مرموزترین نقاشی های دنیا

به گزارش ایران عکس، یکی از ویژگی های هنر این است که می توان برداشت های متفاوتی از آن داشت و با هر بار نگاه کردن به اثر هنری به رازهایی مخفی و تفاسیری تازه دست یافت.

مرموزترین نقاشی های دنیا

به گزارش خبرنگاران به نقل از الجزیره، بعضی از هنرمندان عظیم دنیا راز و رمزهایی را در تابلوهای هنری خود پنهان نموده اند؛ بعضی از این هنرمندان برای انتقاد مخفی نسبت به حکومت های وقت و یا به چالش کشیدن مردم و یا بیان رازهایی از زندگی خود این آثار مرموز را خلق نموده اند.

بعضی از این آثار انقدر قدیمی هستند که نمی توان به خالقشان دست یافت و از او درباره رازهای تابلوی نقاشی اش پرسید، در این مواقع قدرت خیال انسان به یاری می آید بعلاوه امروزه با پیشرفت تکنولوژی هم می توان بعضی از این رازها را کشف کرد.

شام آخر ـ لئوناردو داوینچی

دیوارنگاره شام آخر را داوینچی، هنرمند معروف ایتالیایی در اواخر قرن 15 کشیده است. در فیلم رمز داوینچی که بر اساس رمانی به همین نام اثر دن براون ساخته شده است، درباره این نقاشی صحبت می گردد و این طور بیان می گردد که شاگرد سمت راست عیسی مسیح (ع) در واقع همان مریم مجدلیه با لباس مبدل است. در میان تفاسیر مختلف از تابلو شام آخر داوینچی، تفسیر یک کارشناس هنری ایتالیایی قانع کننده تر است. او ادعا نموده است که داوینچی نت های موسیقی را در میان دستان شاگردان و نان ها پنهان نموده است. اگر خطوط موسیقی را در آن قسمت از اثر ترسیم کنیم از چپ به راست یک قطعه کوچک موسیقی شبیه به یک سرود تشکیل می گردد.

تابلو تراس کافه در شب ـ ونسان ون گوگ

تابلو تراس کافه در شب اثر ونسان ون گوگ که در سال 1888 ترسیم شده است، در نگاه اول مانند عنوانش یک کافه زیبا و ساده به نظر می آید که در فضای شب ترسیم شده اما به گفته یک کارشناس هنری، این اثر نسخه ون گوگ از تابلوی شام آخر داوینچی است. در این تابلو خدمتکاری در میانه نقاشی ایستاده و 12 نفر او را احاطه نموده اند، یک نفر هم مانند یهودا در سایه مخفی شده است. تصویری از صلیب های کوچک هم در گوشه های اثر وجود دارد که واضح ترینش پنجره بالای سر پیشخدمت کافه است.

تابلو مونالیزا - لئوناردو داوینچی

تابلو مونالیزا، که در قرن16 به وسیله داوینچی ترسیم شد، یکی از مشهورترین نقاشی های دنیا است و لبخند ساده ای که ترسیم شده رازهای زیادی را در خود پنهان نموده است. به سبب موقعیت قرار گرفتن دست ها و بازوها و هم پوششی که مونالیزا در این تابلو بر تن دارد و گفته شده پوشش مخصوص زنان باردار در دوره رنسانس ایتالیا بوده است، گمان می رود که مونالیزا در این تصویر زنی باردار باشد. جدیدترین تحقیقات درباره مونالیزا بر اطراف چشمان او تمرکز دارد. یک محقق ایتالیایی گفته است که داوینچی در این اثر حروف و اعدادی را به شکل بسیار ریز و میکروسکپی ترسیم نموده است. مثلا حرف (L) نمادی از نام نقاش و عدد هفت نمادی از خلقت دنیا است. بعلاوه عدد دو در این تابلو به زن و مرد اشاره می نماید.

تابلو گیتارنواز پیر - پابلو پیکاسو

تابلو گیتارنواز پیر اثر پابلو پیکاسو که اوایل قرن بیست ترسیم شده است، یکی از مهمترین آثار دوره آبی پیکاسو است؛ دوره ای از زندگی پیکاسو که تابلوهای خلق شده در این دوره به رنگ آبی و سبز و با محتوایی غم آلود هستند.

پیکاسو در این تابلو گیتارنوازی پیر را ترسیم نموده است. در سال 1988 وقتی با استفاده از اشعه مادون قرمز مشغول آنالیز این اثر بودند، متوجه شدند که اثر دیگر در زیر این تابلو وجود دارد که با کمرنگ شدن رنگ نقاشی رویی ظاهر شده است. بر بالای گردن گیتارنواز تصویری محو از یک زن دیده می گردد. پیکاسو این اثر را در اوایل زندگی هنری اش و قبل از اینکه به یکی از ثروتمندترین هنرمندان تاریخ هنر تبدیل گردد، ترسیم نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 شهریور 1400 بروزرسانی: 23 شهریور 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1795

به "مرموزترین نقاشی های دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرموزترین نقاشی های دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید