سهم آذربایجان غربی از طرح مسکن ملی چقدر است؟

به گزارش ایران عکس، فاز نخست این طرح در 9 شهر ارومیه، سلماس، تکاب، شاهین دژ، خوی، نقده، سیه چشمه، اشنویه و محمدیار اجرایی شده و سهمیه کل آذربایجان غربی 20970 واحد است.

سهم آذربایجان غربی از طرح مسکن ملی چقدر است؟

برای سفری دلچسب با قیمت تور لحظه آخری آذربایجان همراه شوید و از شهر زیبای باکو دیدن کنید و با فرهنگ مردم خونگرم آذربایجان آشنا شوید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، وزارت راه و شهرسازی در راستای یاری به تأمین مسکن، طرح اقدام ملی تأمین مسکن را در قالب احداث 400 هزار واحد مسکونی برنامه ریزی نموده است. از میان این تعداد واحد، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مدیریت احداث 100 هزار واحد مسکونی را در شهرهای کشور با اولویت شهرهای با جمعیت کمتر از 100 هزار نفر بر عهده دارد.

تا به امروز هفت فاز از این طرح اجرایی شده و فاز هفتم و انتهای سی ام آذر ماه تا دوم دی ماه در 4 استان تهران، البرز، قزوین و کرمان اجرایی شد.

گرچه در بعضی شهرها استقبال چندانی از این طرح نشده، اما در مقابل طرح ملی مسکن در شماری از استان ها و شهرها ارومیه با استقبال فراوانی روبه رو بوده است، به گونه ای که سقف معین شده برای این شهر در ساعات اولیه ثبت نام تکمیل شد.

از جمله مزایای این طرح می توان به تسهیلات وام بانکی به مبلغ 750 میلیون ریال با نرخ 18% با دوره مشارکت مدنی (ساخت) حداکثر دو ساله و بازپرداخت تسهیلات در قالب فروش اقساطی به مدت 10 سال پرداخت می گردد اشاره نمود.

20 هزار واحد مسکن ملی به آذربایجان غربی تعلق گرفت

جلال تقی دخت در ارومیه، با اشاره به نخستین مرحله ثبت نام مسکن ملی در آذربایجان غربی با اشاره به طرح نظام ملی گفت: فاز نخست این طرح در 9 شهر ارومیه، سلماس، تکاب، شاهین دژ، خوی، نقده، سیه چشمه، اشنویه و محمدیار اجرایی شده و سهمیه کل آذربایجان غربی تا انتها تعداد 20 هزار و 970 واحد در نظر گرفته شده است.

معاون باز آفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی با اشاره به احراز هویت و صلاحیت ثبت نام کنندگان اضافه کرد: ادارات کل ثبت احوال و اسناد و همچنین بانک های عامل شرایط ثبت نام کنندگان را مورد آنالیز قرار داده و در صورت تائید شدن کد رهگیری به صورت پیامکی برای ادامه کارها به سرپرست خانواده ارسال می گردد.

وی با اشاره به شرایط ثبت نام در این فاز و فازهای بعدی گفت: افراد واجد شرایط باید سرپرست خانواده باشند و حداقل 5 سال در شهری که ثبت نام صورت می گیرد سکونت داشته باشد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی سابقه مالکیت زمین یا ملک مسکونی را نداشته باشند.

تقی دخت تاکید نمود: برای افرادی که تائید می شوند وام 75 میلیون تومانی با سود 18 درصد در نظر گرفته شده و این تسهیلات در بافت های فرسوده با 9 درصد تا سقف 40 میلیون تومان و 18 درصد 35 میلیون مابقی احتساب می گردد.

سه موضوع طرح اقدام ملی تأمین مسکن را از مسکن مهر متمایز می نماید

یکی از وجوه تمایز طرح ملی اقدام مسکن با مسکن مهر انتخاب اراضی را در محدوده شهرها و درون بافت شهر و دارای تأسیسات زیربنایی است و از نظر وزیر راه و شهرسازی وجه تمایز این طرح، زمین آماده برای احداث مسکن با انشعابات است تا مردم با مسائل جاده دسترسی و آب و برق و فاضلاب روبرو نشوند.

اسلامی وزیر راه و شهرسازی برنامه محوری و کنترل نقیصه های قبل را ویژگی دوم این طرح دانسته و می گوید: ما بر اساس ظرفیت های پیش بینی شده، متناسب با عرضه و تقاضا آغاز به ثبت نام کردیم و هنوز پالایش و غربالگری احتیاج واقعی در شهرهای مختلف تکمیل نشده است.

وی همچنین مشارکت مردم را وجه تمایز سوم این طرح با مسکن مهر عنوان نموده و می گوید: ما در این مرحله زمین را به صورت انفرادی یا گروهی به مردم بسیاری از شهرها واگذار می کنیم و با پشتیبانی های فنی مهندسی و معرفی به بانک برای تسهیلات می توان زمینه خانه دار شدن مردم را فراهم کرد.

در انتها خاطر نشان می گردد به اعتقاد تعدادی از متقاضیان، به دلیل ثبت نام افرادی که واجد شرایط نبوده اند، نوبت ثبت نام به آنها نرسیده و در واقع در حق آنها اجحاف شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 666

به "سهم آذربایجان غربی از طرح مسکن ملی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم آذربایجان غربی از طرح مسکن ملی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید