رعد و برق در جو مشتری

به گزارش ایران عکس، فضاپیمای جونوی ناسا پیروز به شناسایی رعد و برق در جو سیاره مشتری شده است. این اولین بار است که وقوع رعد و برق در جو مشتری به طور علمی و قطعی ثابت می شود.

رعد و برق در جو مشتری

صاعقه عامل تخلیه الکتریکی قدرتمند برق در جو زمین است و ستاره شناسان از سال ها پیش در تلاش بودند که دریابند آیا این پدیده به غیر از زمین در سایر سیاره های منظومه شمسی نیز رخ می دهد یا خیر. حالا داده های جمع آوری شده از فضاپیمای جونو نشان می دهد که رعد و برق در جو مشتری رخ می دهد. این پدیده به علت مولکول های جو مشتری دارای رنگ غالب آبی است. در این مطلب از خبرنگاران آخرین یافته های فضاپیمای جونو را خواهید دید.

عکس بالا یک تصویرسازی هنری از رعد و برق در جو مشتری را است که شبح نام گذاری شده اند. این صاعقه به علت وجود هیدروژن در جو بالایی مشتری آبی رنگ است. در جو زمین نیز با برهمکنش نیتروژن صاعقه قرمز رنگ بوجود می آید.

صاعقه در مشتری به شکل یک دیسک مدور است که زمان وقوع و مشاهده آن کمتر از یک هزارم ثانیه است. این پدیده در جو فوقانی این سیاره رخ می دهد و علت کشف و شناسایی آن توسط فضاپیمای جونو وجود ابزار طیف سنجی ماورا بنفش در این فضاپیما بوده است.

در 27 اکتبر کشف فضاپیمای جونو از صاعقه های مشتری منتشر شد و دانشمندان در مجموع 11 رعد و برق را در جو سیاره مشتری شناسایی کردند. این رعد و برق های در ارتفاع 300 کیلومتری اتفاق می افتد. اما هنوز معین نیست وقوع این پدیده در سیاره مذکور چقدر متداول است و جمع بندی دقیق در این زمینه نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. دانشمندان امیدوارند که بتوانند شبح های بیشتری را در جو مشتری مشاهده کنند و درباره پدیده های جوی این سیاره اطلاعات بیشتری بدست آورند.

بیشتر بخوانید: دانشمندان با استفاده از داده های ماهواره TESS، اولین سیاره مشابه زمین را کشف کردند که در محدوده قابل سکونت یک ستاره کوتوله سرخ قرار گرفته است. برای مطالعه بیشتر مطلب کشف اولین سیاره مشابه زمین در منطقه قابل سکونت ستاره را در بخش دانستنی ها بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1298

به "رعد و برق در جو مشتری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رعد و برق در جو مشتری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید