خروج از توافق هسته ای بدترین اشتباه پس از جنگ عراق بود

به گزارش ایران عکس، مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا با انتقاد از سیاست خارجی دونالد ترامپ، گفت: خروج از توافق هسته ای بزرگ ترین اشتباه واشنگتن در خاورمیانه از زمان جنگ عراق بوده است.

خروج از توافق هسته ای بدترین اشتباه پس از جنگ عراق بود

به گزارش خبرنگاران، تام دانیلون مشاور امنیت ملی آمریکا در گفت وگو با شبکه سی ان ان به انتقاد از سیاست خارجی دونالد ترامپ رییس جمهور کشورش پرداخت و بعضی از آنها را بدترین اقدامات از زمان جنگ در عراق و ویتنام توصیف کرد.

دانیلون توضیح داد: از نظر من خروج از توافق هسته ای با ایران، بدترین اشتباهی است که آمریکا از زمان جنگ عراق در خاورمیانه مرتکب شده است.

وی که از اکتبر 2010 تا ژوئن 2013 به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا به اعمال فشار بر ایران به وسیله تحریم های سخت مالی یاری نموده بود، اضافه کرد: کنار گذاشتن توافق با ایران هزینه سنگینی شامل روابط با متحدان در اروپا خواهد داشت.

این مقام پیشین آمریکایی گفت: کلید آن، فشار یکجانبه آمریکا علیه ایران نبود، کلید آن توانایی ما در گفت وگو با دنیا درباره این ارزش و هدف بود که نباید ایران هسته ای وجود داشته باشد. ما آن را با هم به دست آوردیم، شما نیازمند فشاری چندجانبه برای رسیدن به یک ابزار فشار موثر بر ایران بودید.

دانیلون ادامه داد: بنابراین بازسازی دوباره آن بسیار سخت خواهد بود چرا که بسیاری از متحدان اروپایی آمریکا با تصمیم ترامپ برای خروج از توافق مخالف بودند و اعلام نموده اند که به آن پایبند می مانند.

وی توضیح داد: هیچ چیزی وجود ندارد که ما بتوانیم به طور موثرتر و چندجانبه آن را دنبال کنیم تا توافقی را حفظ کنیم که به معنای واقعی برنامه هسته ای ایران را برای مدت زمانی طولانی محدود کرد و به عقب راند.

مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا به موضوع تصمیم ترامپ برای خروج از شراکت فرآتلانتیک در ژانویه 2017 نیز اشاره نمود و آن را بدترین اشتباه کشورش در آسیا از زمان جنگ ویتنام دانست.

به گزارش سی ان ان، 11 کشور در ماه مارس بدون آمریکا این توافق تجاری را امضا کردند. ترامپ در ماه آوریل از مشاوران ارشد خود در زمینه تجارت و اقتصاد خواست تا پیوستن مجدد به توافق را آنالیز نمایند اما چنین کاری به شدت سخت خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 591

به "خروج از توافق هسته ای بدترین اشتباه پس از جنگ عراق بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج از توافق هسته ای بدترین اشتباه پس از جنگ عراق بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید