بهزیستی چه نهادی است و چه خدماتی را به معلولین ارائه می دهد؟

به گزارش ایران عکس، بهزیستی یک نهاد دولتی است که عمده وظایف آن رسیدگی به زندگی و سامان بخشیدن به شرایط معیشت معلولین عزیز، بچه ها کار و نیازمندان تحت سرپرستی سازمان بهزیستی است. مسئولیت سازمان بهزیستی تعریف شده است.

بهزیستی چه نهادی است و چه خدماتی را به معلولین ارائه می دهد؟

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایران عکس، بهزیستی یک نهاد دولتی است که عمده وظایف آن رسیدگی به زندگی و سامان بخشیدن به شرایط معیشت معلولین عزیز، بچه ها کار و احتیاجمندان تحت سرپرستی سازمان بهزیستی است. مسئولیت سازمان بهزیستی تعریف شده است، اما ازآنجاکه حیطه فعالیت آنان در طول زمان فعالیت بسیار گسترش یافته، به همین سبب نیرو های مردمی و کمک های خیریه مردم بسیار کمک رسان آنان در انجام کار ها و وظایف به گونه ای شایسته خواهد بود.

قشر آسیب پذیر جامعه ازجمله معلولین، بی سرپرستان، بد سرپرستان و بچه ها کار تحت حمایت بهزیستی قرار می گیرند. این نهاد دولتی باوجود وظایف سنگین اجتماعی توانسته است به خوبی از عهده وظایف خود برآمده و قشر آسیب پذیر را کمک نماید. درواقع بهزیستی پس از انقلاب شکوهمند اسلامی از به هم پیوستن 16نهاد متفاوت تشکیل شد که اصلی ترین نهاد های آن نهادی های خیریه و کمک های مردمی بوده است.

بهزیستی در برابر معلولین چه خدماتی ارائه می دهد؟

1-اقدامات پیشگیرانه

سازمان بهزیستی در چند دهه اخیر طی یک برنامه ریزی جدید برای جلوگیری از متولد شدن بچه ها معلول شروع به انجام آزمایش های غربال گری و ترسیم شاخه ژنتیک نمود. به عنوان مثال علم پزشکی و آزمایش های غربال گری به تن هایی نمی توانند تمامی معلولیت ها را به درستی تشخیص دهند به همین علت کشیدن شاخه ژنتیک و وراثت نیز برای مردم و تأسیس موسسه ای بر همین منوال راهی دقیق و علمی است برای یک اقدام پیشگیرانه که زیر نظر بهزیستی انجام می گردد.

2-شناسایی معلولین

سازمان بهزیستی با کمک مددکاران و کادر کارکنانی که آموزش وپرورش آن ها را بر عهده دارد طبق قوانینی معلولین را شناسایی می نماید و چتر حمایتی خود را بر سر آنان قرار می دهد. شناسایی زودهنگام معلولین کمک می نماید تا مددکاران و سرپرستان بهزیستی برای پرورش توانایی های معلولین زمان لازم را داشته باشند.

3-هزینه تحصیل

سازمان بهزیستی پس ازآنکه معلولین را تحت حمایت خود قرارداد آنان را در حد توانایی معلولین، آموزش می دهد تا در آینده برای جامعه مفید واقع شوند و یک شخصیت مستقل باشند.

به عنوان مثال فاطمه حمامی، نقاش معلول ایرانی که با کشیدن تصویر رونالدو معروف شد، به سبب زحمت های بی بدیل معلم بهزیستی و پیگیری های خانواده فاطمه حمامی از دوران کودکی بوده است.

4-تأسیس مؤسسات توان بخشی

یکی از عمده مسئولیت های بهزیستی در مقابل معلولین، تأسیس مؤسسات توان بخشی برای معلولین عزیز است. معلولین درواقع اگر در یک بازه زمانی مناسب و با دقت و حساسیت در ارتباط با این مؤسسات توان بخشی قرار گیرند، به پویایی و شناخت توانایی های آنان کمک بسزایی خواهد شد و همین امر سبب ایجاد پلی می گردد تا معلولین عزیز بتوانند با جامعه و افراد عادی ارتباط برقرار کنند.

شناخت توانایی ها و علایق معلولین را باید به عهده متخصصان و کسانی سپرد که در دانشگاه در این شاخه تحصیل و تحقیق کرده اند. درواقع آموزش وپرورش در 3دهه اخیر با واردکردن این رشته در دانشگاه به کمک سازمان بهزیستی آمده است تا بتواند با چینش یک کادر مجرب، معلولین عزیز را به بهترین نحو حمایت کند.

5-پرداخت کمک هزینه زندگی

بهزیستی در قبال معلولین وظیفه های کلانی دارد، اما یکی از بر حق ترین آن ها تأمین هزینه معیشت زندگی معلولین است. بهزیستی ماهیانه به معلولینی که شناسایی شده اند و تحت پوشش بهزیستی قرارگرفته اند کمک هزینه زندگی پرداخت می نماید. اگرچه این کمک هزینه 100هزارتومانی نمی تواند کفاف مخارج زندگی معلولین را دهد و تنها همان عنوان کمک هزینه، اما برای یک هفته کافی است.

به عنوان مثال در دوره ای که قیمت پوشک افزایش و یا کمیاب گشته بود آن کمک هزینه برای یک معلول قطع نخایی تنها برای یک هفته مکفی بوده است. کمک هزینه خرید پوشک، سوند، گاز استریل، پماد و تمامی وسایل بهداشتی مورداحتیاج معلولین را در نظر بگیرید که باید برای معلولی که درآمد ماهانه ندارد کافی باشد.

برای برطرف این مشکل بهتر است که تمامی تمرکز بهزیستی بر روی توان بخشی و اقدامات پیشگیرانه باشد تا در این مواقع با کاهش تعداد معلولین بتواند رسیدگی بهتری انجام دهد. یک معلول قطع نخاعی را در نظر بگیرید که به علت بیماری چند ماهی است در بستر بوده، این بیمار دچار زخم بستر می گردد و همین زخم بستر کیفیت زندگی او را پایین می آورد. اگر مددکاران عزیز بتوانند درزمانی درست توانایی های این معلولین را شناسایی کنند درنتیجه بستر ارتباط اجتماعی برای آنان فراهم شده و بر کیفیت زندگی آنان می افزاید.

6-حقوق قانونی معلولین

طبق قانون حقوق بشر بهزیستی هر کشور باید معلولین را بیمه خدمات درمانی و خانواده های تحت سرپرست معلولین را نیز تحت پوشش بیمه های کمکی قرار دهد. با این امر معلولینی که سرپرست خانوار هستند برای معیشت زندگی و در دوران بیماری کمتر دچار مشکل خواهند شد و علاوه بر کیفیت، کمیت زندگی آنان نیز افزایش می یابد.

سازمان بهزیستی خدمات گسترده و البته درخور ستایشی را برای معلولین عزیز انجام می دهد، اما ازآنجاکه یک سازمان همه کاره برای اجتماع منظور گشته است نتوانسته تمامی بنیه خود را برای خدمت به معلولین عزیز تجمیع نماید. سازمان بهزیستی اکنون 38 ساله است و هر بار می بینیم که خدمات گسترده تری را برای معلولین و تمامی احتیاجمندان ارائه می دهد. کمک نهاد های دیگر و مردم سبب می گردد تا معلولین تحت سرپرست بهزیستی بتوانند باکیفیت بهتری به زندگی خود ادامه دهند.

جامعه ای شاد، پویا سبب افزایش امید به زندگی در میان مردم خواهد شد. رشد مالی، کارایی بهتر و البته رضایت و امنیت خاطر را به همراه خواهد داشت. تمامی این اوامر زمانی تحقق می یابد که هر نهاد و به خصوص ما مردم عادی معلولین عزیز را کنار نگذاریم. تعامل میان ما دو قشر متفاوت سبب می گردد تا معلولین گوشه گیر، افسرده، ناامید و رنجور نباشند. درصدد پویایی و رشد توانایی های خود برآیند و این امر می تواند هم بر کیفیت و هم بر کمیت زندگی آنان افزون کند.

شرکت توانیتو که یک شرکت استارتاپی در حوزه کسب وکار های اینترنتی است، اولین گام را در جهت توسعه تعامل و تفکیک وظایف میان این دو قشر برداشته است. این شرکت همکاری خود را با وحید رجب لو و گروه آن شروع نمود. وحید رجب لو، طراح سایت و مدیر قسمت فناوری و ارتباطات شرکت توانیتو است که یک معلول مادرزاد بوده، اما توانسته طراحی سایت و دیگر امور الکترونیکی را تنها با انگشتان خود انجام دهد.

7- معرفی معلولین به نهاد های استخدامی

سازمان بهزیستی کشور می تواند معلولین واجد شرایط شناسایی شده توسط خود را به نهاد ها و ارگان های دولتی معرفی نماید تا به عنوان نیروی کار از آنان استفاده کنند. در بخش استخدامی اپراتور های تلفن همراه تنها احتیاج است که معلول عزیز بتواند درخور برقراری ارتباط مناسب با دیگران صحبت کند، این معلولین از این امتیاز برخوردار هستند که در لیست گزینش قرار نگرفته و استخدام می شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 933

به "بهزیستی چه نهادی است و چه خدماتی را به معلولین ارائه می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهزیستی چه نهادی است و چه خدماتی را به معلولین ارائه می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید