پنجره هوشمند فورد، مناظر را برای نابینایان ترسیم می نماید

به گزارش ایران عکس، مدت هاست که خودروساز مشهور آمریکایی یعنی فورد در شرایط نزولی واقع شده است و در حال واگذاری فرصت های بازار به رقباست. اما از سوی دیگر فورد با همکاری شرکت های فعال در حوزه تکنولوژی، اقدام به عرضه محصولات جدیدی در حوزه های تازه نموده است. جدیدترین محصول فورد پنجره ای است که قابلیت مشاهده مناظر را به نابینایان می دهد.

پنجره هوشمند فورد، مناظر را برای نابینایان ترسیم می نماید

هرساله بسیاری از افراد قدرت بینایی خود را به دلیل حوادث مختلف از دست می دهند. از سوی دیگر افرادی نیز با معضل نابینایی پا به جهان می گذراند. کوشش های مختلفی از ابتدای تاریخ تا به امروز برای عادی سازی زندگی افراد نابینا انجام شده تا آن ها بتوانند همانند دیگر افراد فعالیت های روزمره خود را انجام دهند. حال فورد شرایط لمس مناظر محیط را از درون خودرو برای نابینایان فراهم نموده است.

فورد سعی در ایجاد تجربه ای دارد که بسیاری از ما به آن توجه نمی کنیم. مغز انسان خاطرات را به صورت رنگی و متحرک بازسازی می نماید و به همین دلیل افراد قادر هستند خاطرات گذشته خود را به یاد آورند. حال تصور کنید که فردی قادر به دیدن محیط نباشد. در این صورت آن ها قادر به مرور خاطرات سابق خود نخواهند بود. اختراع جدید فورد این بخش از زندگی نابینایان را تکمیل خواهد نمود.

مناظر را احساس کن!

اختراع جدید فورد، مناظر را احساس کن نام دارد و همان طور که از نامش معین است، به ایجاد بستری برای حس مناظر برای نابینایان اشاره می نماید. این اختراع توسط یک همکاری سه جانبه بین فورد، GTB ایتالیا و یک استارتاپ محلی ایتالیایی به نام ایدو توسعه یافته است. حاصل این همکاری نیز فراوری ابزاری کاربردی برای نابینایان است. این ابزار هوشمند 255 نقطه ارتعاشی دارد که بر روی پنجره ماشین قرار گرفته اند. این نقاط مناظر خارجی را بر روی شیشه خودرو بازسازی می نمایند.

برای استفاده از این سیستم، ابتدا باید دکمه آن را فشار دهید. پس از فشرده شدن دکمه، دستگاه از منظره بیرون عکس می گیرد. این عکس به تصویری سیاه و سفید تبدیل شده و سپس به وسیله 255 نقطه به صفحه ای قابل لمس برای نابینایان تبدیل می شوند. نقطه های لغزنده می توانند قسمت های مختلف تصویر را به دقت بازسازی نمایند.

حال نابینایان قادر هستند تا با لمس شیشه اتومبیل، منظره را با کیفیت قابل قبولی لمس نمایند. نقاط ارتعاشی مختلف به افراد یاری می نماید تا تمامی جزئیات منظره خارج را حس نموده و قادر باشند این نما را در ذهن خود بازسازی نمایند. این اختراع یک ویژگی جالب دیگر نیز دارد. پنجره هوشمند فورد مجهز به یک دستیار صوتی است که به فرد نابینا کلماتی را در مورد منظره می گوید. این دستیار صوتی به فرد نابینا می فهماند در حال مشاهده چه منظره ای است.

منبع: MOTOR1

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 704

به "پنجره هوشمند فورد، مناظر را برای نابینایان ترسیم می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنجره هوشمند فورد، مناظر را برای نابینایان ترسیم می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید