چه چیزهایی را هرگز نباید با وایتکس و الکل تمیز کرد؟

به گزارش ایران عکس، تهران (پانا) - الکل و وایتکس جزو مواد شیمیایی بسیار پرکاربردی هستند که روزانه از این دو ترکیب شیمیایی برای سطوح مختلف خانه مان استفاده می کنیم اما دقت کنید که این دو مایع ضدعفونی کننده همه کاره نیستند و می توانند به برخی چیزها آسیب بزنند.

چه چیزهایی را هرگز نباید با وایتکس و الکل تمیز کرد؟

به گزارش تبیان، الکل و وایتکس ضدعفونی کننده و پاک کننده های قوی هستند که اگر به درستی استفاده شوند، می توانند یک گزینه مؤثر برای ضدعفونی کردن اشیا و سطح مختلف مورد استفاده قرار بگیرند اما دقت کنید که این دو مایع ضدعفونی کننده همه کاره نیستند. درواقع تمیز کردن برخی سطوح با این دو مایع می تواند آسیب های بیشتری نسبت به فوایدش داشته باشد؛ بنابراین از تمیز کردن موارد زیر با الکل و وایتکس خودداری کنید.

چه چیزهایی را نباید با الکل تمیز کرد؟

الکل که این روزها در هر خانه ای پیدا می شود یکی از بهترین مواد ضدعفونی کننده برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا است اما این مایع ضدعفونی کننده به دلیل دارا بودن خواص شیمیایی باید بااحتیاط بیشتری مورداستفاده قرار بگیرد. ضمن اینکه تمیز کردن برخی چیزها با الکل ممکن است آسیب و خطراتی را به همراه داشته باشد. این موارد عبارت اند از:

1-سطوح رنگ شده

استفاده از الکل برای تمیز کردن سطوح رنگ آمیزی شده توصیه نمی شود زیرا باعث از بین رفتن سطح آن می شود. بهتر است برای تمیز کردن سطوح رنگ آمیزی شده از محلول رقیق شده آب و الکل و یا محلول آب و صابون استفاده کنید.

2-مروارید و عقیق

سنگ های قیمتی مثل مروارید یا عقیق را هرگز با الکل تمیز و ضدعفونی نکنید زیرا پوشش محافظ براق روی این سنگ های قیمتی بسیار ظریف است و در صورت آغشته شدن به الکل ممکن است بشکند و یا ترک بخورد. در عوض برای تمیز کردن این سنگ های قیمتی، 15 دقیقه آن ها را داخل محلول آب و مایع ظرف شویی قرار دهید، سپس با یک مسواک نرم روی مروارید یا عقیق بکشید تا تمیز شود.

3-مبلمان چوبی

الکل به عنوان یک حلال عمل می کند و هرگونه لکه ای را از روی مبل پاک می کند اما دقت کنید که برخورد مستقیم الکل با چوب باعث ترک خوردگی، تورم و از بین رفتن لایه روی چوب خواهد شد. برای تمیز کردن مبل می توانید از محلول رقیق شده الکل و آب و یا آب گرم و مواد شوینده استفاده نمایید.

4-سطوح گرم

با توجه به آنکه الکل به شدت قابل اشتعال است، بنابراین از تمیز کردن سطوحی مانند اجاق گاز، بخاری، شومینه، توستر و... با الکل اجتناب کنید چراکه استفاده از الکل برای این سطوح به شدت خطرناک است و می تواند منجر به آتش سوزی شود.بهترین روش برای تمیز کردن این سطوح استفاده از محلول آب و مایع ظرفشویی یا استفاده از پاک کننده های مخصوص گاز است.

5- کابینت گرانیتی

به هیچ عنوان از مواد اسیدی و شیمیایی مانند الکل، سرکه، وایتکس و شوینده های اسیدی برای تمیز کردن کابینت گرانیتی استفاده نکنید زیرا استفاده مکرر از این شوینده های شیمیایی به مرورزمان باعث ضعیف شدن و از بین رفتن لایه سیلیکونی روی سنگ گرانیت می شود. برای تمیز کردن این نوع کابینت ها می توانید از محلول آب ولرم و مایع ظرف شویی استفاده نمایید.

6-لباس

ضدعفونی کردن لباس با الکل می تواند باعث از بین رفتن رنگ و بافت لباس شود. به گفته سازمان بهداشت جهانی و بر اساس مطالعات اجرا شده، اصلاً نیازی به شست و شوی روزانه و ضدعفونی کردن لباس ها نیست. همچنین در صورت مواجهه با شخص مبتلا به کرونا و یا رفت آمد به مناطق پرخطر مثل بیمارستان یا شهرهای پرخطر توصیه می شود لباس را با آب گرم شسته و در نور آفتاب خشک کنید.

7- عینک

الکل باعث از بین رفتن پوشش عینک شده و کیفیت آن را بسیار پایین می آورد. برای تمیز و ضدعفونی کردن عینک، آن را با مایع ظرف شویی و آب گرم بشویید و سپس با یک پارچه بسیار نرم خشک کنید.

چه چیزهایی را نباید با وایتکس تمیز کرد؟

وایتکس یکی از بهترین و قوی ترین ضدعفونی کننده ها است که اگرچه هنوز شواهد کافی برای اثبات مؤثر بودن این ضدعفونی کننده علیه ویروس کرونا وجود ندارد اما به گفته برخی کارشناسان و متخصصان استفاده از محلول رقیق شده وایتکس و آب (به نسبت یک به 99) می تواند مؤثر باشد.

استفاده از مایع سفیدکننده به سطوح سختی همچون فولاد ضدزنگ، پلاستیک، سرامیک، شیشه، پریز برق و... آسیب نمی رساند اما دقت کنید که از واتیکس برای تمیز و ضدعفونی کردن موارد زیر استفاده نکنید:

1-سطوح چوبی

سطوح چوبی دارای منافذی است که اگر شما مواد ضدعفونی کننده ازجمله وایتکس را بر روی آن ها اسپری کنید، نمی تواند به طور مؤثر داخل چوب شده و یا از آن خارج شود. به همین دلیل اسپری کردن وایتکس بر روی سطوح چوبی نه تنها کمکی به ضدعفونی آن ها نمی کند بلکه باعث از بین رفتن رنگ چوب هم می شود. برای تمیز کردن سطوح چوبی از دستمال نم دار و کمی اسپری آب گرم استفاده کنید و برای ضدعفونی کردن آنها بهتر است به جای وایتکس، از محلول رقیق شده الکل و آب استفاده نمایید.

2-فلزات

دکتر کلینت استیونسون، استادیار علوم غذایی در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی می گوید: ازآنجاکه سفیدکننده حاوی مواد اسیدی است، تمیز کردن سطوح فلزی مانند وسایل از جنس استیل، قابلمه ها، مبل های استیل، کارد و چنگال، شیرآلات، دستگیره ها و... می تواند باعث از بین رفتن لایه سطوح فلزی و همچنین سیاه شدن آن ها شود. بهترین تمیز کننده برای این سطوح الکل و یا محلول آب و مواد شوینده است.

3-ماشین لباسشویی

مایع سفیدکننده قوی ترین پاک کننده در مبارزه از لکه است تا جایی که برخی برای سفید شدن و از بین بردن لکه های زرد روی لباس و پارچه های سفید ترجیح می دهند وایتکس را داخل جایگاه ماشین لباسشویی بریزند اما دقت کنید که وایتکس حاوی کلر است و به شدت قابلیت اسیدی دارد، ازاین رو استفاده از وایتکس در ماشین لباسشویی می تواند باعث زنگ زدگی دیگ استیل ماشین لباسشویی شود. همچنین باقی ماندن وایتکس بر روی لاستیک دور درب ماشین لباس شویی باعث تغییر رنگ آن می شود؛ بنابراین برای از بین بردن لکه های روی لباس و پارچه، آن ها را به مدت چند دقیقه در محلول آب و وایتکس خیس کرده و سپس شست وشو دهید. دقت کنید که وایتکس می تواند بر کیفیت الیاف لباس تأثیر بگذارد و حتی پارچه را دچار پارگی کند، به همین منظور در صورت شستن لباس با وایتکس اجازه ندهید زمان زیادی را در محلول آب و واتیکس باقی بماند.

4- سرویس های بهداشتی

از محلول های شیمیایی مثل وایتکس برای نظافت محیط های بسته مثل حمام و دستشویی استفاده نکنید زیرا استشمام بخارات مایع سفید کننده باعث افت شدید سطح اکسیژن می شود و اگر اکسیژن رسانی سریع صورت نگیرد پس از 14 دقیقه سلول های مغز تخریب می شوند. اگر مجبور به استفاده از وایتکس برای تمیز کردن سرویس های بهداشتی شدید، باید ابتدا تهویه محیط را روشن کرده و پنجره ها را بازکنید. همچنین برای باز کردن گرفتگی چاه هرگز از واتیکس استفاده نکنید چراکه این کار می تواند باعث ترکیدگی لوله ها شود. برای بازکرده چاه می توانید از روش های مختلفی مانند آب جوش، چاه بازکن، فنر لوله بازکن، محلول لوله بازکن و … استفاده کنید.

نکته مهم

هرگز مایع سفیدکننده را با مواد شیمیایی زیر مخلوط نکنید زیرا ممکن است بخارات کشنده ای ایجاد کند و احتمالاً منجر به انفجار شود:

سرکه - مخلوط سفیدکننده و سرکه باعث ایجاد گاز کلر می شود. گاز کلرمنجر به سوزش چشم و مسائل تنفسی می شود.

آمونیاک - مخلوط کردن سفیدکننده و آمونیاک باعث ایجاد کلرامین می شود. این گاز مشابه گاز کلر است. کلرامین علائم اضافی تنگی نفس و درد قفسه سینه را ایجاد می کند.

ایزوپروپیل الکل-ترکیب الکل و مایع سفیدکننده باعث تولید کلروفرم می شود. کلروفرم هم از طریق پوست و هم از راه استنشاق جذب می شود و می تواند به سیستم عصبی، چشم، ریه، پوست، کبد، کلیه و سایر اعضای بدن آسیب برساند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1616

به "چه چیزهایی را هرگز نباید با وایتکس و الکل تمیز کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه چیزهایی را هرگز نباید با وایتکس و الکل تمیز کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید