زن و شوهر نروژی در حیاط خانه شان یک قبر و یک شمشیر هزارساله کشف کردند

به گزارش ایران عکس، همواره برای کشف کردن آثار باستانی نیازی به سفر های دور و دراز نیست؛ گاهی حیاط خانه می تواند محل کشف گنجینه های تاریخی باشد. این اتفاقی است که اخیرا برای یک زوج خوش شانس نروژی افتاده است.

زن و شوهر نروژی در حیاط خانه شان یک قبر و یک شمشیر هزارساله کشف کردند

به گزارش فرادید؛ اودبیورن هیلاند و همسرش آنی، موقعی که مشغول خاک برداری حیاط پشتی خانه شان در منطقۀ ستسدال (Setesdal) نروژ بودند، با شیء عجیبی برخورد کردند که معلوم شد یک شمشیر قدیمی متعلق به دورۀ وایکینگ هاست. خانۀ هیلاند و همسرش خانه ای بسیار قدیمی است که بنای اولیۀ آن به سال 1740 میلادی برمی شود.

موقعی که هیلاند علف ها و خاک سطحی حیاط را کنار زد، ابتدا با یک سنگ مستطیل شکل رو به رو شد که در ابتدا برای او چیز مهمی به نظر نمی رسید. او سنگ را کنار گذاشت و به حفاری ادامه داد. اما کمی پایین تر یک شیء فلزی از زیر خاک بیرون آمد.

(سنگی که روی قبر قرار داشت)

هیلاند می گوید: به آن نگاه کردم و به نظرم رسید که شبیه یک تیغۀ شمشیر است. وقتی آن را به طور کامل بیرون آوردم دستۀ آن را هم دیدم و فهمیدم که این واقعا یک شمشیر است.

بعد از کشف شمشیر، هیلاند متوجه شد که سنگ مستطیل شکل در واقع یک سنگ قبر بوده و این شمشیر هم نوعی پیشکش تدفینی است که آن را همراه با یک مرده دفن نموده اند.

(اشیاء تدفینی دیگر؛ از جمله تزئینات طلاکاری شده)

علاوه بر شمشیر، اشیاء تدفینی دیگری نیز در قبر پیدا شد که بعضی اشیاء تزئینی از جمله قلاب های کمربند، سنجاق های طلاکاری شده و مهره های شیشه ای از جملۀ آن ها بودند.

هیلاند بعد از تمیز کردن شمشیر، دست از حفاری کشید و موضوع را به مقامات مسئول محلی خبر داد. روز بعد یوآکیم وینتروول باستان شناس به همراه یکی از مسئولان موزۀ تاریخ و فرهنگ اسلو به خانۀ هیلاند رفتند و موضوع را آنالیز کردند. آن ها تایید کردند که این یک مقبرۀ وایکینگی است.

باستان شناسان قدمت این یافته را از روی نحوۀ ساخت شمشیر مشخص نموده اند. دستۀ این شمشیر با همان سبک و سیاقی ساخته شده که در قرن نهم و اوایل قرن دهم میلادی یعنی بیش از هزار سال قبل رایج بوده است.

یوآکیم وینتروول می گوید: نحوۀ ساخت قبضه های شمشیر در دوره های مختلف تغییرات زیادی داشته است و بنابراین ما به راحتی می توانیم شمشیر های ادوار مختلف از اوایل عصر آهن تا اواخر قرون وسطی را از روی شکل قبضه شان تشخیص بدهیم.

منبع: فرارو
انتشار: 13 تیر 1402 بروزرسانی: 13 تیر 1402 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 2266

به "زن و شوهر نروژی در حیاط خانه شان یک قبر و یک شمشیر هزارساله کشف کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زن و شوهر نروژی در حیاط خانه شان یک قبر و یک شمشیر هزارساله کشف کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید