تاثیر شخصیت بر روی عملکرد دستگاه ایمنی بدن

به گزارش ایران عکس، زندگی-امروز > سلامت به عواملی گوناگونی مانند ژنتیک، محیط و سبک زندگی بستگی دارد. تحقیقات جدید نشان می دهد که شخصیت نیز نقش بزرگی در شرایط سلامت افراد دارد.

تاثیر شخصیت بر روی عملکرد دستگاه ایمنی بدن

به گزارش هافینگتون پست، بعضی از پژوهش های اجرا شده نشان داده که شخصیت افراد نقش مهمی در بروز بیماری های فیزیکی دارد. اما پژوهشی که به تازگی اجرا شده نشان می دهد که ویژگی های شخصیتی در نوع مقابله بدن با بیماری ها عاملی موثر محسوب می شوند.

پنج ویژگی برتر شخصیتی شامل برونگرایی، روان رنجوری، پیروى از وجدان ، سازگاری و شفافیت نقشی اساسی در عملکرد دستگاه ایمنی بدن دارند. نتایج این تحقیق در ژورنال Psychoneuroendocrinology به چاپ رسیده است.

شرکت نماینده های این پژوهش، 121 بیمار با میانگین سنی 24 سال بودند. پژوهشگران دانشگاه ناتینگهام رابطه این ویژگی های شخصیتی را با الگوهای بیان ژنی آنالیز کردند. شرکت نماینده ها فرم های ارزیابی شخصیتی را با جواب دادن به سوالات مربوط به رفتار سلامتی خود پاسخ دادند. سپس، پژوهشگران نمونه های خونی آن ها را برای آنالیز فعالیت 19 ژن متفاوت در واکنش های التهابی در دستگاه ایمنی تحلیل کردند.

برونگرایی با الگوهای بیان ژنی بزرگتر ژن های پیش التهابی در ارتباط بود و پیروی از وجدان با الگوهای بیان ژنی کوچکتر رابطه داشت. به این ترتیب، افراد برونگرا در مقابله با عفونت و آلودگی پیروز تر عمل می نمایند.

التهاب نوعی عملکرد دستگاه ایمنی برای مقابله با مهاجمان خارجی است. این واکنش نشان از سلامت بدن است، ولی بعضی مواقع همین التهاب ها می توانند منجر به بیماری شوند. نتایج پژوهش اخیر نشان می دهد که برونگرایان از توانایی مقابله بیشتری برخوردار هستند، ولی احتمال خطرناک شدن آن التهاب نیز در آن ها بیشتر است. پژوهش های از این دست رشد چشم گیری داشته است، اما همچنان به پژوهش های بیشتری درباره ارتباط شخصیت و مکانیسم های زیستی مورد احتیاج است.

منبع: زندگی روز
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 917

به "تاثیر شخصیت بر روی عملکرد دستگاه ایمنی بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر شخصیت بر روی عملکرد دستگاه ایمنی بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید