جایگزین بنزین ساخته شد، سوخت تازه هواپیما

به گزارش ایران عکس، یورونیوز نوشت: یک جت مسافربری شرکت هواپیمایی ویرجین آتلانتیک مسیر لندن به نیویورک را با سوخت 100 درصد پایدار هوانوردی SAF که دوستدار محیط زیست است، پرواز کرد. اما این سوخت چیست و از چه موادی فراوری شده است؟

جایگزین بنزین ساخته شد، سوخت تازه هواپیما

این شرکت هواپیمایی چند سالی است که کوشش می نماید در این مسیر گام بردارد و برنامه های گسترده ای برای استفاده از سوخت های سازگار با محیط زیست اجرایی نموده است.

این پرواز که به وسیله یک بوئینگ 787 ویرجین انجام شد نخستین باری به شمار می رود که یک شرکت هواپیمایی تجاری برای مسافتی طولانی از سوخت 100 SAF استفاده می نماید. شرکت های هواپیمایی در کوشش هستند تا در دهه های آینده سفرهای هوایی را با انرژی های الکتریکی و هیدروژنی انجام دهند اما از آنجایی که تا رسیدن به آن مرحله زمان باقیست کوشش ها برای کاهش اثرات گازهای گلخانه ای و آسیب زدن به محیط زیست از سوی این شرکت ها ادامه دارد.

سوخت پایدار هوانوردی یا همان SAF می تواند با کم کردن ردپای کربن به محیط زیست یاری کند. این سوخت های زیستی معمولا از گیاهان و پسماندها به دست می آیند و با توجه به نوع زیست توده مورد استفاده می توانند انتشار دی اکسید کربن را از 20 تا 98 درصد در مقایسه با سوخت جت معمولی کم نمایند.

ریچارد برانسون، بنیانگذار میلیاردر شرکت ویرجیت آتلانتیک، شای وایس، مدیر اجرایی این شرکت و بعلاوه مارک هارپر وزیر حمل و نقل بریتانیا از جمله مسافران این هواپیما بودند.

صنعت هوانوردی حدود 2 تا 3 درصد از انتشار کربن جهانی را تشکیل می دهد. SAF برای کاهش این گازهای گلخانه ای امری کلیدی اما پرهزینه است. ویرجین آتلانتیک می گوید سوخت مورد استفاده برای تامین انرژی این پرواز بیشتر از روغن پخت و پز استفاده شده و چربی حیوانی زائد مخلوط با میزان کمی نفت سفید مصنوعی ساخته شده از ذرت زائد هم در آن به کار رفته است.

چالش های صنعتی

بسیاری از خطوط هوایی اروپایی از جمله ویرجین که زیر مجموعه بریتیش ایرویز است و بعلاوه ایرفرانس گفته اند که قصد دارند تا سال 2030 حدود 10 درصد سوخت پروازهای خود را با SAF تامین نمایند و هدف آنها رساندن به صفر خالص در فراوری گازهای گلخانه ای است. ضمن این که بر اساس اعلام این شرکت های هواپیمایی برنامه این است که تا سال 2050 این 10 درصد به 65 درصد افزایش یابد.

کارشناسان بر این باورند که SAF تنها راهکار کربن زدایی پروازهای تجاری در میان مدت است. توفان گرینبلیچ مدیرعامل شرکت رولز رویس که موتور هواپیما فراوری می نماید در این خصوص می گوید: واقعا تنها راهکار تا 15 یا 20 سال آینده همین SAF است. ما موتورهای خود را با این سوخت سازگار می کنیم و این می تواند یاری بزرگی به کربن زدایی کند.

اما حامیان محیط زیست چندان از این ایده استقبال نمی نمایند و آن را برای حفاظت از محیط زیست کافی نمی دانند چرا که به باور آنها این سوخت های جایگزین به هیچ وجه با سرعتی که محیط زیست در حال تخریب است قابل مقایسه نیست.

صنعت هوانوردی امیدوار است که پرواز ویرجین آتلانتیک بتواند دولت ها را برای ارائه یاری های مالی به این شرکت ها تشویق سازد و زمینه برای استفاده بیشتر از این سوخت جایگزین هموار گردد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 آذر 1402 بروزرسانی: 8 آذر 1402 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 2301

به "جایگزین بنزین ساخته شد، سوخت تازه هواپیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایگزین بنزین ساخته شد، سوخت تازه هواپیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید