رفع انحصار باعث ایجاد رقابت و ارتقای کیفیت خدمات نهادهای مالی می شود

به گزارش ایران عکس، تهران (پانا) - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به رفع انحصار و تسهیل صدور مجوز تاسیس کارگزاری و نهادهای مالی بازار سرمایه، گفت ایجاد رقابت در این صنعت، سبب ارتقای کیفیت و ارائه خدمات بهتر به مشتریان خواهد شد.

رفع انحصار باعث ایجاد رقابت و ارتقای کیفیت خدمات نهادهای مالی می شود

به گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار، مجید عشقی با بیان اینکه رفع انحصار در تأسیس نهادهای مالی از جمله مهم ترین مأموریت های سازمان بورس و اوراق بهادار است، افزود: توسعه و عمق بخشی بازار سرمایه از جمله اهداف اساسی در رفع انحصار نهادهای مالی و ایجاد سهولت در صدور مجوزها است اما این هدف، سازمان بورس را در اجرای وظایف نظارتی خود بیش از پیش، دقیق تر کرده تا مانع هرگونه مشکل احتمالی برای سهامداران شود.

وی با اشاره به دغدغه برخی از فعالان بازار سرمایه مبنی بر افزایش کمی نهادهای مالی بدون توجه به ارتقای کیفیت، تأکید کرد: بازار سرمایه ظرفیت پذیرش تعداد زیادی از نهادهای مالی را دارد و اینگونه نیست که هرچه تعداد نهادها کمتر باشد، نظارت بر عملکرد آنها نیز راحت تر است پس نباید به این بهانه مانع توسعه کمی این دست از نهادهای بازار سرمایه شویم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: اگرچه فرایند صدور مجوزها تسهیل شده است، اما در بازبینی دستورالعمل ها، سخت گیری و موشکافی های بسیاری لحاظ شده و نظارت های سازمان نیز پس از شروع فعالیت آنها، سختگیرانه تر خواهد شد. همچنین، با دستورالعمل ها و مقررات مشخص شده، نظارت ها سختگیرانه تر شده و با نهادهای مالی متخلف برخوردهای شدید و جدی خواهد شد.

وی اعلام کرد: با توسعه بازار از نظر کمی، ایده ها و ابزارهای تازهی نیز وارد بازار می شوند که نظارت قوی تر را الزامی می کند تا از بروز ریسک های تازه جلوگیری شود. در این راستا، سازمان بورس هیچ واهمه ای از برخورد با متخلفان ندارد.

عشقی با بیان اینکه نهادهای مالی، ابزارهایی برای ارتقای بازار سرمایه به شمار می فرایند، افزود: با تأسیس یک نهاد مالی، سرمایه، سهامداران، افراد متخصص، کاردان و خبرگان مالی متعددی در یک نقطه جمع می شوند تا خدمات مختلفی را بنا به ماهیت خود به مردم ارائه دهند. تجمیع سرمایه ها، ایده ها و تخصص های مختلف، به بهبود کمیت و کیفیت فرایند خدمات رسانی در بازار سرمایه و در نهایت توسعه این بازار می انجامد.

شرکت های کارگزاری، یکی از حلقه های مهم بازار سرمایه

این مقام ارشد سازمان بورس با اشاره به شرکت های کارگزاری به عنوان یکی از حلقه های مهم بازار سرمایه، اعلام کرد: از سرگیری صدور مجور تأسیس شرکت های کارگزاری، به افزایش شمار این نهادهای مالی می انجامد که ارتقای کیفیت و کمیت شرکت های کارگزاری از طریق رقابت بیشتر در این صنعت را در پی دارد. زیرا با ایجاد رقابت کافی در این صنعت، شاهد انگیزه های خلاقانه بیشتر، ارتقای کیفیت و ارائه خدمات بهتر به مشتریان خواهیم بود.

وی گفت: بیش از یک دهه، به دلایل مختلفی با هیچ یک از درخواست های تأسیس شرکت کارگزاری موافقت نشده بود، اما با اجرا و پیاده سازی سیاست رفع انحصار در حوزه نهادهای مالی بازار سرمایه، مجوز یک شرکت کارگزاری تازه از سوی هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شد.

عشقی ادامه داد: در ارتباط با صدور مجوز تأسیس، اکنون شروع کار است. پس از دریافت مدارک درخواست های تأسیس شرکت های کارگزاری و بررسی آنها و انجام مصاحبه های اختصاصی، همه درخواست ها، در هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح خواهند شد. بی تردید، اگر درخواست های دریافتی از امتیاز لازم برخوردار و در راستای عمق بخشی و ارتقای بازار سرمایه باشند و مشخص شود که بر فرایند توسعه ظرفیت های بازار سرمایه اثر مطلوبی دارند، مجوز آنها نیز صادر خواهد شد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اهمیت رقابت در ارتقای خدمات، افزود: یکی از راه کارهای ارتقای کیفیت، ایجاد رقابت است؛ طبیعی است با افزایش شمار نهادهای مالی، رقابت میان آنها بیشتر خواهد شد. با ورود نهادهای مالی تازه، توانایی ، مهارت و ایده های تازهی نیز وارد بازار سرمایه می شوند که تنها رقابت را تقویت می کنند، بلکه باعث می شوند رقابت شکل مفید و سازنده تری به خود بگیرد.

تعداد مجوزهای صادر شده در حوزه صندوق های سرمایه گذاری

وی به تعداد مجوزهای صادر شده در حوزه صندوق های سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: از ابتدای امسال تا 22 مهر ماه، 19 مجوز فعالیت صندوق سرمایه گذاری صادر شده است. از 22 مهر ماه تا به امروز 6 صندوق سرمایه گذاری تازه نیز پیروز به اخذ صدور مجوز فعالیت از سازمان بورس شده اند. همچنین، از تاریخ یادشده تا به امروز، موافقت اصولی 8 صندوق اعلام شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 دی 1400 بروزرسانی: 8 دی 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1905

به "رفع انحصار باعث ایجاد رقابت و ارتقای کیفیت خدمات نهادهای مالی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفع انحصار باعث ایجاد رقابت و ارتقای کیفیت خدمات نهادهای مالی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید