هشدار هواشناسی نسبت به تداوم بارش باران

به گزارش ایران عکس، سازمان هواشناسی کشور با صدور هشداری از بارش شدید باران در بعضی مناطق همراه با وقوع رعد و برق و وزش باد طی روزهای آدینه و شنبه (30 آبان و 1 آذر) اطلاع داد.

هشدار هواشناسی نسبت به تداوم بارش باران

به گزارش خبرنگاران، در هشدار زرد رنگ سازمان هواشناسی آمده است که بارش باران، وقوع رگبار و رعد و برق همراه با وزش باد طی روز آدینه (30 آبان) در استان های لرستان، کردستان، زنجان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و گیلان پیش بینی می گردد.

وقوع رگبار و رعد و برق طی روز شنبه (1 آذر) در استان های کردستان، کرمانشاه، زنجان، تهران، همدان، مرکزی، ایلام، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، خوزستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، بوشهر، اصفهان و فارس دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد.

از این رو در استان آذربایجان شرقی در برداشت سیب در شهرستان مراغه و سیب زمینی در منطقه سراب و بستان آباد تسریع و در استان آذربایجان غربی مبارزه پاییزه در باغات هسته دار علیه بیماری های گیاهی بعد از اتمام بارش ها انجام گردد.

در ادامه این هشدار به کشاورزان در استان اردبیل توصیه شده است که در کشت گندم و برداشت سویا، پنبه، ذرت و بادام زمینی تسریع و کشاورزان استان اصفهان نیز هرچه زودتر نسبت به کشت محصولات دیم اقدام نمایند. کشاورزان در غرب استان ایلام نیز در برداشت برنج در مناطق سردسیر عجله نمایند.

انتقال محصول کنجد برداشت شده به مکان های مسقف در استان بوشهر، جمع آوری سیب در دماوند و فیروزکوه استان تهران، تسریع در کشت گندم و جو، تسریع در برداشت صیفی جات، عدم آبیاری مزارع ذرت در استان خوزستان و جمع آوری سیب زمینی و چغندرقند و انتقال آن به انبار در استان زنجان از توصیه های دیگر سازمان هواشناسی به کشاورزان است.

در ادامه هشدار زرد رنگ سازمان هواشناسی آمده است که در استان چهارمحال و بختیاری در برداشت چغندرقند و انتقال به انبار تسریع گردد همچنین اکنون آخرین فرصت کشت گندم دیم است. عشایر این استان نیز طی روزهای آدینه و شنبه (30 آبان و 1 آذر) در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها استقرار نیابند.

سازمان هواشناسی به کشاورزان در استان فارس توصیه نموده است که هرچه زودتر نسبت به برداشت کنجد، چغندرقند، سیب زمینی، ذرت علوفه ای و محصولات باغی مانند پرتقال و لیموشیرین اقدام و کشاورزان در استان کردستان نیز در کشت گندم دیم تسریع نمایند.

تسریع در برداشت و جمع آوری چغندرقند برداشت شده و انتقال آن به انبار در استان کرمانشاه، تسریع در برداشت مرکبات و تسریع در کشت گندم و جو در استان کهگیلویه و بویراحمد، عدم کوددهی ماهیان گرمابی به دلیل کاهش دما و عدم غذادهی ماهیان سردآبی در زمان بارندگی شدید در استان گیلان و تسریع در کشت محصولات پاییزه و بیمه محصولات، تسریع در برداشت چغندرقند، حبوبات و پیاز و انتقال آن ها به انبار در استان لرستان از دیگر توصیه های سازمان هواشناسی است.

در هشدار سازمان هواشناسی به کشاورزان در استان مازندران توصیه شده است که در کشت کلزا در مناطق دشت و کاشت سیر و پیاز تسریع و از چرای دام در زمان بارندگی خودداری نمایند. کشاورزان در استان مرکزی نیز نسبت به انتقال سیب زمینی و چغندرقند دپو شده به انبار اقدام نمایند.

انتقال نشای صیفی جات در ساعات بدون باد، عدم قرارگیری دام ها در مناطق مرتفع با توجه به زمان کوچ عشایر و وقوع باد، تسریع در برداشت بادمجان در شهرستان رودان از توصیه های کشاورزی سازمان هواشناسی برای استان هرمزگان است.

در استان همدان نیز محصولات علوفه ای برداشت نشوند و از آبیاری باغات خودداری گردد.

تنظیم دمای سالن های مرغداری، پرورش قارچ، گلخانه ها و دامداری ها با توجه به سرمای هوا، جلوگیری از ورود آب های گل آلود به استخرهای پرورش ماهی، استحکام و ترمیم سقف گلخانه ها در برابر باد، تامین سوخت گلخانه، مرغداری و دامداری ها، خودداری از استفاده از آب باران برای دام ها، پاکسازی راستا آب باغات و مزارع، تغذیه کمکی کلونی ها و تامین خوراک مورد احتیاج کندوها جهت زمستان گذرانی از توصیه های کلی سازمان هواشناس برای روزهای آینده است.

به گزارش ایسنا، هشدار زرد رنگ نیز به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1329

به "هشدار هواشناسی نسبت به تداوم بارش باران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هواشناسی نسبت به تداوم بارش باران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید