راه حل خانگی درمان شوره مژه

به گزارش ایران عکس، تهران (پانا) - شوره مژه نه تنها می تواند خارش های عذاب آوری داشته باشد بلکه از نظر ظاهری نیز ناخوشایند است و همه آن را می بینند. حتی بدتر اینکه اگر یک بار مژه هایتان شوره بزنند، احتمال اینکه بازهم تکرار شوند زیاد است.

راه حل خانگی درمان شوره مژه

به گزارش سایت تبیان، اگر فکر می کنید شوره فقط مربوط به پوست سر است، اشتباه می کنید. شوره روی ابروها و مژه ها نیز جمع می گردد. خیلی ناراحت نماینده است که شوره داشته باشید، خصوصاً اگر در جاهایی غیر از پوست سر هم دیده شوند. اساساً دو عارضه باعث ظاهرشدن شوره روی مژه ها و ابروها می شوند: بلفاریت و درماتیت سبوره ای.

بلفاریت به صورت التهاب لبه های پلک ظاهر می گردد که با سوزش، تحریک و احساس زبری در چشم همراه است. درماتیت سبوره ای نیز، التهاب مزمن پوستی است. این عبارت ها ممکن است شما را بترسانند؛ اما جای نگرانی وجود ندارد و می توانید با راه چارهها و درمان های خانگی این عوارض را برطرف کنید.

شوره مژه نه تنها می تواند خارش های عذاب آوری داشته باشد بلکه از نظر ظاهری نیز ناخوشایند است و همه آن را می بینند. حتی بدتر اینکه اگر یک بار مژه هایتان شوره بزنند، احتمال اینکه بازهم تکرار شوند زیاد است. شوره مژه مانند شوره سر می تواند جنبهٔ ژنتیکی داشته باشد و اگر این ژن را داشته باشید، احتمالاً شوره مژه برایتان عارضه ای مزمن خواهد بود. یعنی باید درمانی بلندمدت در پیش بگیرید تا شوره مژه هایتان در فاز خاموش قرار بگیرد.

صابون زینک: برای درمان بلندمدت شوره مژه

انواع زیادی از صابون ها وجود دارند که حاوی زینک هستند. زینک ماده ای معدنی است که خاصیت تسکین دهندگی و پاک نمایندگی دارد و اغلب در لوسیون های مناسب پوست های حساس که مستعد آکنه و کهیرهای پوستی و درماتیت سبوره ای اند به کار می رود. برای شوره مژه، از صابون پریتیون زینک بهره ببرید که می تواند علائم شوره و خارش را تسکین دهد.

روش استفاده:

حداقل روزی یک تا دو بار مژه ها را با این صابون بشویید. مواظب باشید صابون داخل چشم ها نرود و پلک ها را محکم به هم بفشارید. بگذارید کف صابون یکی دو دقیقه بماند و سپس آب بکشید.

شامپو بچه: راه حلی برای زمانی که ناگهان دچار شوره مژه می شوید

ترکیب شامپو بچه و آب می تواند چربی های اضافی، سلول های مرده پوست و میکروارگانیسم هایی که می توانند منافذ خط مژه را مسدود نموده و التهاب و تحریک را بدتر نمایند، از بین ببرد. همین راه چاره ساده به راحتی خارش و پف پلک را برطرف می نماید و در ضمنً مایت ها و قارچ هایی را که منجر به شوره می شوند از بین می برد.

روش استفاده:

اگر ناگهان متوجه شدید مژه هایتان شوره زده اند، یکی از روش های مؤثر این است که اندازه کمی شامپوبچه را با یک لیوان آب ترکیب نموده، چشم ها را خوب ببندید، با انگشت پلک را بکشید و با یک گوش پاک کن، ترکیبی که درست نموده اید را بادقت یکی دو بار روی خط مژه ها بکشید. با سر دیگر گوش پاک کن، برای چشم دیگرتان هم همین کار را بکنید. بعد از یک دقیقه، چشم ها را با آب گرم خوب بشویید. این کار را فوراً بعد از دوش گرفتن یا فوراً بعد از اینکه روی چشم ها پنج دقیقه پارچه ای مرطوب و گرم گذاشتید انجام دهید. ترکیب شامپو بچه و آب را حتماً به خطوط بالایی و پایینی خط مژه ها بزنید و روزی یک تا دو بار این کار را انجام دهید.

آلوئه ورا برای تسکین و آبرسانی

گیاه آلوئه ورا بابت خاصیت تسکین دهندگی معروفیت دارد و برای انواع سوختگی های پوست و کهیرها و خارش های پوستی مفید است.

روش استفاده:

اندازهی ژل آلوئه ورا را مانند همان روشی که برای شامپو بچه گفتیم به خط مژه ها بزنید و بعد از 5 دقیقه با آب گرم کاملاً بشویید. می توانید شب پیش از خواب نیز ژل آلوئه ورا به مژه هایتان بزنید تا طی شب پوست پلک و مژه ها آبرسانی شوند.

مژه ها را با روغن های گیاهی تغذیه کنید

روغن های طبیعی مانند روغن زیتون، روغن بادام، روغن آووکادو، روغن نارگیل و روغن بنفشه برای تغذیهٔ مژه های ضعیف و سست و حساس بسیار مفیدند. این روغن های گیاهی سرشار از امگا 6، ویتامین E و پروتئین هایی هستند که می توانند پوست نازک و حساس خط مژه را تغذیه و مرطوب نمایند و خارش و قرمزی و التهاب را تسکین دهند.

روغن درخت چای

روغن درخت چای خاصیت ضدقارچ دارد و می تواند قارچ هایی را که عامل شوره مژه و ابرو هستند از بین ببرد.

روش استفاده:

یک قاشق غذاخوری روغن درخت چای را چند ثانیه حرارت دهید و سپس با استفاده از یک پنبه آن را به مژه ها و ابروها بزنید. ده دقیقه صبر کنید و سپس با آب ولرم بشویید. این کار را سه بار در روز انجام دهید.

کمپرس گرم

خشکی و التهاب در نواحی اطراف مژه ها و ابروها می تواند موجب شوره بگردد. برای اینکه از این شوره رها شوید می توانید روی چشم هایتان کمپرس گرم بگذارید.

روش استفاده:

اندازهی آب گرم آماده کنید و پارچهٔ تمیزی را چند دقیقه در آن قرار دهید. حالا این پارچه را روی چشم هایتان بگذارید تا 15 دقیقه بماند. هر روز این کار را انجام دهید.

نمک

اینکه بخواهید از نمک نزدیک چشم هایتان بهره ببرید احتمالاً عجیب به نظر می رسد اما در واقع نمک در برطرف شوره بسیار مؤثر عمل می نماید. نمک می تواند منافذ بسته را پاک سازی کند و چربی اضافی که در خط مژه و ابرو جمع می شوند جذب نماید و جلوی عفونت قارچی عامل شوره را بگیرد.

روش استفاده:

یک قاشق غذاخوری نمک را در یک چهارم فنجان آب اضافه نموده و کاملاً حل کنید. چشم ها را ببندید و این محلول را به خط مژه و ابروهایتان بزنید و به آرامی لایه برداری کنید. حالا چشم ها را با آب سرد بشویید. این کار را هر روز انجام دهید.

آبلیمو

آب لیموترش راه بسیار خوبی برای برطرف شوره مژه و ابرو است زیرا دارای اسیدسیتریک می باشد. اسیدسیتریک یک عامل ضدمیکروبی است که می تواند عفونت قارچی عامل شوره را از بین ببرد.

روش استفاده:

یک قاشق غذاخوری آبلیمو را در یک چهارم فنجان آب بریزید و ترکیب کنید. چشم ها را ببندید و این محلول را با پنبه به مژه ها و ابروها بزنید. چشم ها را محکم ببندید و اجازه بدهید 5 دقیقه بماند. حالا صورت را با آب سرد بشویید. این کار را روزی دو بار انجام دهید.

وازلین

شوره روی مژه ها و ابروها می تواند ناشی از خشکی پوست باشد. وازلین پوست را رطوبت رسانی نموده و جلوی خشکی و پوسته شدن را می گیرد.

روش استفاده:

هر شب قبل از خواب اندازهی وازلین با انگشتتان به مژه ها و ابروها بزنید. صبح روز بعد با آب ولرم صورتتان را بشویید.

علاوه بر استفاده از راه چارههای خانگی توصیه شده، با رعایت چند نکته می توانید جلوی شوره زدن مژه ها و ابروها را بگیرید:

. تجمع مواد آرایشی و آلودگی روی مژه ها و ابروها موجب شوره می گردد، بنابراین هر شب آرایش صورتتان را پاک نموده و چشم ها را کاملاً تمیز کنید.

. زیاد آب بنوشید، میوه ها و سبزی های تازه بخورید و کافئین و الکل و هله هوله مصرف نکنید تا دچار عوارض پوست و مو نشوید.

. اگر مژه ها و ابروهایتان شوره زدند مدتی آرایش نکنید.

. مولتی ویتامین مصرف کنید.

. با افزایش سن، بدن هیالورونیک اسید کمتری فراوری می نماید که در واقع مسئول محافظت و آبرسانی چشم هاست. می توانید از قطره های چشمی هیالورونیک اسید بهره ببرید.

. اگر راه چارههای فوق را به کار بردید؛ اما مشکل شوره مژه ها همچنان باقی بود به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 خرداد 1401 بروزرسانی: 13 خرداد 1401 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 2055

به "راه حل خانگی درمان شوره مژه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه حل خانگی درمان شوره مژه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید