تشکیل هیات های نظارت بر انتخابات شوراها در شهرهای 20 استان

به گزارش ایران عکس، تهران (پانا) - رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها از نهایی شدن تشکیل این هیات ها در شهرستان های 20 استان کشور و صدور احکام اعضای این هیات ها اطلاع داد و گفت تشکیل این هیات ها در شهرهای باقی مانده از دیگر استان ها به زودی با تکمیل فرایند صدور احکام، نهایی می گردد.

تشکیل هیات های نظارت بر انتخابات شوراها در شهرهای 20 استان

به گزارش هیات مرکزی نظارت بر ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا، سیدحمیدرضا کاظمی اظهار کرد: به محض استقرار هیات شهرستان و ارائه پیشنهاد از سوی آن ها، اعضای هیات های نظارت بخش معین می شوند.

رییس هیات مرکزی نظارت بر ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا اضافه نمود: با معرفی این افراد، ساختار کلی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در کشور نهایی شده و در بخشداری ها، فرمانداری ها و استانداری ها و یا سایر مراکز مناسب سراسر کشور مستقر خواهند شد و بعد از استقرار، ناظران شعب اخذ رای انتخاب و احکامشان صادر می گردد.

کاظمی درباره فرایند شکل گیری هیات های اجرایی انتخابات شوراهای شهر و روستا شرح داد: برای تشکیل هیات اجرایی مطابق قانون، ابتدا 30 نفر به عنوان معتمد معرفی می شوند و پس از تایید صلاحیت این افراد توسط هیات های نظارت، با رای این معتمدین و از میان آنها 8 نفر به عنوان هیات اجرایی انتخاب می شوند و مسئولیت ساز وکار اجرایی انتخابات در بخش و شهرستان بر عهده شان قرار می گیرد.

وی تاکید نمود: بنابراین تمامی فرایند انتخابات از تأیید معتمدین، تشکیل هیات اجرایی و نظارت بر انتخابات در شعب توسط هیات های بخش و استان مورد نظارت قرار می گیرد و گزارش های مربوطه به هیات مرکزی منعکس می گردد.

هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا در هر دوره از انتخابات با معرفی 6 نماینده داوطلب از سوی کمیسیون شوراها و امور داخلی و چهار نماینده داوطلب از سوی کمیسیون اصل 90 به صحن مجلس و با رای نمایندگان انتخاب می شوند. در این هیات با رای نمایندگان 3 نماینده از کمیسیون شوراها و دو نماینده از کمیسیون اصل نود حضور دارند.

همچنین، 23 آذرماه امسال با رای اعضا هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا سیدحمیدرضا کاظمی نماینده پلدختر به عنوان رییس، سید مصطفی آقامیرسلیم نماینده تهران به عنوان نایب رییس و محمدصالح جوکار نماینده یزد به عنوان سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر ششمین دوره انتخابات شوراها انتخاب شدند.

مطابق آیین نامه اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی روستا و بخش، اعضای هیات مرکزی نظارت با مشورت مجمع نمایندگان استان ها برای هر استان سه نماینده مجلس را به منظور نظارت در انتخابات استان معین و این سه نفر در استان ها برای هر شهرستان و هر بخش پنج نفر را انتخاب می نمایند.

به گفته سیدحمیدرضا کاظمی رییس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها، مرحله تشکیل هیات های عالی نظارت بر انتخابات شوراها در استان های 31 گانه کشور پیش تر به خاتمه رسیده و این هیات ها مستقر شده اند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1509

به "تشکیل هیات های نظارت بر انتخابات شوراها در شهرهای 20 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل هیات های نظارت بر انتخابات شوراها در شهرهای 20 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید