استان های رکورددار بروز سکته مغزی، سهم بیماری های زمینه ای در مرگ ومیر کرونا

به گزارش ایران عکس، معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به شرایط بروز سکته های مغزی در کشور، گفت: استان های گلستان، البرز و چهارمحال و بختیاری بیشترین سهم را در بروز سکته های مغزی دارند.

استان های رکورددار بروز سکته مغزی، سهم بیماری های زمینه ای در مرگ ومیر کرونا

دکتر علیرضا مهدوی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به شعار روز جهانی سکته مغزی مبنی بر یک نفر از هر چهار بزرگسال سکته مغزی را تجربه خواهند کرد. فعال بودن (فعالیت بدنی) به کاهش این خطر کمک می کند.، گفت: سلول های مغزی از خون، اکسیژن و مواد غذایی دریافت می کنند که به هر دلیلی اگر خون رسانی بافت مغز مختل شود می گوییم سکته مغزی رخ داده است. این حالت ممکن است با بسته شدن رگ بر اساس ترومبوز در همان محل اتفاق افتد و یا لخته خونی از نقطه دیگری از بدن به رگ های مغزی برسد و کار خونرسانی به بافت مغز دچار اختلال شود.

وی اضافه کرد: اگر این ترومبوز یا لخته خونی در کمتر از 24 ساعت از بین برود، حمله ای گذرا یا سکته مغزی کوتاه نام می گیرد که ممکن است بخشی از مغز را به مدت موقت از کار بیندازد و بخشی از عوارض هم با بیمار باقی بماند. از طرف دیگر ممکن است رگ های مغز پاره شود و خون بر مغز فشار وارد کند که چندان شایع نیست، اما در صورت رخ دادن معمولا کشنده است. پس سکته مغزی به دلایلی رخ می دهد که مرتبط با بسته شدن رگ های خونی مغز باشد.

وی با اشاره به نقش فشارخون بالا در بروز سکته های مغزی، اظهار کرد: فشارخون بالا به مرور زمان سبب ایجاد مشکل در خونرسانی به مغز می شود. سکته های مغزی از قبل فاقد علامت هستند و زمانی که شروع می شوند ممکن است فرد احساس بی حسی، ضعف ناگهانی، فلج شدن بخشی از بدن، اختلال در تکلم، کاهش درک کلامی، مشکل بلع، تاری دید، سردرد شدید و ناگهانی و... را تجربه کند.

وی اضافه کرد: بر اساس خوداظهاری های صورت گرفته از طرف مردم، استان های گلستان، البرز و چهارمحال و بختکمک بیشترین شیوع سکته های مغزی را داشتند.

مهدوی در پاسخ به سوالی درباره نقش کرونا در بروز سکته های مغزی، ادامه داد: از روزهای ابتدایی شروع بیماری اطلاعات ما دائما در حال تغییر است. اوایل شیوع بیماری مسائل تنفسی ناشی از آن برای همه محرز بود، اما مدتی بعد سایر عوارض مانند مسائل قلبی-عروقی، کلیوی و... هم نمود پیدا کرد. از طرف دیگر حتی ممکن است داروهایی که برای مبتلایان به کرونا تجویز می شود، عارضه داشته باشند. بنابراین در حال حاضر نمی توان گفت تغییرات احتمالی در بروز موارد سکته مغزی نسبت به سالیان قبل به دلیل شیوع کرونا است؛ زیرا این موضوع زمان بر است.

وی در این خصوص تاکید کرد: بیشترین گروهی که با شیوع بیماری کووید19 در معرض آسیب هستند، سالمندان اند؛ آنها بیشتر از سایرین به مسائل قلب-عروقی مبتلا هستند و ممکن است علت اصلی فوت در زمان حاضر، کرونا باشد؛ اما نمی توان از نقش بیماری های زمینه ای آنها غافل بود. زمانی که از بروز سکته های مغزی یا قلبی و یا سایر بیماری های زمینه ای صحبت می کنیم که ممکن است مرگ بر اثر آنها رخ داده باشد و باید به فاکتور مهمی مانند سن نیز توجه کنیم. جمعیت ما در حال حرکت به سمت سالمندی است و سکته های مغزی و قلبی نیز در این بین می تواند افزایش پیدا کند. با حذف اثر سن در بروز سکته های مغزی و قلبی می توان به این نتیجه رسید که نقش کرونا در بروز این سکته ها چه اندازه بوده است.

مهدوی اضافه کرد: بر اساس گزارش سیستم های مرگ در سال 1391 حدود 8 هزار نفر بر اثر سکته قلبی و 22 هزار نفر بر اثر سکته مغزی در کشور فوت کردند؛ پس از تقریبا هشت ماه که ویروس وارد کشور شده است حدودا 30 هزارنفر بر اثر ابتلا به آن جان باخته اند که مرگ بسکمک از آنها نیز به علت بیماری های زمینه ای بوده است. نکته مهم اینجاست که حدودا نصف مرگ و میرها مربوط به سکته های مغزی و قلبی است؛ ولی کرونا پایان روزی به پایان خواهد رسید؛ درحالی که بیماری های زمینه ای با ما هستند در حالی که به اندازه کرونا برایمان ملموس نیست. سکته های قلبی و مغزی در صورتی که قبل از 70 سالگی رخ دهد و منجر به مرگ شود به آن مرگ زودرس می گوییم.

وی با اشاره به کاهش آمار مرگ ومیر جاده ای در سال جاری، بیان کرد: این در حالی است که در طول سالیان گذشته حوادث ترافیکی سومین علت مرگ ها بوده است و کرونا توانسته این موضوع را تحت تاثیر قرار دهد. بیماری های زمینه ای قلبی، عروقی، ریوی، دیابت و... مرگ و میر زیادی در سراسر جهان دارند و اهمیت پیشگیری از ابتلا به آنها مشخص است.

مهدوی ادامه داد: اصلاح شیوه زندگی و داشتن تغذیه سالم، فعالیت بدنی کافی و... برای سلامت فرد موثر است. در پاندمی کووید19 به مردم می گوییم قرنطینه شوند و همین سبب کاهش فعالیت بدنی آنها شده است، اما می توانند در خانه فعالیت کنند و یا در مکان های خلوت خارج از خانه پیاده روی کنند. بر همین اساس آذرماه سال جاری کمپینی برای فعالیت بدنی برگزار خواهیم کرد تا زندگی در کنار کرونا را یاد بگیریم.

وی در ادامه درباره میزان شیوع سکته های مغزی در زنان و مردان، گفت: درصد شیوع میان دو جنس چندان متفاوت نیست. همچنین شیوع بیماری میان مناطق روستایی و شهری تفاوت چندانی ندارد اما، در میان ثروتمندان و فقیران، کسانی که شرایط مالی بهتری داشتند کمتر دچار سکته مغزی شده اند.

وی اضافه کرد: بر اساس خوداظهاری های صورت گرفته از طرف مردم، استان های گلستان، البرز و چهارمحال و بختکمک بیشترین شیوع سکته های مغزی را داشتند.

مهدوی در انتها تاکید کرد: ساعات اولیه بروز علائم بسیار مشخص کننده هستند و هرچه سریع تر به بیمار رسیدگی شود، احتمال بروز عارضه طولانی مدت کاهش می یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1286

به "استان های رکورددار بروز سکته مغزی، سهم بیماری های زمینه ای در مرگ ومیر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استان های رکورددار بروز سکته مغزی، سهم بیماری های زمینه ای در مرگ ومیر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید