مصاحبه، تحلیلگر آمریکایی: دموکراسی آمریکایی هرگز ذاتا وجود نداشته است

به گزارش ایران عکس، یک تحلیلگر سیاسی آمریکایی بر این باور است که دموکراسی آمریکایی هرگز به صورت ذاتی و ماهوی وجود نداشته و این دموکراسی همیشه پلوتوکراتیک بوده است.

مصاحبه، تحلیلگر آمریکایی: دموکراسی آمریکایی هرگز ذاتا وجود نداشته است

بیو گراسکاپ استاد علوم سیاسی دانشگاه کالیفرنیا در مصاحبه با خبرنگاران تاکید نمود: دموکراسی آمریکایی هرگز به طور ماهوی و ذاتی وجود نداشته و این دموکراسی همیشه پلوتوکراتیک بوده است (توسط ثروتمندان اداره می شده است.)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

در اینجا به متن کامل این مصاحبه اشاره می کنیم:

خبرنگاران: فشار دموکرات ها در کنگره برای استیضاح ترامپ برای دومین بار با مقاومت در مجلس سنای آمریکا روبرو می گردد، به طوری که قانونگذاران ارشد هر دو حزب مخالفت خود را اعلام نموده اند. ارزیابی شما درباره مطرح شدن بحث استیضاح چیست؟

گراسکاپ: احساس استیضاح منعکس کننده وجود دوقطبی کلی در سیاست هوادار ترامپ-مخالف ترامپ است. نکته جالب تر بحث بین هواداران جنبش ضد ترامپ است، این یک بحث استراتژیک در خصوص مزایای سیاسی استیضاح در مقابل تمایل به اظهارنظر درباره جوابگو کردن ریاست جمهوری است. صرف نظر از این مساله، واضح است که مجلس سنا در صورت ارسال مفاد استیضاح برای آنها، نقش خود را ایفا نخواهد کرد. پلوسی مفاد استیضاح را خاطرنشان کرد، بنابراین برای کمیته ملی دموکرات (که حزب دموکرات را اداره می نماید) واضح است که جوابگو کردن ترامپ به وسیله استیضاح یک استراتژی سیاسی پیروزمندانه است.

خبرنگاران: سال هاست که اعتماد آمریکایی ها نسبت به دموکراسی به شدت از دست رفته است آن هم به واسطه سیستمی که در مقاطع مختلف، پیروزی را به روسای جمهور جمهوریخواهی تقدیم نموده است که آرای مردمی را از دست داده اند. به نظر می رسد این سیستم زمینه لازم برای دستکاری در آرا مردمی را به وسیله آرا الکترال فراهم آورده و یک کنگره تقلبی ساخته شده است تا از منافع ایالتهای محافظه کار حفاظت کند. اما به نظر می رسد اعتقاد و اطمینان به فرایند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به خودی خود در میان تعداد زیادی از رای دهندگان از بین رفته است، آن هم پس از شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر در برابر رقیب دموکرات خود، جو بایدن، با ثبت رکورد 7 میلیون رأی اختلاف. نابرابری، نژادپرستی و قطب گرایی، دموکراسی آمریکا را نابود کرد. نظر شما در این باره چیست؟ دلایل فرسایش دموکراسی ایالات متحده چیست؟

گراسکاپ: دموکراسی آمریکایی هرگز به طور ماهوی و ذاتی وجود نداشته و این دموکراسی همیشه پلوتوکراتیک بوده است (توسط ثروتمندان اداره می شده است.) چیزی که فرسایش یافته و با چالش جدی روبرو است، اشکال نهادی دموکراسی است که به طور معمول از چپ ضد سرمایه داری نشات می گیرد. اکنون تهدید از سوی جناح راست سیاسی نشات گرفته است، که پس از سه دهه پوپولیسم فاشیستی (که اکنون فعالان اصلی جریان جمهوریخواه به آن پیوسته اند) علیه نهادهای دولت فدرال، توسط دونالد ترامپ راهنمایی می گردد. او توانسته است این عناصر فاشیست را در طبقه حاکم متقاعد کند (که در سال 2016 طبقه فقیر کارگر به آن پیوستند)، و او علی رغم خودشیفتگی آشکار و ارزشها و منافع پلوتوکراتیک، قهرمان آنها است. این جنبش به رهبری ترامپ، فعالیت های فاشیستی را برای نئونازی ها، ناسیونالیست های سفیدپوست، زن ستیزان و متعصبان مذهبی که از اواسط دهه 1960 در حاشیه سیاسی فعالیت می کردند، ایمن ساخته است. اکنون معین شده است که پس از کوشش آشکار کودتا توسط ترامپ، طبقه حاکم آمریکا دیگر از شخصی (ترامپ) استفاده نمی نماید.

خبرنگاران: بعضی از رسانه ها در ایالات متحده آمریکا روز حمله به کنگره را روز شرم آمریکا نامیده اند. آنها فقط اوباش را مقصر ندانستند بلکه ترامپ که آتش این شعله را روشن کرد و همکاران بی مسئولیتش که شعله های آتش را برافروختند، مقصر می دانند. آیا ایالات متحده در روزهای آینده شاهد تخریب سیاسی بیشتری خواهد بود؟

گراسکاپ: بله، تخریب سیاسی قبلاً در ایالات و مکان های محلی گسترش یافته است، جایی که نهادهای امنیتی کمتر برای مقابله با تروریسم از سوی جناح راست سیاسی مورد حمایت قرار گرفته اند. همانطور که مهم است، نیروهای امنیتی هم اکنون در اماکن ایالتی و محلی همکاری فعال با سیاست فاشیست دارند (حتی در کودتای کنگره) که عملکرد امنیتی آنها را به شدت به خطر می اندازد. آنچه به نظر می رسد پس از رفتن ترامپ اتفاق بیفتد، یک استراتژی فعال جنگ چریکی است زیرا حمله مستقیم به واشنگتن شکست خورده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1448

به "مصاحبه، تحلیلگر آمریکایی: دموکراسی آمریکایی هرگز ذاتا وجود نداشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، تحلیلگر آمریکایی: دموکراسی آمریکایی هرگز ذاتا وجود نداشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید