بحران آب باعث مهاجرت کشاورزان شد

به گزارش ایران عکس، به گزارش خبرنگاران بحران آب باعث پدیده کشاورزان مهاجر را در ایران رقم زده است. کشاورزانی که حالا می گویند عمق چاه های کشاورزی در مناطقی از ایران به 300 متر رسیده است و بی آبی بسیاری از باغ ها و مزارع را خشکانده است.

بحران آب باعث مهاجرت کشاورزان شد

مهاجرت کشاورزان اصفهان و همدان به کرمانشاه

عنایت الله بیابانی، رئیس هیئت مدیره خانه کشاورز با اشاره به مهاجرت کشاورزان اصفهان و همدان به کرمانشاه و مسائل ایجاد شده دراین خصوص گفت: کشاورزان ناچار به برآورده شدن نیازهایشان هستند و وزارت جهاد کشاورزی در شرایط فعلی پتانسیل و قابلیت مدیریت فراوری بخش کشاورزی را ندارد و این امر باید توسط کارشناسان خبره مدیریت گردد.

او گفت: تنش های ایجاد شده در گیلان و مازندران به جهت حضور کشاورزان غیربومی و تنش های قومیتی در استان سیستان و بلوچستان بر سر آب از سوء مدیریت در بخش کشاورزی است و وزارت جهاد باید از تعاونی های کشاورزی استان های مختلف که بهترین عوامل شناسایی محیط خود هستند برای مدیریت کشت یاری بگیرد.

بیابانی با ابراز تاسف از این که کشاورزان منابع آبی کشور را به علت عدم استفاده درست تضییع نموده اند گفت: پرسش این است که آیا این فراوریات ارزش هدر رفت این مقدار از منابع آبی را دارد؟ اگر فراوریات کشاورزی به صرفه نیست باید توسط سیاست های بازدارنده یا وضع قوانین به اوضاع کشاورزای سامان داد. برای مثال قرار نبود به علت کمبود آب در اصفهان برنج کاری انجام گردد اما متاسفانه باز هم شاهد برنج کاری در این استان بودیم.

او با اشاره به خشک شدن دریاچه ارومیه به جهت سوء استفاده از آب های زیرزمینی و خشکاندن سهم دریاچه ارومیه به نفع باغات سیب گفت: هیچ همت و اراده جدی را از سازمان های متولی مدیریت آب، نمی بینیم و باید در کل سیستم کشاورزی کشور بازنگری صورت گیرد و وزارت جهاد کشاورزی و تمام سازمان ها باید در موضوع مدیریت آب دخیل شوند.

مهاجران خشکسالی بیشتر از مهاجران جنگ

محمد درویش، رییس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو درباره پدیده کشاورزان مهاجر به خبرنگاران گفت: با مطالعات اجرا شده توسط نها دهای مستقل تعداد مهاجران کم آبی ناشی از ساخت سدهای عظیم در دنیا به مراتب بیشتر از مهاجرانی بوده که در اثر جنگ های خونین دنیای و منطقه ای مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند.

او با اشاره به عملکرد نابخردانه و غلبه تفکر سازه ای در مدیریت آب گفت: به دنبال خشکسالی و کمبود آب، مردم خانه و کاشانه خود را رها می نمایند و در حاشیه شهرها ساکن می شوند و نتیجه آن افزایش حاشیه نشینی، مهاجرت و رشد جرم و جنایت است.

به گفته رییس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو در سال 1356 جمعیت حاشیه نشینان ایران حدود 700 هزار نفر بود که در حال حاضر به بیش از 20 میلیون نفر رسیده است.

درویش ادامه داد: تعداد سدهای ایران پس از انقلاب از 13 سد عظیم به بیش از 650 سد عظیم رسیده است بنابراین پدیده کشاورزان مهاجر در اثر غلبه تفکر سازه ای در مدیریت آب، طرح های سد سازی و طرح های انتقال آب است که باعث مهاجرت و متروکه شدن بخش عظیمی از 40 هزار روستا شده است.

او گفت: کشاورزان مهاجر علاوه بر اینکه دچار تنش های روانی، افسردگی و آسیب های اجتماعی می شوند، وحدت ملی و قومیتی شان نیز خدشه دار می گردد.

درویش با اشاره به مسائل مردمان چهارمحال بختیاری ، اصفهان، یزد و خوزستان برسر آب تاکید نمود: مسائل مردمان میناب و بندرعباس همچنین اختلافات مردمان سردشت، پیرانشهر و ارومیه بر سر انتقال آب زاب نشان دهنده این است که اگر به درستی به موضوع بحران آب نپردازیم با بحران های جدی تر اجتماعی روبه رو خواهیم شد.

برای مطالعه بیشتر گزارش بحران آب در تهران را بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 13 خرداد 1400 بروزرسانی: 13 خرداد 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1643

به "بحران آب باعث مهاجرت کشاورزان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران آب باعث مهاجرت کشاورزان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید