روز شاد بچه های فرحزاد

به گزارش ایران عکس، زهرا کریمی ـ خبرنگار: انجمن سلامت ایران با همکاری پایگاه خدمات اجتماعی کوثر شهرداری منطقه2، برای بیش از 40 کودک از محله فرحزاد، مراسمی شاد و پر از هیجان را در پارک گلپاد برگزار کرد.

روز شاد بچه های فرحزاد

فرحزاد از محله های آسیب خیز منطقه2 است و موضوع اعتیاد در این محله مسائل بسیاری را برای خانواده ها ایجاد نموده است. گزارشی کوتاه از برگزاری این مراسم برای بچه ها را در این صفحه می خوانید.

  • علی پسر گوشه گیری است

برای دعوت این بچه ها به مراسم، مددکاران انجمن با آنها تماس گرفتند و برای ساعت 10 صبح آنها را برای حضور در مراسم دعوت کردند، هیچ کدامشان خبر نداشتند که قراراست چه روز شادی را داشته باشند. هنوز میز و جایگاه ها در پارک چیده نشده بود، اما بچه ها آنقدر ذوق جشن را داشتند که از ساعت 9 صبح با دوستانشان به پارک آمده و روی نیمکت های پارک منتظر آغاز برنامه بودند. پسربچه 10 ساله ای با سؤال های بسیاری که داشت سراغ یکی از مددکاران آمد و با کنجکاوی درباره اجرای برنامه پرسید. لحظه شماری می کرد تا زودتر مراسم آغاز گردد. او که همراه مادرش به این جشن آمده بود با شنیدن صدای موسیقی از بلندگوها، ترسید و دست مادرش را محکم گرفت. مادر این کودک گفت که فرزندم خیلی کم از خانه بیرون می آید و با چنین برنامه ها و مراسمی که با گروهی از همسن و سال هایش جشن بگیرد، ناآشناست. در مدرسه هم همین طور است و معلم ها معمولاً از این گوشه گیری او گلایه دارند.

  • آموزش مهارت نه گفتن!

اجرای مسابقه، یکی از برنامه های مهیج جشن بچه ها بود. پس از اجرای مسابقه نوبت به نمایش با موضوع دوست قلدر رسید، نمایش آموزشی که به بچه ها مهارت نه گفتن را می آموخت. مینا یکی از دخترانی که به همراه 2 دوست دیگرش در جشن شرکت نموده بودند، گفت: من هم در مدرسه یک دوست قلدر دارم که معمولاً با حسادتی که به نمره های خوب من دارد، همواره کوشش می نماید مرا در جمع حقیر کند و با این رفتارش دچار یک اعتمادبه نفس کاذب شده است. اکنون با تماشای این نمایش، یک مهارت یاد گرفتم که با چنین افرادی چگونه باید برخورد کنم تا از کارش پشیمان گردد.

  • باز هم مسابقه بگذارند

همین که نوبت به مسابقه طناب کشی می رسد، همه پسربچه ها بدون توجه به سن و سالی که اعلام کردند طناب را به دست گرفتند و آغاز به کشیدن کردند. مجری برنامه کوشش کرد تا پسربچه های زیر 10 سال را از مسابقه حذف کند و 2 گروه 15 نفره از پسربچه های بالای 10 سال تشکیل دهد. این بخش از برنامه آنقدر برای بچه ها جذاب بود که مسابقه چند بار تکرار شد. ابوالفضل یکی از بچه ها حاضر در این جشن از اتباع کشور افغانستان است. او که پس از خاتمه طناب کشی همچنان درگیر هیجان مسابقه است، می گوید: تیم مقابل مساوات را رعایت نکرد و با حرکاتی که درست نبود، کاری کردند تا ما ببازیم. من این مسابقه را قبول ندارم. باید ما می بردیم تا جایزه به ما برسد. من خیلی دلم می خواهد یک راکت بدمینتون داشته باشم، اما بچه های تیم باید کمی بیشتر زحمت می کشیدند تا تیم ما برنده می شد. باید یکبار دیگه مسابقه بگذارند، تا بدمینتون را من برنده شوم.

  • جای خالی دختران در مسابقه

مریم یکی از دخترانی است که در حال تماشای مسابقه است، او می گوید: برنامه امروز خیلی کم بود. ای کاش باز هم به چنین برنامه هایی دعوت شویم و برای دختران هم مسابقه و بازی بگذارند. معمولاً برای پسرها مسابقه و برنامه های اینچنینی برگزار می نمایند و ما باید بنشینیم و تماشا کنیم.

  • کوشش برای کاهش آسیب در محله فرحزاد

پایگاه سلامت ایران یکی از انجمن های فعال در منطقه است و زیر نظر بهزیستی به شهروندان و خانواده های آسیب دیده خدمات ارائه می دهد. دفتر این پایگاه که در ساختمان گلپاد واقع شده را شهرداری در اختیار این مرکز قرار داده تا با توجه به رسالت های مجموعه که شامل خدمات سلامت، درمان، مشاوره و شناسایی افراد آسیب دیده است فعالیت نمایند. این مرکز با مشارکت بهزیستی، خیّران و شهرداری پیروز شده 36 کارگاه را برای نوجوانان، جوانان، بانوان و سالمندان در مناسبت های مختلف سال اعم از مناسبت های ملی و جهانی برگزار کند. در این بخش از محله فرحزاد، دو محله اسلام آباد و محله فرحزاد در اولویت برگزاری کارگاه های شهروندی است. زهیر ابراهیم زاده رئیس اداره خدمات اجتماعی شهرداری منطقه2 می گوید: یکی از پرطرفدارترین کارگاه هایی که توسط این مرکز برگزار شده و اهالی استقبال خوبی از آن داشته اند، فعالیت های مشارکتی است. این کارگاه ها شامل ورزش های صبحگاهی و برپایی جشنواره غذا در سطحی بسیار ساده است. یکی دیگر از فعالیت های این پایگاه، مشارکت پزشکان خیّر و همکاری آنها با پایگاه است که با یاری بعضی از پزشکان پیروز شده ایم آگاهی بانوان را در زمینه بهداشت و آموزش رفتارهای پرخطر ارتقا دهیم. اجرای برنامه برای بچه ها در این محله ها اهمیت بسیاری دارد و به آنها مهارت نه گفتن آموزش داده می گردد و با آسیب های اعتیاد آشنا می شوند. امیدواریم برنامه های مرکز سلامت و خدمات اجتماعی شهرداری با افزایش سطح آگاهی خانواده ها و جوانان، نقش بسزایی در کاهش آسیب در منطقه داشته باشد.

در مرکز خدمات اجتماعی کوثر و پایگاه سلامت ایران در پارک گلپاددر محله فرحزاد تاکنون به خانواده های آسیب دیده خدماتی ارائه شده که شامل موارد زیر است:

95 نفر از افراد آسیب دیده به فوریت های اجتماعی، مددسرا و مراکز کاهش آسیب ارجاع داده شده اند.

512 نفر در جلسات و ارتباطات چهره به چهره مرکز پایگاه سلامت ایران آموزش دیده اند.

145 فضای بی دفاع شهری در محله فرحزاد و اسلام آباد شناسایی شده که محلی امن برای ارتکاب جرم شده است.

62 فعالیت اجتماعی در محله فرحزاد توسط مددکاران اجرا شده که مهم ترین آن توزیع غذای گرم، کیک، نان و بستنی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 282

به "روز شاد بچه های فرحزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز شاد بچه های فرحزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید