ویزای شنگن گران شد

به گزارش ایران عکس، بعضی منابع خبری اعلام نموده اند که اتحادیه اروپا قرار است از 11 ژوئن (22 خردادماه) هزینه های ویزای شینگن کوتاه مدت (ویزای نوع C) را در سراسر دنیا 12 درصد افزایش دهد.

ویزای شنگن گران شد

بنابر اعلام اتحادیه اروپا، هزینه اصلی ویزای شنگن با افزایش 12 درصدی، از 80 یورو به 90 یورو برای بزرگسالان و از 40 یورو به 45 یورو برای بچه ها افزایش می یابد.

با این حال اتحادیه اروپا معتقد است هزینه دریافت ویزای کوتاه مدت شنگن در مقایسه با هزینه ویزا در دیگر کشورها هنوز نسبتا پایین است و به عنوان مثال، هزینه ویزا در انگلستان از 134 یورو، ایالات متحده حدود 185 یورو و استرالیا 117 یورو آغاز می گردد.

شرکت های ارائه دهنده خدمات ویزای شنگن در ایران نیز اعلام نموده اند این تغییر در سطح اتحادیه اروپا ایجاد شده است و برای تمام درخواست های ویزا که در آن تاریخ (11 ژوئن) یا پس از آن ارائه شده اند، قابل اعمال است.

کشورهای شنگن شامل کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جز ایرلند و قبرس و بعلاوه رومانی و بلغارستان برای مرزهای زمینی هستند. نروژ، ایسلند، لیختن اشتاین و سوئیس نیز اگرچه عضو اتحادیه اروپا نیستند اما بخشی از کنوانسیون شنگن محسوب می شوند.

چه کسانی به ویزای شنگن احتیاج دارند؟

ویزای شنگن برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا مورد احتیاج است. این نوع ویزا برای گردشگری یا دیدار با خانواده مورد احتیاج است و نمی توان از آن برای کار در 28 کشور اروپایی استفاده کرد.

افرادی از کشورهایی از جمله ایالات متحده، کانادا، بریتانیا و استرالیا که برای مدت کوتاهی به کشورهای عضو شنگن سفر می نمایند، احتیاجی به درخواست ویزای شنگن ندارند. اتباع این کشورها از هر 180 روز 90 روز می توانند سفر بدون ویزا به اتحادیه اروپا داشته باشند.

هر کسی که می خواهد در اتحادیه اروپا و یا حوزه شنگن بیشتر از مدت زمان اعتبار این ویزا بماند یا برای کار به کشورهای عضو شنگن سفر کند، باید برای دریافت ویزای دیگری درخواست دهد.

چرا هزینه ویزای شنگن افزایش می یابد؟

کمیسیون اروپا هر سه سال یک بار این هزینه ها را ارزیابی می نماید و می تواند آنها را بر اساس فهرستی از معیارهای عینی افزایش دهد که شامل نرخ تورم و میانگین حقوق یک کارمند دولتی در کشورهای عضو این اتحادیه است.

این افزایش قیمت در 2 فوریه پس از نشستی در ماه دسامبر پیشنهاد شد که در آن کشورهای عضو با اکثریت قاطع از این اصلاح هزینه حمایت کردند. اتحادیه اروپا بعلاوه پیشنهاد نموده است به خدمات دهندگان خارجی ویزای شنگن اجازه داده گردد هزینه های خود را مطابق با این تجدید نظر افزایش دهند.

به گزارش یورونیوز، بیشترین مبلغی که خدمات دهندگان خارجی، مانند آژانس های ویزا که درخواست های ویزای شنگن را از طرف کشورهای عضو جمع آوری می نمایند، معمولاً نصف هزینه استاندارد است. اکنون با اصلاح اجرا شده، پیشنهاد شده است این مبلغ از 40 یورو به 45 یورو افزایش یابد.

در مقابل، هزینه تمدید ویزای شینگن 30 یورو ثابت خواهد ماند.

اتحادیه اروپا بعلاوه در حال آنالیز افزایش بیشتر هزینه ها برای کشورهایی است که همکاری ناکافی در زمینه پذیرش دوباره افراد اخراج شده از کشورهای عضو را داشته اند. برای کشورهایی که در زمینه پذیرش مجدد شهروندان همکاری نشان نداده اند، هزینه می تواند از 120 یورو به 135 یورو و از 160 یورو به 180 یورو افزایش یابد.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 خرداد 1403 بروزرسانی: 23 خرداد 1403 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 2311

به "ویزای شنگن گران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویزای شنگن گران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید