خروج بورس از بخش مراقبت های ویژه

به گزارش ایران عکس، بازار سرمایه نخستین روز کاری هفته را با افزایش تقاضا آغاز کرد و شاخص کل با رشد نزدیک به 43 هزار واحد تا ارتفاع یک میلیون و 546 هزار واحد پیشروی داشت، اما ارزش معاملات 19 درصد کاهش یافت.

خروج بورس از بخش مراقبت های ویژه

به گزارش اقتصادنیوز، در دومین روز از مثبت به منفی حرکت کرد، شاخص کل با کاهش 23 هزار واحدی همراه بود و به نقطه یک میلیون و 522 هزار واحد رسید. شاخص بورس در 14 مهر با افت 32 هزار واحدی همراه بود و به عدد یک میلیون و 490 هزار واحد رسید.

بازار روز دوشنبه شرایط ضعیف و منفی داشت به طوری که شاخص کل به پایین ترین نقطه خود در 72 روز کاری گذشته رسیده است. ارزش صف های فروش 2 هزار و 300 میلیارد تومان بیشتر از صف های خرید بود.

در دو روز انتهای کاری هفته بازار فرایندی صعودی داشت، به طوری که در مجموع این دو روز شاهد رشد 50 هزار واحدی شاخص کل بودیم.

رشد تقاضا در بورس

پس از سقوط شاخص کل در روز دوشنبه به رقم یک میلیون و 490 هزار واحد، در دو روز آخر معاملاتی هفته به ترتیب 1.65 و 1.72 درصد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 540 هزار واحد بالا آمد.

اتفاق مهم دو روز آخر معاملاتی هفته پیشی دریافت صف های خرید از صف های فروش پس از 38 روز بود. از 14 مهر صف های خرید رو به رشد بوده است و در سه روز آخر کاری این صف ها رشد قابل توجهی را شاهد بود. در روز دوشنبه حجم صف های خرید نسبت به روز قبل 71 درصد رشد کرد در روز سه شنبه این رشد با رکورد 43 درصدی همراه بود و در نهایت در روز آخر هم صف های خرید با انبساط 23 درصدی همراه بود.

در مقابل انبساط صف های خرید، صف فروش ها در مقایسه با روز های کاری قبل با انقباض شدیدی روبرو بود. در روز دوشنبه میزان صف فروش کاهش دو درصدی را تجربه کرد، اما هر چه زمان جلوتر رفت صف های فروش بیشتر عقب نشست. در روز سه شنبه از ارزش صف های فروش 55 درصد کاسته شد تا علامت مهم برای فعالان بازار سرمایه باشد. در آخرین روز کاری نیز 5 درصد دیگر از میزان صف های فروش در بازار کم شد تا بازاری که با صف فروش 3 هزار 300 میلیارد تومانی شروع کرده بود با صف فروش 1588 میلیارد تومانی به کار خود انتها دهد.

در نهایت آخرین علامت امیدوار کننده بورس ورود پول حقیقی به بازار بود. در دو روز آخر معاملاتی هفته خالص پول حقیقی ورودی به بازار مثبت شد تا برخی این را به منزله آشتی دوباره سرمایه گذاران با تالار توصیف کنند..

پیش از این در تمام روز هایی که شاخص رشد می کرد ارزش صف های فروش بیشتر از صف های خرید بود و بازار با خروج پول حقیقی از بازار همراه بود. اما در دو روز آخر بیشتر شدن صف های خرید با ورود پول حقیقی همراه شد، به همین جهت امیدواری ها برای تغییر فرایند بازار بیشتر شده است.

خروج بورس از بخش مراقبت های ویژه

هفته کاری گذشته برای سهامداران نماد بازگشت بورس از بخش های مراقبت های ویژه بود، از دیدگاه آنان بورس هم اکنون در بخش عمومی است تا پس از اتمام دوره نقاهت شرایط عادی را پیدا کند. برخی روز شنبه را انتها دوره نقاهت می دانند و برخی دیگر می گویند با توجه به مجموعه ریسک های حاکم بر اقتصاد باید تا نیمه آبان صبر کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1257

به "خروج بورس از بخش مراقبت های ویژه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج بورس از بخش مراقبت های ویژه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید