چند اشتباه رایج در فصل گرما

به گزارش ایران عکس، بسیاری از افراد تابستان را زمانی برای لذت بردن از اوقات فراغت و تفریح کردن می دانند و از همین رو در بعضی موارد سبک زندگی خود را تغییر داده و به اندازه کافی در این فصل به سلامت خود اهمیت نمی دهند.

چند اشتباه رایج در فصل گرما

به گزارش ایسنا، دما، رطوبت و آفتابِ مستقیم سه عامل جدی برای روبرو با بیشتر مسائل سلامتی مرتبط با فصل تابستان هستند که اغلب به کم آبیِ بدن و آفتاب سوختگی منجر می شوند.

پرهیز از نور مستقیم خورشید و نوشیدن آب کافی از مواردی است که در این فصل همواره باید مورد توجه قرار گیرد و باید در نظر داشت که رعایت نکردن بعضی نکات سلامتی در فصل تابستان می تواند عواقب جدی در پی داشته باشد.

در ادامه چند اشتباه رایج که انجام آن ها در فصل تابستان مسائل جدی به همراه داشته و می تواند سلامت افراد را به خطر بیندازد به نقل از یواس آ تودی آورده شده است:

1) دریافت دوش آب گرم به هنگام آفتاب سوختگی

راه های زیادی برای تسکین آفتاب سوختگی وجود دارد اما قطعا دریافت دوش آب گرم یکی از آن ها نیست. ناحیه آفتاب سوخته را باید تمیز و خنک نگه داشت. بهتر است بسته های یخ را که داخل حوله ای نازک پیچیده شده در محل سوختگی قرار دهید. هم چنین دریافت دوش آب سرد برای زدودن هر گونه نمک باقی مانده روی نواحی آفتاب سوخته که می تواند سوختگی را تشدید کند نیز مفید است. آب گرم یا داغ تنها منجر به از بین رفتن چربی طبیعی پوست شده و با خشک کردن پوست، آفتاب سوختگی را تشدید می نماید.

2) نادیده دریافت علائم گرمازدگی

گرمازدگی یک شرایط بسیار جدی سلامتی است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. گرمازدگی بسیار اورژانسی بوده و بی توجهی به آن بسیار خطرناک است. در وضعیت گرمازدگی دمای بدن به 40 درجه سانتی گراد یا بالاتر می رسد و به حدی گرم می گردد که قادر به خنک کردن خود نیست. علائم عمده گرمازدگی شامل نبود تعریق، سردرد، سرگیجه، گیجی، گرفتگی عضلات، حالت تهوع، ضربان قلب سریع و غش کردن است.

3) جدی ندریافت گزیدگی با نیش حشرات

برای بیشتر افراد نیش حشرات جز قرمزی محل نیش و خارش آن مسائل بیشتری به وجود نمی آورد اما در صورتی که به نیش هر نوعی از آنها از جمله زنبورها حساسیت دارید یا در محلی زندگی می کنید که کنه در آن زیاد است، باید به پوشاندن پوست خود در فضای بیرون از خانه توجه بیشتری داشته باشید.

شیوع بیماری لایم به عوامل مختلفی بستگی دارد و بعضی از مناطق نسبت به دیگر مناطق در برابر شیوع آن مستعدترند. بعضی از کنه ها که در مناطق جنگلی یا چمن زارها یافت می شوند، بیماری های دیگری مانند تولارمی (تب خرگوش) یا تب منقوط کوه های راکی را شیوع می دهند. پشه ها نیز می توانند ناقل بسیاری از ویروس ها باشند. بعضی از این ویروس ها شامل ویروس نیل غربی، مالاریا و دنگی هستند.

4) ناآگاهی از راه های اساسی برای محافظتِ پوست خود در برابر کنه ها

تابستان زمانی برای پیاده روی است و پیاده روی به مقدمات ویژه ای نیاز دارد. بهتر است از لباس های دافع حشرات بهره ببرید، پاچه شلوار خود را داخل جورابتان قرار دهید و پیراهن خود را داخل شلوارتان قرار دهید تا حشرات به خصوص کنه ها امکان داخل شدن به زیر لباس و تماس با پوست را نداشته باشند. به هیچ عنوان دمپایی و صندل به پا نکنید و لباس های آستین بلند و ترجیحا رنگ روشن بپوشید تا در صورتی که کنه روی آن نهاده شد، بتوانید آن را راحت تر ببینید. به محض برگشت از پیاده روی لباس ها را در خشک کن یا آب داغ قرار دهید، چرا که گرما موجب نابودیِ کنه ها می گردد.

5) نادیده دریافت پیچک های سمی

پیچک های سمی نیز یکی دیگر از نگرانی هاییست که در تابستان به وجود می آید. بیشتر اوقات این گیاه تنها باعث ایجاد بثورات پوستی و خارش می گردد اما بعضی از افراد ممکن است به آن واکنش های آلرژیک جدی نشان دهند که یکی از علائم آن تورم است. برای از بین بردن خطر واکنش نسبت به پیچک های سمی لباس های خود را به هنگام بازگشت به خانه شسته و خشک کنید.

6) فراموش کردن تجدید ضد آفتاب در طول روز

اگرچه بیشتر مردم می دانند که یکی از بهترین راه های محافظت در برابر صدمات ناشی از آفتاب، استفاده از ضد آفتاب است اما هنوز هم بسیاری فراموش می نمایند روی پاها، گوش ها و گردن خود ضدآفتاب بزنند. هم چنین باید توجه داشت که یک بار استفاده از کرم های ضدآفتاب در طول روز کافی نیست و طبق اعلام بنیاد سرطان پوست آمریکا هر دو ساعت یک بار و هم چنین درست بعد از بیرون آمدن از آب و پس از تعریق باید دوباره آن را استعمال کرد.

7) نوشیدن آب فقط در مواقع تشنگی

نوشیدن مقدار زیادی آب به نظر ساده می رسد اما بسیاری آن را رعایت ننموده و با مسائل زیادی روبه رو می شوند. اگر فقط زمانی که احساس تشنگی می کنید آب بنوشید، بدنتان با کمبود آب روبرو می گردد. کم آبی برای بدن بیش از تصور عمومی در خصوص آن خطرناک است. این وضعیت ممکن است مسائل مختلفی را از شرایط خفیفی مانند سردرد گرفته تا عوارض جدی مانند تورم مغز ایجاد کند.

8) غذا نخوردن برای مدت طولانی

بسیاری از افراد در این فصل کوشش می نمایند چاق نشوند و به همین خاطر معتقدند که کمتر غذا خوردن روشی مناسب برای رسیدن به این هدف است. اما بعضی در این امر زیاده روی نموده و برای مدتی طولانی از غذا خوردن خودداری می نمایند. این کار به هیچ وجه ایده خوبی نیست چرا که بدن همواره به ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی نیاز دارد. رژیم دریافت های سخت نیز در تابستان کمتر توصیه می گردد زیرا میزان قند خون و فشار خون در تابستان سریع تر از حد معمول کاهش می یابد.

9) ورزش کردن در هوای گرم

بسیاری از مردم تصور می نمایند که عرق کردن به معنای سوزاندن چربی است و به همین دلیل در هوای گرم برای دویدن به بیرون می روند اما به گفته متخصصان این در واقع بدترین کاری است که می توان انجام داد. عرق کردن روند طبیعی بدن برای خنک کردن خود است. در واقع تبخیر آب برای کاهش دمای بدن صورت می گیرد اما این امر می تواند به کم آبی بدن منجر گردد. هم چنین باید توجه داشت که حفظ آب کافی بدن در هوای گرم دشوارتر است.

متخصصان توصیه می نمایند در صورتی که می خواهید وزن کم کنید صبح ها یا اواخر شب در خارج از منزل ورزش کنید و زمان دویدن معمول خود را نصف کنید، در غیر این صورت در معرض خطر گرمازدگی قرار می گیرید.

10) خوردن غذاهایی که مدت طولانی در گرما بوده اند

معمولا حوادث مسمومیت غذایی در تابستان به اوج خود می رسد. در تابستان بسیاری از مردم ترجیح می دهند بیرون غذا بخورند و این امر برایشان جنبه تفریحی دارد. تا زمانی که بتوانید مواد غذایی را به طور صحیح نگهداری کنید این کار هیچ مسئله ای ندارد.

باکتری ها در هوای گرم رشد می نمایند، بنابراین غذا را به محض تمام شدن در یخچال قرار دهید. این موضوع به ویژه در خصوص شیر، گوشت، ماهی و هر ماده غذایی حاوی مایونز صدق می نماید، چرا که این مواد غذایی به هنگام قرار دریافت در گرما بسیار سریع تر فاسد و خراب می شوند.

11) پوشیدن دمپایی لاانگشتی به طور مداوم

بسیاری از افراد در فصل گرما برای پیاده روی های طولانی از صندل ها و دمپایی های لاانگشتی استفاده می نمایند. اما متخصصان و پزشکان هشدار می دهند که این نوع صندل ها به دلیل ایجاد پا درد، زانو درد و کمر درد جایگزین مناسبی برای کفش نیستند. این نوع از صندل های مسطح هم چنین به ایجاد فاشیلیت پا (درد مزمن پا) و تاندونیت پا که دو بیماری التهابی و دردناک پاها هستند، شناخته شده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 323

به "چند اشتباه رایج در فصل گرما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند اشتباه رایج در فصل گرما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید