موشک قادر دست بلند نیرو های مسلح ایران در خلیج فارس

به گزارش ایران عکس، موشک های کروز یکی از موثرترین سلاح ها در میدان های نبرد هستند که توانایی ایجاد ضربات سنگین و مهلک در زمین، هوا و دریا را دارند.

موشک قادر دست بلند نیرو های مسلح ایران در خلیج فارس

به گزارش خبرنگار قدرت موشکی ایران اکنون یکی از دستاورد های بزرگ جمهوری اسلامی در عرصه فناوری های نظامی و قدرت دفاعی کشور است که نقطه شروع این پیشرفت را می توان دوران جنگ تحمیلی و محاصره همه جانبه در آن زمان توسط سایر کشور ها دانست. امروز با تکیه بر توانمندی داخلی و استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود در فواصل زمانی کوتاه، موشک های جدید و مدرنی توسط نیرو های مسلح کشور رونمایی می شود که با معرفی هرکدام از آن ها دشمنان از پیشرفت ایران در عرصه دفاعی عصبانی تر شده و توانایی جمهوری اسلامی در عرصه دفاعی نمایان تر می شود.

در شرایطی که قدرت نظامی بازدارنده ایران و توان مقابله کشور با هر گونه تهدید نظامی این روز ها محور بحث روز است. بررسی تکنولوژی موشک های ایران نشان می دهد که برد این موشک ها به دورترین نقاط اروپا و بیش از 70 درصد آسیا می رسد و این توان دفاعی باعث نا امیدی دشمنان در حمله نظامی به خاک و تاسیسات حیاتی کشورمان شده است.

یکی از موثرترین سلاح ها در میدان های نبرد که توانایی ضربات سنگین و مهلک در زمین، هوا و دریا را دارند موشک ها هستند و یکی از اعضای این خانواده موشک های کروز هستند.

ایران عکسقصد دارد طی مجموعه گزارش هایی، موشک های کروز بومی و ساخت داخل را معرفی کند.

اولین گزارش از این مجموعه به بررسی موشک کروز زمین پایه و بومی هویزه اختصاص داشت که یکی از انواع موشک های کروز ساخت ایران است که 13 بهمن ماه سال گذشته و در جریان نمایشگاه دستاوردهای دفاعی و سازندگی توسط امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و با حضور سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه رونمایی شد. این موشک بردی معادل 1350 کیلومتر داشته و آزمایش پروازی آن در برد پروازی 1200 کیلومتر انجام و این موشک پیروز شد که اهداف از پیش معین شده را با دقت مورد اصابت قرار دهد.

دومین گزارش از این مجموعه اما به بررسی موشک کروز بومی سومار پرداخت که یکی از انواع موشک های کروز ساخت ایران است که اواخر اسفندماه 93 با حضور سردار دهقان وزیر دفاع و سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه رونمایی شد. اینموشک با برد2000 کیلومتر توانایی انهدام طیف وسیعی از اهداف را دارد و با توجه به قابلیت تاکتیک پذیری بالا، ماندگاری طولانی در صحنه نبرد و رادارگریزی می تواند در هر شرایطی اهداف مورد نظر را منهدم کند. موشک کروز زمین به زمین سومار ضمن توانمندسازی نیرو های مسلح می تواند گامی موثر برای افزایش قدرت دفاعی و بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران محسوب شود.

سومین گزارش به بررسی موشک کروز یا علی (ع) اختصاص داشت که این موشک دارای یک موتور توربوجت با برد 700 کیلومتری است و سر جنگی این موشک هم در حدود 200 کیلوگرم وزن دارد. نمایش شلیک این موشک بازتاب بسیار زیادی از نظر اهمیت حوزه کروز های زمینی در جهان داشت و برخی از رسانه ها و صاحبنظران غربی برای این موشک برد 2500 کیلومتری پیش بینی کردند.

چهارمین گزارش به بررسی موشک کروز دریایی نور می پردازد که دهه 70 به ناوگان نیروهای نظامی دریایی کشور الحاق شد. طول این موشک 6.38 متر است که از این مقدار 1.24 متر آن به قسمت موتور اولیه اختصاص دارد. قطر موشک نور 36 سانتیمتر است که از موتوری با پیشرانه توربوجت و سوخت مایع استفاده می کند و تا 120 کیلومتر برد عملیاتی دارد.

پنجمین گزارش هم به بررسی موشک کروز بومی قادر اختصاص دارد که بررسی آن را در ادامه مطالعه می کنید.

موشک کروز قادر برای نخستین بار در رژه 31 شهریور سال 1390 رونمایی شد. این موشک را از نظر ابعاد و ویژگی های فنی و ساختاری می توان عضوی از خانواده موشک های نور نامید که تنها تفاوت آن از نظر اندازه طول موشک است که آن هم فقط به جهت حجم بیشتر مخزن سوخت و اندازه آن است که البته باعث افزایش برد این موشک می شود.

کلاهک و شکل بدنه آن با موشک نور مشابه است. هر دو موشک قادر و نور از سامانه های مشابه بهره می برند همچنین قادر هم مانند موشک نور از یک بوستر کمکی پرتاب اولیه استفاده می کند. البته این موشک به علت داشتن طول بیشتر و وزن بیشتر نسبت به موشک نور احتمالا از موتور قوی تری بهره می برد.

موشک قادر دارای یک خلبان اتوماتیک دیجیتال است (DAP- digital auto pilot) است؛ که راستا پروازی آن را تا هدف تنظیم و برخورد آن را به هدف تضمین می کند.

از دیگر قابلیت های این موشک می توان به قابلیت گریز از سیگنال های پارازیت، سامانه های جنگ الکترونیک، امکان نصب بر روی هواگردهایی همچون میل17 و جنگنده های اف 4 اشاره کرد که این کار باعث دقت و سرعت بیشتر در انهدام اهداف می شود.

موشک کروز قادر با قطر 36 سانتیمتر و طول 740 سانتیمتری می تواند با موتور توربوجت و سوخت مایع قادر است تا به سرعت 0.9 ماخ و ارتفاع 20 تا 30 متری از سطح دریا دست پیداکند. سیستم هدایت آن مبتنی بر رادار داخلی فعال است. وزن سرِ جنگی این موشک نامعلوم است اما از نوع انفجار شدید (High explosives) می باشد که قابلیت نفوذ در زره کشتی ها با فیوز تأخیری را دارد.

پایگاه خبری NATIONAL INTEREST آمریکا طی گزارشی با عنوان آیا ایران می تواند ناوهواپیمابر را غرق کند؟ به موشک های کروز دریایی ایرانی از جمله قادر اشاره کرده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 360

به "موشک قادر دست بلند نیرو های مسلح ایران در خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موشک قادر دست بلند نیرو های مسلح ایران در خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید