 درصد درآمد بیمارستانهای دولتی کم شد در حالی که حدود 50 درصد حقوق کارکنان قراردادی را این محل پرداخت می کنیم.

وی اضافه نمود: از مسئولان دانشگاه های علوم پزشکی خواسته ام بیمارستان های کووید 19 را جدا نمایند تا بیماران عادی با خیال راحت به بیمارستان های بدون کرونا مراجعه نمایند زیرا جدا کردن بخش های کرونا در یک بیمارستان کافی نیست و نگرانی مردم را رفع نمی نماید.

وزیر بهداشت گفت: یکی از کمبودها در اپیدمی کرونا کمبود تخت ای سی یو بود. شب عید 900 تخت ای سی یو با دستگاه ونتیلاتور اضافه کردیم اما مشکل ما کمبود نیروی متخصص در بخش های ای سی یو است، بنابراین با افزایش بی حساب و جزیره ای این تخت ها به شکل گذشته موافق نیستم. باید مراکز ارجاعی مراقبت ویژه در بیمارستان های عظیم داشته باشیم و نیروهای آن را تامین کنیم زیرا دستگاه بیمار را درمان نمی نماید بلکه مراقبت با کیفیت است که جان بیماران را نجات می دهد.

نمکی ادامه داد: باید به دنبال یک روش ملی در پاندمی کرونا باشیم. این اتفاق هر 150 سال یک بار در تاریخ می افتد ضمن این که در شرایط تحریم و بدترین شرایط مالی هستیم بنابراین باید به نحوی عمل کنیم که آبرومند بمانیم بدترین اتفاقی که آبرو و افتخار به دست آمده ما را می گیرد افزایش مرگ و میر بیماران و سه رقمی شدن فوتی هاست که نباید اجازه دهیم رخ دهد چنانکه در اوایل اپیدمی کرونا که موارد مرگ بالا بود حتی کشورهای همسایه مرزهایشان را به روی ما بستند و زیان مالی زیادی متحمل شدیم.

وزیر بهداشت گفت: با فداکاری جامعه پزشکی و پرستاری رتبه بالایی از نظر بهبودیافتگان داریم تقاضای من از مردم این است که شرایط را عادی ندانند تا دوباره گرفتاری ها بیشتر نگردد.

هشدار | شمال نروید ؛ موج دوم کرونا در راه است

  • شرایط اپیدمی کرونا عادی نیست

نمکی ادامه داد: شرایط اپیدمی کرونا عادی نیست. حدود 12.6 درصد فوتی های کرونا سن زیر 50 و بیماری زمینه ای نداشته اند بنابراین بسیاری از فرضیات مانند این که بچه ها به موارد حاد کووید 19 مبتلا نمی شوند قابل اعتماد نیست به همین علت همه تلاشمان را کردیم که دانش آموزان کمتر مبتلا شوند.

وزیر بهداشت گفت: کرونا یک عفونت عادی نیست. ویروس ناخلفی است که با اجداد خود مثل سارس و مرس فرق می نماید. در این ویروس نشانه هایی شبیه عفونت Hiv, آنفلوانزا یا بیماری های دیگر می بینیم به همین علت یک جا کلترا و کلرکین یا تامی فلو جواب می دهد و جای دیگر و زمان دیگر این داروها جواب نمی دهتد.

وی ادامه داد: هنوز اولین روزهای آشنایی با ویروس کرونا را طی می کنیم و برای قضاوت زود است. آنچه از عملکرد کرونا در قم دیدیم با گلستان فرق می کرد و آنچه دذ جنوب کرمان دیدیم با بندرعباس متفاوت بود. عوارض این ویروس در ترکمن ها در گلستان با غیر ترکمن ها تفاوت داشت و در هر منطقه و در بین هر قوم با ژنتیک و محیط متفاوت اتفاقات تازه می بینیم.

وزیر بهداشت اضافه نمود: در خصوص این بیماری باید برای هر مرحله و در هر منطقه قضاوت جداگانه داشته باشیم. نمی توانیم یک نسخه واحد برای کل کشور بپیچیم. این کار غیر عالمانه ای است. باید پروتکل های درمانی بنویسیم که که با اقلیم و ژنتیک مردم سازگار باشد.

وی گفت: باید درمان هایی در کشور مورد استفاده قرار گیرد که ارزان و مقرون به صرفه و اثربخش باشد. در حوزه اقتصاد سلامت حرف دارم. زمانی وزارت بهداشت را تحویل گرفتم که 20 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشت اما با کمترین مشکل سال 98 سپری شد اما سال جاری سخت ترین سال مالی برای کشور است.

وزیر بهداشت اضافه نمود: در بسیاری از شهرها بیش از 90 درصد مردم هنوز به کرونا مبتلا نشده اند. در این شرایط به دنبال پروتکل درمان ملی باشیم که با اقتصاد کشور سازگار باشد. هیچ مدل و شیوه کپی شدا از جهان در ایران جواب نمی دهد. تجربه ما نشان می دهد هیچ کاری بهتر از مراقبت خوب از بیماران جواب نمی دهد. هر جا خوب مراقبت کردیم پیروز بودیم. اگر بیماران زود تشخیص داده و ایزوله شوند پیروز می شویم با همین روش بیمارستان ها خلوت شدند در حالی کشورهای ثروتمند با چندین برابر نسبت تخت بیمارستانی به جمعیت تخت خالی نداشتند. در حالی که نسبت تخت بیمارستانی به هزار نفر در ایران 1.6و در این کشورها بالای 6.6 است.

وی گفت: آمریکا و انگلیس تخت بیمارستانی بیشتری داشتند اما طوفان را نسیم تلقی کردند و ضربه خوردند ما طوفان را جدی گرفتیم و به الگوی پیروزی رسیدیم.

وزیر بهداشت اضافه نمود: نباید اجازه دهیم مردم بی خیال شوند بدتر از بی خیالی مردم بی خیالی مسئولان است. عادی انگاری و ساده انگاری می تواند دستاوردهای کشور را مدیریت کرونا از بین می برد.

نمکی خطاب به پزشکان متخصص عضو کمیته علمی کووید 19 که با رسانه ها صحبت می نمایند نیز گفت: مردم شما را قبول دارند. طوری با مردم صحبت کنید که اضطراب آنها بالا نرود مردم به اندازه کافی نگرانی و اضطراب دارند اما طوری هم نگویید که فکر نمایند کرونا تمام شده و اوضاع عادی است و بی خیال شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1044

به "شرایط عادی نیست؛ احتمال فعال شدن کرونا ، نمکی: در پاییز با همپوشانی کرونا و آنفلوانزا روبرو می شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط عادی نیست؛ احتمال فعال شدن کرونا ، نمکی: در پاییز با همپوشانی کرونا و آنفلوانزا روبرو می شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید