تغییر در سیمای استان های معدنی با ساخت پهپادهای ژئوفیزیک هوایی

به گزارش ایران عکس، رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با بیان اینکه با کشف معادن آهن، مس و طلا در استان قم این استان به استان فلزی تبدیل شد، گفت: برای دستیابی به محدوده های امیدبخش به فناوری های به روز احتیاج داریم که در همکاری با دانشگاه شریف درصدد طراحی و ساخت پهپادها با کاربرد در ژئوفیزیک هوایی هستیم.

تغییر در سیمای استان های معدنی با ساخت پهپادهای ژئوفیزیک هوایی

به گزارش ایران عکس دکتر علیرضا شهیدی امروز در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری میان سازمان زمین شناسی و دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه این سازمان کار ژئوفیزیک هوایی را از سال 1381 با همکاری یکی از شرکت های کانادایی شروع نموده است، اظهار کرد: این داده برداری هوایی برای مناطق دشتی بوده است، در حالی که کشور علاوه بر مناطق دشتی دارای مناطق کوه و کوهپایه ای است، از این رو از هلی کوپتر نیز در این زمینه بهره بردیم.

وی با تاکید بر اینکه در مطالعات ژئوفیزیک هوایی از سه روش مگنومتر، رادیومتری و الکترومغناطیس استفاده شد، خاطر نشان کرد: با تکامل و پیشرفت دانش، تجهیزات ژئوفیزیک هوایی جدید به سمت کوچکتر شدن حرکت نموده است و از سوی دیگر می طلبد که در راستای کاهش هزینه های تمام شده و صرفه جویی از پهپادها در این زمینه بهره ببریم.

شهیدی، امضای تفاهم نامه با دانشگاه صنعتی شریف را در این راستا ذکر کرد و افزود: در این همکاری دانشگاه شریف اقدام به طراحی پهپادهای مورد احتیاج در ژئوفیزیک هوایی خواهد نمود.

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با بیان اینکه این سازمان در شصتمین سال تاسیس خود قرار گرفته است، یادآور شد: تا به امروز این سازمان در برهه های خاصی اقدام به فراوری اطلاعات پایه زمین در حوزه های زمین شناسی و اکتشافات معدنی نموده است.

وی با اشاره به همکاری این سازمان با دانشگاه شریف، ادامه داد: برای این منظور 25 بلوک هوایی برای برداشت هوایی انتخاب کردیم که مساحت آن بالغ بر 2 میلیون و 750 کیلومتر خطی و حدود 650 هزار کیلومتر مربع می گردد.

شهیدی با اشاره به کاهش عیار معادن کشور، گفت: آنچه که در سطح بوده، کشف شده است و ما به دنبال کشف معادن در اعماق زمین هستیم.

به گفته وی، بر اساس آمارها در جهان 25 تا 55 درصد از معادن عظیم جهان در عمق 100 تا 200 متری قرار دارند.

رییس سازمان زمین شناسی با اشاره به مطالعات ژئوفیزیک هوایی در کشور، افزود: در این مطالعات در کردستان معادن آهن و مس کشف شده است و امیدواریم در سال انقلاب معدنی به اهداف مورد نظر دست یابیم.

شهیدی انجام این مطالعات را موجب تغییر در سیمای استان ها دانست و در این باره شرح داد: به عنوان مثال استان قم یک استان غیر فلزی شناخته شده بود، ولی با مطالعات اجرا شده سیمای این استان به استان فلزی تغییر یافت.

رییس سازمان زمین شناسی افزود: در این استان معادن آهن، مس و طلا کشف شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 907

به "تغییر در سیمای استان های معدنی با ساخت پهپادهای ژئوفیزیک هوایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر در سیمای استان های معدنی با ساخت پهپادهای ژئوفیزیک هوایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید