سفر به آمریکا: مجسمه های نیم تنه غول پیکر متروک در پارک رئیس جمهورها

به گزارش ایران عکس، مجسمه های نیم تنه نمادینِ چهار رئیس جمهور که بر روی سطح گرانیتی کوه راشمور در بلک هیلز واقع در داکوتای جنوبی حجاری شده اند، باعث شگفتی میلیون ها بازدیدکننده و الهام بخش هنرمندان بی شماری شده اند. دیوید آدیکس (David Adickes)، مجسمه ساز مستقر در هاستون، در ابتدای دهه نود به بازدید از این مجسمه ها رفت.

سفر به آمریکا: مجسمه های نیم تنه غول پیکر متروک در پارک رئیس جمهورها

اگر علاقمند به دریافت خدمات هزینه ویزای توریستی آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور آمریکا از نیویورک، واشنگتن، لس آنجلس، سان فرانسیسکو و لاس وگاس دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

تماشای آن منظره کاملا او را مسحور کرد، اما در عین حال از این که مجسمه ها غیرقابل دسترس و در ارتفاع زیادی بودند ناامید شد. بنابراین آدیکس تصمیم گرفت مجسمه ها را در مکانی بسازد که بازدیدنمایندگان بتوانند تا نزدیکی آن ها بروند و شخصا هر یک از مجسمه های رئیس جمهور را ببینند. موفقیت اخیر آدیکس در هاستویل (Huntsville) تگزاس بعد از ساخت مجسمه غول پیکر سام هاستون (Sam Huston) در سال 2003 باعث شد او این جرات و جسارت را در خود احساس کند تا در فاصله 65 کیلومتری از کوه راشمور در شهر لید (Lead)، پارک رئیس جمهور خود را بسازد.

آدیکس برای ساخت قالب ها در کارگاه خود در تگزاس، از گچ و پلی استیرن استفاده کرد. سیمان سفید پورتلند در قالب ها ریخته شد تا 43 مجسمه از میان تعداد زیادی رئیس جمهور ساخته گردد. بلندای این مجسمه های نیم تنه حدود 5 تا 6 متر است و با وجود این که مجسمه ها میان تهی هستند، وزن هر یک در حدود 18 تن است. بعد از ساخت مجسمه ها، آن ها را از کارگاه آدیکس در هاستون به لید منتقل کردند. مجسمه ها در فضای سبزی در امتداد مسیری پیچ در پیچ از میان درختانِ بلندقامتِ کاج نصب شده اند.

در همان سال، آدیکس پارک رئیس جمهور دیگری در ویلیامزبرگ ویرجینیا و سال بعد پارک سومی را در زادگاه خود، هاستون افتتاح کرد. از آن جا که کوشش های وی موفقیت آمیز بودند، احتمالا آدیکس پارک های بیشتری را تاسیس و افتتاح نموده است. البته این کار را مدیون قالب های غول پیکر موجود در کارگاهش است که قابلیت تکرار بی نهایت را به او می دهند. متاسفانه بازخورد ضعیف از جامعه و ناتوانی در اداره امور اقتصادی باعث شد تا هر سه پارک در سال 2010 تعطیل شوند.

سرهای غول پیکر رئیس جمهورها هنوز پشت درهای بسته پارک ها رها شده اند. اما بعضی از این مجسمه ها برای اهدا به کاروان-پارک ها (RV Parks - بوستان های تفریحی و اقامتی که مردم می توانند در آن جا در کانکس ها یا کاراوان های شخصی خودشان اقامت نمایند) و فضاهای سبز هتل ها و مسافرخانه ها از پارک خارج شدند. مطلب زیر از ویکی پدیا است:

مجسمه های رئیس جمهورها جان اف کندی، رونالد ریگان و جورج دبلیو بوش در نزدیکی کوه راشمور در هرموسا (Hermosa)، داکوتای جنوبی، در کاروان-پارک و اردوگاه سادرن هیلز قرار دارند. مجسمه نیم تنه رئیس جمهور آبراهام لینکلن زینت بخش کاروان-پارک لینکلن در ایالات متحده، جنوب ویلیستون، داکوتای شاقتصادی است. سایر مجسمه ها از جمله مجسمه رئیس جمهور تئودور روزولت در مسافرخانه روزولت در واتفورد، داکوتای شاقتصادی مستقر شده اند.

همه 43 مجسمه موجود در ویلیامزبرگ، ویرجینیا، به مزرعه خانوادگی هاوارد هنکنز (Haward Hankins)، پیمان کاری که در ساخت پارک یاری نموده بود، منتقل شدند. از هنکز خواسته شده بود قبل از این که زمین به حراج گذاشته گردد مجسمه ها را از بین ببرد. اما چون قادر به انجام این کار نبود تصمیم گرفت مجسمه ها را به مزرعه 162 هکتاری خود در کروکر (Croaker) ببرد. اکنون مجسمه ها در مالکیت هنکنز هستند. جابه جایی مجسمه ها تقریبا به تمام آن ها آسیب هایی وارد کرد؛ از جمله شکسته شدن بینی مجسمه ها، از بین رفتن بخش پشتی آن ها و آسیب های ساختاری دیگر.

دو تصویر بالا پارک رئیس جمهورها در ویلیامزبرگ، ویرجینیا را قبل از بسته شدن نشان می دهد.

هنکنز اکنون با چندین دولت محلی همکاری می نماید تا مکان مناسبی برای راه اندازی مجدد موزه پیدا کند. هدف او پارکی جدید با امکاناتی چون مرکز گردشگری، خلق مجدد دفتر بیضی (Oval Office - نام دفتر رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا) و چندین جاذبه جدید شامل بدنه ایر فورس وان (Air Force One یا یکم نیروی هوایی - عبارتی است که از سوی کنترل نمایندگان ترافیک هوایی خطاب به هر هواپیمایی گفته می گردد که حامل رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا باشد)، موزه سرویس مخفی ، خاطرات بانوی نخست (First Lady)، اتاق جنگاوران زخمی و موارد دیگر است.

مجسمه های نیم تنه در پارک رئیس جمهورها در هاستون، تگزاس
مجسمه های نیم تنه در پارک رئیس جمهورها در هاستون، تگزاس
منبع: کجارو
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1436

به "سفر به آمریکا: مجسمه های نیم تنه غول پیکر متروک در پارک رئیس جمهورها" امتیاز دهید

1 کاربر به "سفر به آمریکا: مجسمه های نیم تنه غول پیکر متروک در پارک رئیس جمهورها" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به آمریکا: مجسمه های نیم تنه غول پیکر متروک در پارک رئیس جمهورها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید