جمعیت دام سبک مولد از 35 میلیون راس فراتر رفته است، قیمت هر کیلو دام سبک 34 هزار تومان

به گزارش ایران عکس، پوریان گفت: جمعیت دام سبک مولد کشور از 35 میلیون راس در کشور فراتر رفته کهموجب کاهش قیمت دام زنده شده است.

جمعیت دام سبک مولد از 35 میلیون راس فراتر رفته است، قیمت هر کیلو دام سبک 34 هزار تومان

منصور پوریان رئیس شورای صادرکنندگان دام کشور در گفت و گو با خبرنگار ، با اشاره به اینکه بازار کنونی گوشت قرمز در بهترین شرایط به سر می برد، اظهار کرد: در حال حاضر در بخش گوشت گرم و دام سبک به دلیل زایش های پاییز با مازاد روبرو هستیم.

وی اضافه کرد: ترافیک دام سنگین در واحد های دامداری و انجام 75 درصد زایش های پاییز موجب شده تا دامداران با مسائل متعددی روبرو شوند که بنابر اظهارات اخیر سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، وزارتخانه در حال آماده سازی پکیجی به منظور خروج مازاد دام روی دست دامداران است.

پوریان ادامه داد: سال جاری برخلاف سال گذشته به سبب شرایط مساعد مرتع و بارش نه تنها کمبودی از حیث فراوری نداریم، بلکه مازاد دام روی دست دامداران به شدت بالاست.

رئیس شورای صادرکنندگان دام کشور قیمت کنونی هر کیلو دام سنگین درب دامداری را 25 تا 30هزار تومان و دام سبک را 33 تا 34 هزار تومان بیان نمود.

وی انباشت دام در واحد های دامداری را یک مزیت دانست و گفت: شرایط مساعد مرتع و بارش و زایش های مناسب پاییز از یک سو و واردات مناسب گوشت از سوی دیگر زمینه را برای تعادل قیمت در بازار فراهم نموده است.

پوریان با اشاره به اینکه جمعیت دام سبک مولد کشور از 35 میلیون راس در کشور فراتر رفته است، بیان نمود: تعداد بالای دام مولد در کشور موجب شده قیمت هر کیلو دام زنده نسبت به یک ماه اخیر در بازار یک هزار تا 2 هزار تومان کاهش یابد.

به گفته این مقام مسئول، با وجود شرایط مساعد زایش دام سبک در فصل پاییز و ترافیک دام سنگین در واحد های دامداری، وزارت جهاد کشاورزی به طور مداوم اخطار هایی مبنی بر خروج مقداری دام از کشور صادر می نماید چرا که با نزدیک شدن به ایام سرانجامی سال و رسیدن فراوری به اوج، قیمت با فرایند نزولی در بازار روبرو می گردد.

وی با اشاره به دیگر دلایل کاهش قیمت گوشت در بازار گفت: سازمان دامپزشکی طی یک و سال نیم گذشته با استقرار در کشتارگاه ها از کشتار دام سبک، ماده و میش جلوگیری می نماید که در نهایت این امر در رشد 12 تا 15 درصدی پرواربندی دام سبک و جمعیت دام مولد تاثیر بسزایی داشته است.

رئیس شورای صادرکنندگان دام کشور در سرانجام با بیان اینکه واردات گوشت یاری بزرگی به صنعت دامپروری نموده است، توضیح داد: در گذشته برای مصارف داخلی مجبور به کشتار میش بودیم که خوشبختانه با استقرار سازمان دامپزشکی در کشتارگاه ها و ممنوعیت کشتار، گوشت مورد احتیاج از این محل به وسیله واردات صورت می گیرد که این امر تاثیر بسزایی در حمایت از جمعیت مولد کشور داشته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 653

به "جمعیت دام سبک مولد از 35 میلیون راس فراتر رفته است، قیمت هر کیلو دام سبک 34 هزار تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمعیت دام سبک مولد از 35 میلیون راس فراتر رفته است، قیمت هر کیلو دام سبک 34 هزار تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید