جزییات رابطه صمیمانه حسن رعیت با طبری

به گزارش ایران عکس، حسن میرکاظمی معروف به حسن رعیت در جلسه دادگاه درباره ارتباط خود با اکبر طبری گفت: طبری رفیق 18 ساله من است.

جزییات رابطه صمیمانه حسن رعیت با طبری

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات حسن میرکاظمی معروف به حسن رعیت و 21 متهم دیگر پرونده در شعبه 5 دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی بابایی برگزار گشت.

در جلسه دوم دادگاه با موافقت قاضی و به درخواست وکلای شکات مبنی بر استمهال و ارائه فرصت مطالعاتی از سوی دادگاه، مقرر شد جلسه سوم پس از یک فرجه زمانی برگزار شود.

در ابتدای جلسه دادگاه، حسن رعیت با اعلام قاضی در جایگاه قرار گرفت و اتهامات نامبرده از طریق قاضی مجدداً قرائت و به وی تفهیم گشت. رعیت با بیان این که اتهامات مذکور را قبول ندارم مدعی شد در زندگی ام به هیچ کس رشوه نداده ام و اتهام اخلال در نظام مالی را هم قبول ندارم.

در ادامه جلسه دادگاه، قاضی بابایی از مصادیق اتهام اخلال در نظام مالی کشور را که به حسن رعیت منتسب شده دریافت 67 میلیون یورو تسهیلات ارزی از بانک صادرات شعبه 4060 گرگان و واریز آن به یک حساب صوری بدون واردات کالا به کشور دانست که رعیت متهم ردیف اول پرونده مدعی شد در زمان دریافت تسهیلات ارزی مورد اشاره ارائه برگ سبز گمرکی ضرورت نداشته است. این ادعای رعیت از طریق جعفرزاده نماینده دادستان رد شد.

رعیت در ارتباط با تأسیس 44 شرکت صوری هم گفت: 50 درصد این شرکت ها کاری انجام نمی دادند که بخواهند صوری یا غیر صوری باشند! و مابقی شرکت ها هم که فعالیت داشتند، مالیات پرداخت می کردند و فهرست بیمه کارکنان داشتند؛ این ادعای رعیت با واکنش نماینده دادستان روبرو شد و جعفرزاده گفت: چرا فهرست بیمه کارکنان شرکت های مورد ادعای رعیت هیچگاه به بازپرس ارائه نشد؟

دریافت 182 میلیون دلار تسهیلات ارزی برای راه اندازی کارخانه فلر اردستان و واردات ماشین آلات مستهلک برای این کارخانه، از موارد مطروحه در پرونده مزبور بود؛ رعیت در جلسه دادگاه ادعا کرد 110 میلیون دلار برای واردات ماشین آلات کارخانه مورد اشاره هزینه شده است و شرکت فولاد مبارکه متقاضی دریافت یکی از این ماشین آلات بود که در دنیا بی نظیر است! این ادعای رعیت هم با واکنش نماینده دادستان روبرو شد و جعفرزاده به رعیت متذکر شد مبالغ دریافتی از صندوق ذخیره ارزی، به جای تجهیز کارخانه، صرف خرید ملک زعفرانیه و خرید سهام شرکت دنیای فلز و خرید خودرو و فرش شده است.

موضوع دریافت 161 میلیون دلار تسهیلات از بانک صنعت و معدن برای تأسیس و راه اندازی مجتمع فولاد درود ازنا که منتهی به واردات کالا و راه اندازی کارخانه نشد، از دیگر موارد مطروحه در پرونده اتهامی حسن رعیت است؛ متهم ردیف اول پرونده یعنی حسن رعیت در جلسه دادگاه ادعا کرد که فقط 6 ماه صرف واردات ماشین آلات این کارخانه از بندرعباس شده است که نماینده دادستان در این رابطه به رعیت متذکر شد که گزارش رسمی کارشناسی دادگستری تصریح دارد که ماشین آلات وارداتی مجتمع ازنا مستهلک بوده است.

نماینده دادستان در این بخش به صوت موجود از اکبر طبری هم اشاره کرد که در آن سند طبری تاکید می کند؛ ازنا یک متروکه است که به بانک انداخته شد.

جعفرزاده نماینده دادستان، در ادامه به مورد خط تولیدی نورد اشاره کرد که رعیت بابت آن 176 میلیون دلار تسهیلات دریافت کرد در حالی که راه اندازی این خط تولیدی مطابق برآورد ها صرفاً 93 میلیون دلار نیاز داشت و اوضاع به گونه ای پیش رفت که شرکت فولاد مبارکه وقتی بر آن شد تا خط تولیدی مزبور را راه بیندازد، گفت: 60 میلیون دلار دیگر نیاز است!

طبق ردیابی های مالی، 11.8 میلیون یورو از بانک مسکن شعبه خدامی از طریق حسن رعیت دریافت شده و این مبلغ به حساب بانک بابک زنجانی مستقر در مالزی واریز شده و رعیت در ایران معادل ریالی مبلغ مذکور را بدون وارد کردن کالایی دریافت کرده است؛ این موضوع هم در جلسه دادگاه از طریق قاضی مطرح شد که رعیت این اقدام را ناشی از گشایش اعتبار بانک مسکن و توافق میان بانک مسکن و بابک زنجانی و باقر شعار دانست.

نماینده دادستان درباره این موضوع خطاب به رعیت گفت: اگر مدعی هستید آقای شعار سر شما کلاه گذاشته چرا از وی به سبب کلاهبرداری و تضییع حقوق بیت المال شکایت نکردید؟! آیا این موضوع از آنجایی ناشی نمی شد که شما (رعیت) و آقای شعار یک مجموعه بودید و منافع مشترک داشتید؟

تأسیس 44 شرکت صوری به نام افراد بی بضاعت و دریافت تسهیلات به نام این افراد در ازای پرداخت ماهیانه 200 هزار تومان به آن ها از دیگر اتهامات حسن رعیت است که در جلسه دادگاه مطرح شد؛ رعیت بی بضاعت بودن این افراد را منکر شد و آن ها را که اعضای هیئت مدیره شرکت های صوری تسهیلات گیرنده بودند، کارمندان خود دانست!

من مطلع نبودم بچه ها دستگاه مهرزنی و مهرسازی دارند. این پاسخی بود که حسن رعیت به اتهام کشف 12 عدد مهر بانکی از دفترش به دادگاه ارائه کرد! البته اتهام جعل و استفاده از اسناد مجعول از جمله جعل برگه گمرکی و ارائه آن به گمرک انزلی از طریق رعیت هم در این بخش از دادگاه مطرح شد. رعیت در این بخش مدعی شد: هیچگاه هیچ سندی را جعل نکردم؛ جعل برگ سبز گمرکی را تحت هیچ شرایطی قبول ندارم؛ البته اگر باقر شعار می خواست برگ سبز درست کند، می توانست!

در ادامه جلسه دادگاه، اتهامات دیگر رعیت دایر بر آسیب وارد ساختن به محیط زیست و همچنین کشف مهمات جنگی غیرمجاز از وی هم مطرح شد. رعیت در این بخش از دادگاه منکر نگهداری 17 قلاده ببر شد.

اتهام اعمال نفوذ حسن رعیت در بانک صادرات گلستان به واسطه طبری هم در جلسه دادگاه مطرح شد که در این بخش هم متهم ردیف اول پرونده یعنی رعیت مدعی شد هیچ گونه اعمال نفوذی صورت نگرفته است بلکه، چون بانک صادرات گلستان 5 قرارداد ما را به چهار شعبه قضایی فرستاده بود ما گفتیم که این رویه غیرقانونی است و، چون به حرف ما توجه نکردند به آقای طبری مراجعه کردیم. رعیت در این بخش از دادگاه گفت: طبری رفیق 18 ساله من بود و به همین دلیل به او مراجعه داشته است.

در پایان، پس از دفاعیات متهم و ارائه ادله انتسابی جرم از سوی نماینده دادستان، قاضی بابایی رییس دادگاه با اعلام ختم جلسه گفت: جلسه بعدی دادگاه متعاقبا اعلام می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1743

به "جزییات رابطه صمیمانه حسن رعیت با طبری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات رابطه صمیمانه حسن رعیت با طبری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید