مردم توان خرید لپ تاپ نو ندارند ، بازار تعمیر لپ تاپ داغ شد

به گزارش ایران عکس، به گزارش خبرنگاران، قیمت لوازم جانبی لپ تاپ به دلیل عدم واردات این کالاها در بازار گران شد. این خبر را رئیس اتحادیه فناوران رایانه می دهد.

مردم توان خرید لپ تاپ نو ندارند ، بازار تعمیر لپ تاپ داغ شد

اواخر آبان ماه بود که محمدرضا فرجی تهرانی، رئیس اتحادیه فناوران رایانه هشدار داد که اخیرا به دلیل نوسان قیمت دلار مردم توانایی خرید لپ تاپ های نو در بازار را ندارند، از این رو شکایت مردم از خرید لپ تاپ های سوخته در اتحادیه افزایش یافت.

دنیای اقتصاد هم در گزارشی اعلام نموده است که قیمت لپ تاپ و لوازم جانبی با هر جهش دلار صعود کرد و قیمت ها آن قدر غیرمنطقی شده که فروشندگان می گویند این میزان از افزایش قیمت را پیش بینی نمی کردند.

علت افزایش لوازم جانبی لپ تاپ چیست؟ محمدرضا فرجی معتقد است: سه عامل لوازم جانبی لپ تاپ را گران نموده است:

1- افزایش 15 درصدی قیمت جهانی قطعات لپ تاپ و کاهش قدرت خرید تجار

2- طولانی شدن ثبت سفارش کالا

3- افزایش تقاضا و کاهش عرضه

به گفته رئیس اتحادیه فناوران رایانه، بازار با کمبود بیش از حد قطعات لپ تاپ روبرو است. یعنی قطعاتی همچون کیبورد، باتری و قاب لپ تاپ در بازار به سختی پیدا می گردد. چراکه حجم تعمیر لپ تاپ عجیب و غریب افزایش پیدا نموده است.

این فعال صنفی علت افزایش تعمیرات لپ تاپ را این طور شرح داد: در سال های قبل وقتی لپ تاپ ها خراب می شد مردم دیگر از آن استفاده ای نمی کردند بلکه مدل های بروز را جایگزین لپ تاپ قبلی می کردند؛ این در حالی است که سال جاری به دلیل جهش قیمت لپ تاپ، مردم به جای خرید کالای نو لپ تاپ هایشان را تعمیر می نمایند.

مردم یا رم اضافه می نمایند یا لپ تاپ دست دوم می خرند

فرجی تهرانی درباره شرایط بازار لپ تاپ به خبرنگاران گفت: تقاضا برای خرید لپ تاپ جدید وجود ندارد. مردم به جای خرید لپ تاپ نو یا به دستگاه قبلی رم اضافه می نمایند یا لپ تاپ دست دوم می خرند که عموما باتری این لپ تاپ ها ایراد دارد. بنابراین بازار تعمیر لپ تاپ نسبت به گذشته داغ شده است.

این فعال بازار با ابراز گلایه از بانک مرکزی و وزارت صمت اظهار کرد: در زمینه واردات قطعات لپ تاپ ثبت سفارش جدایی وجود ندارند. وزارت صمت و بانک مرکزی هم در زمینه ثبت سفارش و واردات این کالاها با تجار همکاری نمی نمایند.

فرجی تهرانی گفت: به دلیل عدم ثبت سفارش واردنمایندگان به فعالان بازار قطعه نمی فروشند و هر فرد برای احتیاج خودش قطعه دارد از این رو کمبود قطعه بیشتر از دستگاه لپ تاپ است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1394

به "مردم توان خرید لپ تاپ نو ندارند ، بازار تعمیر لپ تاپ داغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم توان خرید لپ تاپ نو ندارند ، بازار تعمیر لپ تاپ داغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید