تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر چابهار برقرار است

به گزارش ایران عکس، ستاد استانی مقابله با کرونا در سیستان بلوچستان، فعالیت های ادارات در این استان را به علت تشدید کرونا در جنوب شرق کشور برای روز جاری (شنبه 12 تیر ماه) متوقف نموده است. فرماندار چابهار هم ورود به این شهر را ممنوع خاطرنشان کرد.

تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر چابهار برقرار است

با این حال بندر چابهار یکی از بنادر ورودی کالاهای اساسی، صادراتی و بعلاوه ترانزیتی به همسایگان شرقی کشور است که در صورت توقف فعالیت، می تواند مشکلاتی کند؛ هر چند که در مقایسه با بندر امام خمینی (ره) به اسم هاب اصلی واردات کالاهای اساسی کشور با سهم 80 درصدی، سهم بندر چابهار نسبت به بنادر امام خمینی (ره) و شهید رجایی ناچیز است.

این در حالی است که به گفته جواد هدایتی مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای، به علت شیوع کرونا، همه مرزهای زمینی مسافری ایران با پاکستان مسدود بوده و تنها مبادلات تجاری انجام می گردد؛ آن هم به صورت ترانشیپمنت و تخلیه کالا به شکل کامیون به کامیون؛ به عبارت دیگر، کامیون های دو کشور به عمق خاک و اراضی یکدیگر ورود نکرده و صرفاً کالاها را در مبادی ورودی و خروجی تخلیه و بارگیری مجدد می نمایند.

صادرات ایران به پاکستان به طور عمده فرآورده های نفتی و واردات ما از پاکستان، میوه به ویژه انبه است.

بهروز آقایی، مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان درباره تعطیلی بندر چابهار اظهار کرد: در حال حاضر به علت مصوبه شب گذشته ستاد استانی مقابله با کرونا، فعالیت های ادارات بعضی شهرهای استان سیستان بلوچستان به طور کامل و بعضی دیگر به صورت نیمه تعطیل درآمده و متوقف شده است.

وی با بیان اینکه محدودیت ها به علت حاد شدن کرونا، خیلی تشدید شده اضافه نمود: به همین علت کامیون داران اکثراً رعایت می نمایند و به بندر چابهار نمی آیند.

آقایی با تأکید بر اینکه مسئله ای در ورود و خروج کالاهای اساسی نداریم، ادامه داد: کالاهای اساسی که وارد می گردد، با رعایت دستورالعمل های بهداشتی، بارگیری شده و به داخل کشور منتقل می گردد.

وی درباره اینکه آیا بندر چابهار تعطیل است؟ گفت: ورود و خروج کالا انجام می گردد و شیفت های عملیاتی در بندر مستقرند.

آقایی تأکید کرد: فعلاً هیچ تبادل کالایی با پاکستان نداریم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1709

به "تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر چابهار برقرار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر چابهار برقرار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید