کلاهبرداری میلیاردی با ادعای فروش مجازی

به گزارش ایران عکس، تاجر قلابی مردی را با وعده کسب سود از تجارت خشکبار فریب داد و پول های او را از چنگش درآورد. این کلاهبردار از فضای مجازی برای رسیدن به هدفش استفاده نموده بود.

کلاهبرداری میلیاردی با ادعای فروش مجازی

به گزارش شرق، مرد جوانی چندی پیش به پلیس فتای تهران مراجعه و اظهار کرد، با سرمایه ای که به دست آورده بود، قصد داشت کسب و کار عظیمی راه بیندازد و برای همین در فضای مجازی به جست و جوی مشاغل مختلف پرداخت. در این حین با شخصی که مدعی بود از افراد مطرح و تاجر خشکبار است، آشنا شد و مورد کلاهبرداری نهاده شد.

شاکی گفت: پس از گذشت مدتی از آشنایی ام با این تاجر درخصوص نحوه تجارت خشکبار سؤال کردم و او با وعده هایی مرا به این شغل ترغیب کرد. در نهایت خرید و فروش خشکبار را برای تجارت مناسب دیدم و تصمیم گرفتم مبالغی را به حساب آن مرد واریز کنم تا با خرید عمده خشکبار و توزیع آن به صورت خرد بتوانم سرمایه ای را در گردش اقتصادی قرار بدهم. من در چند مرحله مبلغ 10 میلیارد ریال به حسابی که آن فرد اعلام نموده بود، واریز کردم، ولی پس از واریز وجه دیگر پاسخی از وی دریافت نکردم. پس از طرح این شکایت آنالیز موضوع در دستور کار تیمی از مهندسان پلیس فتا نهاده شد و کارآگاهان پیروز شدند در رصد های اطلاعاتی هویت و مخفیگاه متهم را در یکی از استان های هم جوار شهر تهران شناسایی نمایند.

در ادامه تیمی از کارآگاهان با اخذ نیابت قضائی، به مخفیگاه متهم اعزام شدند، توانستند او را دستگیر نمایند و به پلیس فتای تهران انتقال دهند. سرهنگ داود معظمی گودرزی، رئیس پلیس فضای فراوری و تبادل اطلاعات تهران عظیم با اشاره به اینکه متهم در تحقیقات پلیسی به جرم ارتکابی اعتراف کرد و برای سیر مراحل قضائی به دادسرا معرفی گردید، به کاربران فضای مجازی تأکید کرد: معاملات خود را در فضای حقیقی انجام دهید و بدون دریافت کالا از پرداخت وجه تحت هر عنوانی از قبیل پیش پرداخت، بیعانه، تضمین قرارداد و حسن عمل و... خودداری کنید.

در همین حال مرکز اطلاع رسانی پلیس تهران بیان کرد: کلاهبرداران با تبلیغ دروغین کالا در فضای مجازی کاربران را به ترغیب خرید کالا تشویق می نمایند و سپس با دریافت بیعانه، دیگر پاسخ گوی خریدار نیستند، بهتر است که پس از انتخاب کالا خرید خود را در فضای حقیقی انجام داده و از دادن بیعانه خودداری کنید.

در ادامه این هشدار آمده است: افراد سودجو و کلاهبردار با تبلیغات گسترده فروش کالا به قیمت مناسب تر از بازار، تخفیف ویژه، قیمت های استثنائی و باورنکردنی و... شهروندان را ترغیب به خرید کالا و محصولات خود می نمایند. زمانی که کلاهبردار کاربر را مجاب به خرید کرد از وی درخواست مبلغی به عنوان بیعانه می نماید و این در صورتی است که پس از واریز بیعانه توسط خریدار فروشنده یا همان کلاهبردار دیگر پاسخ گوی تلفن خود نبوده و از تحویل یا استرداد وجه امتناع می نماید. از این رو به هیچ عنوان نباید به تبلیغات فروش کالا با کیفیت بالا و قیمت مناسب در فضای مجازی اعتماد کنید و باید از پرداخت هر گونه وجهی در قبال بیعانه خودداری نموده و پس از اطلاع از مشخصات کالا در فضای مجازی، خرید و فروش کالا را در فضای حقیقی و با رعایت ارکان صحت معاملات انجام داد.

منبع: فرارو
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1471

به "کلاهبرداری میلیاردی با ادعای فروش مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلاهبرداری میلیاردی با ادعای فروش مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید