افشاگری درباره ثروت عظیم آل سعود

به گزارش ایران عکس، یک شبکه آمریکایی طی آنالیز ثروتمندترین خاندان سلطنتی جهان ثروت خالص خاندان سعودی را یک تریلیون و چهارصد میلیارد دلار تخمین زد و اظهار داشت که با وجود این ثروت عظیم افراد زیادی در این کشور نفت خیز در فقر شدید به سر می برند.

افشاگری درباره ثروت عظیم آل سعود

به گزارش ایران عکس، شبکه سی ان بی سی آمریکا به نقل از شرکت مشاوره تجاری برند فایننس اعلام نمود: احتمالا ثروتمندترین خاندان سلطنتی در جهان آل سعود باشند، چراکه ثروت یک تریلیون و چهارصد میلیارد دلاری آن ها در مقایسه با ثروت خاندان سلطنتی انگلیس که 88 میلیارد دلار تخمین زده گردیده، 16 برابر بیشتر است.

این خاندان متشکل از 15 هزار عضو است اما بخش اعظم ثروت آن تنها در اختیار 2000 نفر از آنان است.

خاندان سعودی به داشتن دارایی های بی شمار معروف اند اما آنها بیشتر دارایی خود را صرف خرید جت های شخصی، قایق های تفریحی لوکس، بالگردهای شخصی، قصرهای بزرگ و تابلوهای نفیس می نمایند.

یکی از بانفوذترین اعضای این خاندان ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان است که در سال 2015 جانشین برادر فقید خود، عبدالله بن عبدالعزیز شد. وی بر اساس برآوردهای اجرا شده، حدود 17 میلیارد دلار ثروت دارد که بخش اعظم امور عربستان را به پسر و جانشینش محمد بن سلمان سپرده است.

در سال گذشته میلادی ولیعهد عربستان با راه اندازی کمپین مبارزه با فساد افراد ثروتمند این کشور از جمله نزدیکان خود را وادار کرد تا بخشی از ثروت خود را به خزانه حکومت عربستان بریزند که در نتیجه این امر مجله اقتصادی فوربس آمریکا نام 10 تن از ثروتمندان سعودی را از لیست سالیانه خود در خصوص میلیاردرهای جهان خط زد.

حکومت عربستان ادعا نموده از طریق این امر بیش از 100 میلیارد دلار به دست آورده است، اما در حقیقت دستیابی به این مبلغ امری غیرممکن است.

این درحالی است که محمد بن سلمان طی گفت وگو با شبکه آمریکایی سی بی اس نیوز اعلام نموده که امور مالی او مربوط به خودش است و نیازی نیست که به خاطر زندگی مرفهش عذرخواهی کند.

نیویورک تایمز نیز در گزارشی نوشته که محمد بن سلمان اخیرا یکی از آثار نقاشی داوینچی، نقاش مشهور ایتالیایی را به ارزش 450 میلیون دلار، یک کشتی لوکس تفریحی به ارزش 500 میلیون دلار و یک کاخ بزرگ را در فرانسه به ارزش 300 میلیون دلار خریداری نموده است. همچنین گفته گردیده که وی دو خانه در لندن و یک مجتمع نیز در سواحل جنوبی اسپانیا دارد.

این درحالی است که وی مدعی گردیده بیشتر اموالش را صرف امور خیریه می نماید. وی در جایی گفته که 51 درصد از اموالش را به مردم می بخشد و 49 درصد دیگر را صرف زندگی شخصی خودش می نماید.

این درحالی است که سازمان ملل متحد اخیرا نسبت به سطح فقر در برخی مناطق عربستان ابراز تعجب نموده است. در همین راستا، فیلیپ الستون، مخبر ویژه سازمان ملل در امور فقر مطلق و حقوق بشر در کنفرانس مطبوعاتی گفت: در جریان بازدیدم از مناطق مختلف عربستان که یک کشور نفت خیز است با افرادی برخوردم که در فقر شدید به سر می برند.

در حال حاضر هیچ آمار رسمی دقیقی در مورد درصد فقر و بیکاری در عربستان وجود ندارد و در گزارش های مؤسسات بین المللی نیز به دلیل پنهانکاری شدید سازمان های این کشور در مورد اسناد مربوطه به این موضوع اشاره ای نگردیده است، با این وجود شواهد نشان می دهند که این فقر گسترده، بیکاری و فاصله طبقاتی در این سرزمین نفت خیز طی چند سال اخیر خود را نشان داده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 مهر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 16

به "افشاگری درباره ثروت عظیم آل سعود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشاگری درباره ثروت عظیم آل سعود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید