شرکت های آمریکایی برای تجارت در چین ریسک بزرگی می نمایند

به گزارش ایران عکس، شرکت های آمریکایی که در چین تجارت می نمایند به خاطر کند شدن رشد مالی در اثر جنگ تجاری و اعتراضات در هنگ کنگ بر سر دموکراسی، ریسک بزرگی را به جان خریده اند.

شرکت های آمریکایی برای تجارت در چین ریسک بزرگی می نمایند

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از سی ان ان، شرکت های آمریکایی که در چین تجارت می نمایند به خاطر کند شدن رشد اقتصادی در اثر جنگ تجاری و اعتراضات در هنگ کنگ بر سر دموکراسی، ریسک بزرگی را به جان خریده اند. ولی این ریسک ها مانع بسیاری از آنها برای وارد شدن به بازار بزرگ چین نشده است.

چندین کسب و کار آمریکایی نشانه های مثبتی از چین در هفته های اخیر دریافت نموده اند که راه را برای معاملات سودآور در دومین اقتصاد بزرگ دنیا باز نموده است، مثلا شرکت پی پل در ماه گذشته مجوزی برای فراهم کردن پرداخت های دیجیتالی دریافت کرد. گزارش شده که شرکت بلک راک هم با شرکت تکنولوژی تنسنت چین در خصوص قراردادهای احتاقتصادی صحبت نموده است. جی پی مورگان هم در ماه اوت مزایده ای را برنده شد که طبق آن می تواند کنترل کسب و کارهای مدیریت سرمایه خود را در چین به دست بگیرد، البته هنوز تأیید نهایی آن مانده است.

چندین شرکت آمریکایی دیگر هم وارد چین شده اند. شرکت تسلا سال گذشته یک کارخانه بزرگ در شانگهای ساخت تا بزرگترین کارخانه خودروهای الکتریکی دنیا باشد. این کارخانه در همین ماه فراوری خود را شروع می نماید.

ارتباط بین شرکت های آمریکایی و چین عجیب نیست. چین محل سکونت بیش از یک میلیارد انسان است که بسیاری شرکت ها آنها را مشتریان خود می دانند.

چالش های فعالیت در چین

کند شدن رشد اقتصادی چین و ادامه جنگ تجاری آن با آمریکا بی ثباتی زیادی برای تجارت در این کشور به وجود آورده است و این بی ثباتی تمام نمی گردد. کند شدن رشد اقتصادی بزرگ ترین نگرانی سرمایه گذاران است و بیش از 53 درصد آن ها طی یک نظرسنجی در تابستان امسال اظهار کردند که سرمایه گذاری خود را به تاخیر می اندازند یا کاهش میدهند و دلیل آن مستقیماً در گیری های تجاری چین و آمریکاست.

برای فراوری نمایندگان آمریکایی، عوارض بالا بر کالاهای چینی دلیلی خوب برای ترک این کشور است. بسیاری از آنها به کشورهایی مانند ویتنام روی آورده اند چون افزایش هزینه های فراوری، چین را نسبت به گذشته به مکانی بسیار گران تر برای ساخت کالاها تبدیل نموده است.

بعضی شرکت ها مانند والمارت و تسلا همچنان به فراوری در چین ادامه می دهند ولی سایر شرکت ها تصمیمات خود را فعلا به تعویق انداخته اند.

تا زمانی که چین و آمریکا به یک تفاهم جدید در خصوص فعالیت در بازارهای یکدیگر نرسیده اند، بسیاری شرکت ها انعطاف پذیر می مانند و تعهدی به ماندن در چین ندارند. این شرایط برای تجارت و مخصوصا سرمایه گذاری مستقیم خارجی اصلا خوب نیست.

ادامه اعتراضات در هنگ کنگ ریسک بزرگ دیگری برای شرکت های آمریکایی است. یک مقام اجرایی یک تیم لیگ بسکتبال آمریکا هفته گذشته پس از اعلام حمایت از اعتراض نمایندگان در توییتر خود، یک طوفان بین المللی به راه انداخت.

این کار باعث شد تمام شرکای های چینی لیگ بسکتبال آمریکا قراردادهای خود را با این لیگ معلق نمایند و ارتباط بین دو کشور خراب تر گردد. اگر این ارتباط سریع تعمیر نگردد، این درگیری ها می تواند خسارت اقتصادی عمده ای به لیگ بسکتبال آمریکا بزند: بازار چین حداقل 10 درصد درآمد فعلی این لیگ را تامین می نماید که می تواند تا 2030 به 20 درصد برسد.

در کل، اقدامات چین شرکت های آمریکایی را در فشار بین خواسته های چین و انتظارات آمریکا در خصوص آزادی و حقوق بشر قرار می دهد و این کشور را به مکانی نامطمئن برای تجارت تبدیل می نماید.

43

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 392

به "شرکت های آمریکایی برای تجارت در چین ریسک بزرگی می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت های آمریکایی برای تجارت در چین ریسک بزرگی می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید