لاریجانی: رئیس فدراسیون فوتبال به 5 دلیل شامل قانون بازنشستگی می گردد

به گزارش ایران عکس، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: فدراسیون فوتبال با توجه به استفاده از منابع عمومی دولتی مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان می گردد.

لاریجانی: رئیس فدراسیون فوتبال به 5 دلیل شامل قانون بازنشستگی می گردد

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، علی لاریجانی، رئیس مجلس در دیدار با رئیس و اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال، که صبح امروز (سه شنبه 15 آبان) در مجلس شورای اسلامی برگزار گردید، ضمن ابراز خرسندی از گزارش ارائه شده رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص موفقیت های تیم های ملی در سطوح مختلف نوجوانان، جوانان و بزرگسالان، بانوان، فوتسال و فوتبال ساحلی گفت: سطح فراگیری و انتظار مردم به واسطه علاقه ای که به رشته ورزشی فوتبال دارند، بسیار بالاست و باید به این پدیده یاری کرد که آنچه مورد علاقه مردم است، به نحوی در کشور پیش برود.

وی اضافه نمود: ما نیز از شما به دلیل کسب این موفقیت ها در بخش های مختلف قدردانی و تشکر می کنیم که موجبات شادی مردم را فراهم کردید.

لاریجانی درباره دولتی یا غیردولتی بودن فدراسیون فوتبال گفت: در گذشته هم بارها عنوان شده که فدراسیون فوتبال نیز مانند سایر فدراسیون های ورزشی به هیچ وجه دولتی نیست و از نظر قوانین نیز وزارت ورزش دخالتی در عزل و نصب های این فدراسیون ورزشی ندارد. در این راستا اگر شبهه ای هم وجود داشته باشد، قابل رفع است.

نماینده مردم قم در مجلس یادآور شد: اداره مردمی فدراسیون ها فواید بسیاری دارد و مجلس نیز آمادگی دارد در این زمینه چنانچه نقص قانونی وجود داشته باشد، آن را رفع کند.

لاریجانی درباره نظام مند شدن درآمدهای فدراسیون فوتبال نیز افزود: در این زمینه نیز بهتر است که در حوزه حق پخش تلویزیونی فدراسیون فوتبال از لحاظ کسب درآمد مستقل و در قانون صداوسیما نیز این موارد گنجانده گردد. پیش از این دکتر مطهری نایب رئیس مجلس نیز این مباحث را پیگیری می کرد تا فدراسیون ضمن مستقل شدن در حوزه درآمدی به دولت وابسته نباشد.

وی درباره نامه اخیر فیفا به فدراسیون فوتبال و شبهه ای که درباره دخالت دولت در عزل و نصب های فدراسیون فوتبال مطرح شده است، گفت: این موضوع کاملا روشن است که دولت در عزل و نصب فدراسیون ها هیچ نقشی ندارند، اگر احتیاج است در این زمینه مجلس می تواند به صورت مکتوب این مسئله را برای فدراسیون روشن کند تا فدراسیون بر این اساس با فیفا مکاتبه داشته باشند تا مسئله برای فیفا هم شفاف گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع بعدی در خصوص موضوع بازنشستگی است که مجلس قانون متاخری را گذرانده است و در این بخش شمولیت قانون فقط مربوط به موسسات غیردولتی نمی گردد بلکه هر موسسه ای که به نحوی از بودجه های دولتی استفاده می نماید، مشمول قانون خواهد شد و چون در این امور فدراسیون های ورزشی نیز به نحوی در فهرست موسسات عمومی غیردولتی گنجانده می شوند، مشمول قانون خواهند بود.

وی تاکید نمود: اصولاً این مسئله یک نوع قانونگذاری داخلی بوده و ارتباطی به دخالت دولت در فدراسیون ندارد؛ مجلس در این باره قانونگذاری می نماید، همانطور که مجلس برای نظام مند کردن فعالیت بخش خصوصی قانون می گذارد.

لاریجانی توضیح داد: معاونت قوانین مجلس نیز همزمان با نامه ای که شما از فیفا برای بنده ارسال کردید، درخصوص دولتی یا غیردولتی بودن فدراسیون ها و قانون اخیر مجلس گزارش مبسوطی را ارائه نموده است که درخصوص قانون منع به کارگیری بازنشستگان صراحتاً اعلام شده فدراسیون فوتبال به 5 دلیل مشمول این قانون خواهد شد.

رئیس قوه مقننه کشور در جمع بندی این موضوع توضیح داد: بنابراین مدیران فدراسیون فوتبال بدون دخالت دولت و براساس اساسنامه فدراسیون فوتبال برگزیده می شوند ولی شامل قانون بازنشستگی خواهند شد. اما اینکه در آینده آیا شما بتوانید از قانون خود را مستثنی کنید یا خیر، موضوع دیگری است که احتیاجمند طرح و لایحه ای مجزاست و یقیناً به زمان اجرای قانون فعلی نخواهد رسید.

وی درباره اینکه انتخابات فدراسیون فوتبال براساس قوانین فیفا نباید تحت تاثیر اشخاص ثالث قرار داشته باشد نیز گفت: با قانون مجلس این انتخابات به هیچ عنوان تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت، در واقع مجلس قانونی برای ورزش کشور وضع نمی نماید، بلکه این قانون برای مشخص تکلیف بازنشستگان کشور است.

لاریجانی اضافه نمود: این نوع قانونگذاری مانند قانونگذاری در حوزه تجارت است و اگر کسی بخواهد در کشورمان کار و فعالیت اقتصادی داشته باشد، باید از قوانین کشور تمکین کند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان تاکید نمود: قانونگذاری در کشورها غیر از دخالت دولت در امور فدراسیون هاست و فیفا ایرادی به این مسئله مترتب نمی دارد بلکه دخالت دستگاه های دولتی محل بحث فیفا است، بنابراین تمام قوانین مربوط به نهادهای عمومی و غیردولتی درخصوص فدراسیون ها صدق می نماید.

بر اساس این گزارش، در ابتدای این دیدار مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال با ارائه گزارشی از موفقیت های تیم های ملی در مسابقات جهانی، گفت: سال جاری برای اولین بار ایران در 5 رقابت جهانی که مستقیم زیرنظر فیفا برگزار گردیده است شرکت کرد.

وی ادامه داد: ایران در مسابقات جام جهانی بزرگسالان بدون باخت و دو بازی پیش از خاتمه مسابقات مقدماتی به جام جهانی صعود و در فوتسال نیز مقام سوم جهان را کسب کرد.

رئیس فدراسیون فوتبال کشور گفت: در فوتبال ساحلی نیز ایران رتبه سوم جهان را کسب کرد و همچنین تیم ملی کشورمان موفق به حضور در جام جهانی نوجوانان و جوانان شد.

وی ادامه داد: فیفا به فدراسیون هایی که در مسابقات جام جهانی حضور داشته باشند، ستاره اهدا می نماید و فدراسیون فوتبال ایران از طرف فیفا به عنوان فدراسیونی 5 ستاره معرفی گردید که این اتفاق نه پیش از انقلاب سابقه داشت و نه بعد از انقلاب. این در حالی است که برزیل و اسپانیا سال جاری 4 ستاره بودند ولی ایران با افتخار به چنین موفقیتی دست یافت.

تاج یادآور شد: در نتایج هم شرایط خوبی بر فوتبال کشور حاکم است، به طوری که ایران در حال حاضر از 4 سهمیه آسیا، 3+1 سهمیه کسب نموده است و یکی از نمایندگان ایران نیز در فینال این رقابت ها حاضر شده است.

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: در بخش بانوان نیز کار بسیار بزرگی انجام شده و پس از اینکه در دوره ای فوتبال بانوان به طور کامل متوقف بود، امروز در این حوزه بانوان بسیار جدی و فعال نشان دادند و به مقام قهرمانی آسیا در رشته فوتسال رسیدند و رقبایی همچون کره و ژاپن که بیش از 70 سال در رشته فوتسال بانوان داشتند را پشت سر گذاشتند.

تاج با بیان اینکه همین مسائل نشان می دهد فوتبال مسیر درستی را طی می نماید، گفت: آثار وضعی این مسئله نیز این است که ما در فیفا برنامه های مدونی داریم و فدراسیون فوتبال نیز یک فدراسیون کاملا حرفه ای است.

وی افزود: فدراسیون فوتبال حدود 10 سال است که دارای مدیریت باثباتی است و در این مدت کوشش شده که کرسی های تاثیرگذار بین المللی از جمله نایب رئیسی AFC را کسب کنیم و توانسته ایم در کمیته فوتبال فیفا نیز عضو داشته باشیم.

رئیس فدراسیون فوتبال یادآور شد: علاوه بر این فدراسیون فوتبال 16 کرسی در عرصه بین المللی دارد و این نشان می دهد فدراسیون در حوزه دیپلماسی ورزشی نیز بسیار موفق عمل و کشورهای بسیاری را در این میسر با خود همراه نموده است.

وی درباره قانون منبع به کارگیری بازنشستگان نیز ضمن مثبت خواندن این قانون برای استفاده از ظرفیت جوانان گفت: اکثریت مجموعه فدراسیون فوتبال با توجه به استثنائات قید شده در قانون درخصوص معافیت جانبازان مشمول این قانون نخواهند شد، ماندن یا نماندن در فدراسیون برای ما مهم نیست، مسئله ای که برای ما اهمیت دارد استقلال فدراسیون است.

تاج یادآور شد: در همین رابطه الزامات بین المللی وجود دارد که فدراسیون فوتبال باید استقلال خود را حفظ کند و ضروری است در این زمینه آنالیز هایی با در نظر دریافت الزامات بین المللی و فیفا صورت گیرد.

در ادامه این نشست سایر اعضای هیئت رئیسه فدراسیون نیز در اظهاراتی به الزامات قانونی فیفا در خصوص عدم دخالت دولت در انتخابات فدراسیون ها اشاره و فدراسیون فوتبال را فدراسیونی حرفه ای و مستقل دانستند که نباید مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان گردد که با توجه به اظهار نظر معاونت قوانین مجلس در رابطه با مشمول بودن فدراسیون های ورزشی در قانون منع به کارگیری بازنشستگان، اعضای هیئت رئیسه فدراسیون درخواست آنالیز مجدد این موضوع را با حضور سه تن از اعضای هیئت رئیسه فدراسیون داشتند که رئیس مجلس نیز با این مسئله موافقت کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 88

به "لاریجانی: رئیس فدراسیون فوتبال به 5 دلیل شامل قانون بازنشستگی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاریجانی: رئیس فدراسیون فوتبال به 5 دلیل شامل قانون بازنشستگی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید