دولت باید پاسخگوی دلیل افزایش نرخ ارز باشد

به گزارش ایران عکس، در پی ادامه روند افزایشی نرخ ارز در بازار، نایب رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین گفت: این که چرا دلار سیر صعودی گرفته را باید از دولت که عرضه کننده انحصاری و 90 درصدی دلار است، پرسید.

دولت باید پاسخگوی دلیل افزایش نرخ ارز باشد

به گزارش ایران عکس، قیمت دلار که ماه هاست رو به افزایش گذاشته، طی روزهای اخیر تا بیش از 15 هزار تومان هم پیش رفت. از سوی دیگر برای یورو نیز شرایط در بازار ارز به همین وضعیت بوده و این ارز نیز تا حدود 17 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد.

گر چه دلایل متفاوتی از جمله جو روانی، افزایش تقاضا و برخی سینگال های منفی از سوی مسئولان عامل، برای شرایط فعلی بازار ابراز می گردد، اما کارشناسان دلیل نوسانات تند و رشد افسارگسیخته دلار را به سیاست های دولت ربط می دهند.

در این زمینه مجیدرضا حریری - عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، در گفت وگو با ایران عکس، اظهار کرد: اگر کسی می دانست که چنین اتفاقاتی خواهد افتاد، هفته گذشته دلار 10 هزار تومانی را می خرید و الان بابت هر دلار 5000 تومان سود می کرد. به هر حال معین است که دولت با در اختیار داشتن 90 درصد منابع ارزی، عرضه کننده عمده بوده و همه چیز دست دولت است. 50 درصد منابع دلاری که حاصل از نفت است، کامل در اختیار دولت بوده و از 50 درصد بقیه نیز که غیر نفتی هستند، 40 درصد آن در اختیار دولت است.

وی با اشاره به صحبت های رییس جمهور در چند ماه پیش مبنی بر اینکه 80 درصد ارز وارد سامانه نیما و 20 درصد دیگر از سامانه خارج گردد، توضیح داد: بنابراین 90 درصد از کل منابع ارزی کشور در دست دولت است. یعنی ارز پتروشیمی ها، معدن های بزرگ و غیره که مدیران آنها به طور مستقیم یا غیرمستقیم توسط دولت انتخاب می گردد.

نایب رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین اضافه کرد: به عبارتی قیمت ها را عرضه کننده انحصاری یعنی دولت معین می نماید؛ حال 5000 تومان باشد یا 15 هزار تومان.

موج اول افزایش قیمتها از کجا آغاز شد!؟

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی در پاسخ به اینکه چرا دلار 15 هزار تومان گردیده است؟ گفت: این سوال را باید از دولت و بانک مرکزی پرسید، چراکه هیچ کس جز دولت در این موضوع تاثیر عمده ندارد. البته حتما گروه های پرقدرت سیاسی و اقتصادی هم از تلاطم بازار نهایت استفاده را میبرند، اما ایجاد کننده موج اول خود دولت و بانک مرکزی است.

وی ادامه داد: هرموقع که بازار دچار چنین تنش هایی می گردد، زمانی است که یکی از مقامات رسمی در دولت که در قبال ارز مسئولیت دارد، سخنرانی می نماید.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه اصولا کسی که بیشترین ارز را در اختیار دارد، بیشترین منفعت را خواهد برد، توضیح داد: دولت بیشترین منفعت را از این آشفته بازار خواهد برد، چراکه عمده ارز را در دست دارد.

حریری اضافه کرد: در این میان فقط مردم و به ویژه حقوق بگیران ثابت، دست مزدبگیران، کارمندان و کارگران، کسبه خرد، پیشه وران و دهقانان که بیش از 80 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند، کمرشان زیر بار این تلاطمها شکسته می گردد که قطعا تبعات بدی برای کشور به همراه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 آذر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 34

به "دولت باید پاسخگوی دلیل افزایش نرخ ارز باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت باید پاسخگوی دلیل افزایش نرخ ارز باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید