فرایند رو به رشد صدور مجوزهای تراکم ساختمانی مازاد بر ضوابط طرح تفصیلی

به گزارش ایران عکس، تهران (پانا) - نایب رییس کمیسیون شهر سازی و معماری شورای شهر تهران در تذکری به شهردار تهران گفت به جنابعالی به عنوان رئیس کمیسیون ماده 5 تذکر داده می گردد، تدبیری اتخاذ کنید تا رعایت دقیق مفاد طرح های جامع و تفصیلی در زمینه سقف تراکم های ساختمانی و جمعیتی شهر تهران در کلیه مصوبات کمیسیون مورد توجه و تاکید قرار گیرد.

فرایند رو به رشد صدور مجوزهای تراکم ساختمانی مازاد بر ضوابط طرح تفصیلی

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

زهرا نژاد بهرام در دویست و شصت و ششمین جلسه شورا در تذکری به شهرداری تهران در مورد مصوبات کمیسیون ماده 5 گفت: احتراماً همانگونه که نیک می دانید پایبندی به احکام و ضوابط طرح های جامع و تفصیلی شهر تهران و ممانعت از ایجاد تراکم ساختمانی و بارگذاری جمعیتی مازاد بر پیش بینی های طرح جامع و تفصیلی، در سال های اخیر جزو شعارها و اصول مورد تاکید شورا و شهرداری تهران بوده و این مهم علی رغم تنگناهای مالی و مالی کم سابقه مبتلا به مدیریت شهری در دو سال اخیر، به صورتی خدشه ناپذیر تداوم یافته به گونه ای که امروزه حتی منتقدین سرسخت شورای شهر نیز بر دستاوردهای این نهاد در جهت دفاع از حق به شهر و جلوگیری از تداوم فرایند برج سازی و صدور تراکم های بی ضابطه، صحه می گذارند.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی اما آنالیز مصوبات اخیر کمیسیون ماده 5 توسط کمیته شهرسازی شورای شهر تهران نشان می دهد، صدور مجوزهای تراکم ساختمانی مازاد بر ضوابط طرح تفصیلی فرایند رو به رشدی به خود گرفته که از جمله آنها میتوان به بند 3 مصوبه 613 مورخ 1399.9.24، بندهای 2 و 3 مصوبه 612 مورخ 1399.9.10، بند 3 مصوبه 611 مورخ 1399.8.26، بند 1 مصوبه 606 مورخ 1399.6.3 و... اشاره نمود.

نژاد بهرام اضافه نمود: برای نمونه در بند 3 مصوبه 613، در منطقه 3، احداث 10 طبقه مسکونی با سطح اشغال 45% در زیرپهنه R122 مصوب شده که نه تنها بر خلاف ضوابط طرح تفصیلی است بلکه مفاد بند 2 مصوبه 610 کمیسیون ماده 5 مورخ 1399.8.12 با عنوان وحدت رویه در ارسال موضوعات قابل طرح در کمیسیون ماده پنج که طی آن مقرر شد: صدور مجوز ساختمانی تا آستانه ضوابط ساختمان های بلندمرتبه با رعایت ضوابط و مقررات طرح تفصیلی باشد را نیز نقض نموده است و در عین حال منجر به تشدید بارگزاری جمعیتی در منطقه ای که بر اساس مطالعات آسیب شناسی طرح تفصیلی سقف جمعیتی پیشبینی شده طرح جامع را گذارنده، شده است.

رئیس کمیته شهر سازی گفت: گفتنی است اساساً تهیه و تصویب طرح های توسعه شهری به منظور تنسیق امور کاربری زمین و جلوگیری از صدور مجوزهای موردی بوده و انتظار میرود کمیسیون ماده 5 شهر تهران که در سال های اخیر موضوعات مهمی همچون طرح جامع 3 بعدی محدوده 120 هکتاری برج میلاد، محور فدائیان اسلام، الحاق 1168 هکتار به بافت های فرسوده، دستورالعمل شناسایی و تدقیق اراضی ذخیره توسعه و نوسازی و ... را به تصویب رسانده است بر ادامه فرایند صحیح 3 سال گذشته اصرار ورزد و از ورود به مصوبات موردی با تراکم های بالا که زنگ خطری برای تحقق روینمودهای مدیریت شهری فعلی به شمار می رود، حذر کند.

نژاد بهرام اضافه نمود: لذا بدین وسیله به جنابعالی به عنوان رییس محترم کمیسیون ماده 5 تذکر داده می گردد، تدبیری اتخاذ کنید تا رعایت دقیق مفاد طرح های جامع و تفصیلی در زمینه سقف تراکم های ساختمانی و جمعیتی شهر تهران در کلیه مصوبات کمیسیون مورد توجه و تاکید قرار گیرد.

نایب رییس کمیسیون شهر سازی و معماری شورا گفت: از سوی دیگر ضمن تشکر بابت بارگزاری شفاف و دارای قابلیت جست و جوی مصوبات کمیسیون ماده 5 در سامانه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، به اطلاع میرساند نتایج آنالیز های کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران نشانگر آن است که تا به امروز مجموعاً 275 مصوبه از 613 مصوبه کمیسیون در سامانه مذکور بارگذاری شده است و به همین دلیل به جنابعالی تذکر داده می گردد که دستور فرمائید در اسرع وقت تکمیل فرایند بارگزاری مصوبات کمیسیون ماده 5 در سامانه در دستور کار قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1453

به "فرایند رو به رشد صدور مجوزهای تراکم ساختمانی مازاد بر ضوابط طرح تفصیلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند رو به رشد صدور مجوزهای تراکم ساختمانی مازاد بر ضوابط طرح تفصیلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید