قانون جدید حق امتیاز اتحادیه اروپا به کتاب های چاپی بی توجه است

به گزارش ایران عکس، روی کافمن مدیر اجرایی مرکز شفافیت حق امتیاز آمریکا اعتقاد دارد قانون جدید اتحادیه اروپا برای محافظت از حقوق مولفین در فضای مجازی کامل است ولی کمتر به کتاب ها توجه دارد.

قانون جدید حق امتیاز اتحادیه اروپا به کتاب های چاپی بی توجه است

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از پابلیشینگ پرسپکتیو، ماه آوریل امسال میلادی اتحادیه اروپا قانونی جدید برای محافظت از حقوق مولفین یا همان حق نشر تصویب کرد که طبق آن متون منتشر شده در فضای مجازی را نیز شامل می شد. بسیاری از ناشران از این قانون استقبال کردند. رودی وانچونبیک رئیس اتحادیه ناشران اروپایی از این قانون استقبال کرد و از نمایندگان اروپایی به خاطر تصویب این قانون تشکر کرد.

در این میان روی کافمن مدیر اجرایی مرکز شفافیت حق نشر آمریکا اعتقاد دارد این قانون برای محافظت از حقوق مولفین در فضای مجازی کامل است ولی کمتر به کتاب ها توجه دارد. وی در گفتگویی درباره کم و کیف این قانون صحبت می نماید:

  • هدف اصلی قانون جدید اتحادیه اروپا چیست؟

همانطور که در کلمات ثبت شده در قانون جدید اتحادیه اروپا آمده است هدف اصلی حمایت از متون منتشر شده در اینترنت است. در زمان کنون اروپایی ها احساس می نمایند که زمان آن رسیده دولت های اروپایی برای عصر دیجیتال باید فکری بنمایند.

  • کمی بیشتر درباره این قانون صحبت کنید. گفته بودید درباره کتاب ها کاستی هایی وجود دارد؟

در قانون جدید بندهایی به قانون قبلی اتحادیه اروپا درباره حفاظت از حقوق مولفین در فضای مجازی اضافه شده است ولی هنوز کاستی های قوانین قبلی در قانون جدید نیز دیده می گردد. مثلاً اینکه مقدار سهم ناشر و نویسنده از فروش کتاب ها را معین نکرده است. به نظر می رسد اتحادیه اروپا کمتر به کتاب های چاپی اهمیت می دهد.

  • یکی از تاکیدات اتحادیه اروپا فشار آوردن به شرکت های خدمات الکترونیک در قبال کاربرانشان است. این مسئله انتشار آزاد اطلاعات در اینترنت را محدود نخواهد کرد؟

نخیر به هیچ وجه. شما دقت داشته باشید که اتفاقاً این قانون جدید حق نشر اتحادیه اروپا موجب تقویت و بالا بردن کیفیت مطالب و محتواهای منتشر شده در فضای اینترنت خواهد شد. چون در این قانون ذکر شده که شرکت ها موظف به نظارت به محتواهای منتشر شده از سوی کاربرانشان هستند. این مسئله به خصوص در خصوص سایت های خبری صدق می نماید. مسئله ای که بارها شاهد آن بودیم. اگر قوانین درستی وجود نداشته باشد به جای اخبار با کیفیت شاهد انتشار خبرهای بی کیفیت و حتی دروغی هستیم که این روزها در اینترنت به وفور یافت می گردد. به نظر می رسد این قانون آغازگر راهی در دولت های اروپایی است که امیدوارم به بقیه نقاط دنیا نیز تعمیم داده گردد.

  • آینده را با وجود این قانون چگونه می بینید؟

قانون جدید اتحادیه اروپا در صورتی که از سوی کشورهای این اتحادیه به صورت محلی و ملی اجرا نگردد ارزش خاصی نخواهد داشت. تمام کشورها باید قوانین ملی خود را به طور واحد درآورند تا حقوق مولفین به درستی اجرا گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 475

به "قانون جدید حق امتیاز اتحادیه اروپا به کتاب های چاپی بی توجه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون جدید حق امتیاز اتحادیه اروپا به کتاب های چاپی بی توجه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید