طرز تهیه ترشی غوره به 4 روش فوری بدون کپک

به گزارش ایران عکس، ترشی غوره، غوره شور یا غوره غوره از ترشی های خوشمزه و پرطرفدار تابستانی است که به روش ساده ای می توان آن را به راحتی در خانه تهیه کرد. ترشی غوره با مواد مختلفی تهیه می گردد و شما می توانید بر اساس مواد در دسترس و امکاناتی که دارید و بعلاوه بنابر ذائقه خود، به درست کردن آن اقدام کنید. در این مقاله از سرویس در ، طرز تهیه ترشی غوره به 4 روش را به شما آموزش می دهیم. علاوه بر این، راه هایی را برای جلوگیری از کپک زدن ترشی غوره به شما خواهیم گفت.

طرز تهیه ترشی غوره به 4 روش فوری بدون کپک

1- طرز تهیه ترشی غوره با آبغوره

مواد لازم برای تهیه غوره غوره با آبغوره

غوره: 1 کیلوگرم

آبغوره: به مقدار لازم

مراحل تهیه ترشی غوره با آبغوره

در این روش، از یا بازاری به عنوان مایعی که غوره ها در آن به عمل می آید، استفاده می گردد. غوره ها در این روش، طعم آبغوره را می گیرند و مزه ترشی تان قوی تر می گردد. اضافه کردن نمک هم بستگی به سلیقه خودتان دارد. برای طرز تهیه ترشی غوره با آبغوره، مراحل زیر را انجام دهید.

مرحله اول: غوره ها را آماده کنید

برای طرز تهیه ترشی غوره با آب غوره، غوره ها را از ساقه و شاخه جدا و دانه کنید. سپس آنها را به خوبی بشویید و در آبکش بریزید تا خشک شوند. بعد از اینکه غوره ها کاملا رطوبت خود را از دست دادند، آنها را در یک بطری شیشه ای تمیز و خشک بریزید.

مرحله دوم: روی غوره ها را آبغوره بریزید

برای اطمینان از کپک نزدن غوره، آبغوره را به مدت 5 دقیقه، روی حرارت بگذارید تا بجوشد. بعد از سرد شدن آبغوره و بعد از اینکه بطری ها را پر از غوره کردید، آبغوره سرد شده را روی غوره ها بریزید تا حدی که روی آنها را بپوشاند. اگر آبغوره تان شور است، احتیاجی به اضافه کردن نمک بیشتر نیست، در غیر این صورت، بنا به ذائقه خود، مقداری نمک به ترشی غوره اضافه کنید.

مرحله سوم: درب بطری را ببندید

وقتی بطری های ترشی غوره پر شدند و درب آنها را محکم بستید، آنها را در جای خنک و خشک قرار دهید تا آماده شوند. می توانید بعد از روز چهارم، بطری را در یخچال بگذارید ولی در تا زمان رسیدن ترشی غوره، درب بطری را باز نکنید تا کپک نزند.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه شربت آبغوره

2- طرز تهیه غوره شور با نمک

مواد لازم برای ترشی غوره با آب نمک

غوره: 1 کیلوگرم

نمک: 3 قاشق غذاخوری

آب جوشیده: به مقدار کافی

مراحل طرز تهیه غوره غوره با آب نمک

برای درست کردن این مدل از ترشی با غوره، احتیاج به آب نمک و مقداری غوره دارید. این روش از راحت ترین شیوه های درست کردن ترشی غوره است که هواداران زیادی دارد. اگر می خواهید این چاشنی خوشمزه را در خانه درست کنید، مراحل طرز تهیه ترشی غوره با آب نمک را دنبال کنید.

مرحله اول: غوره ها را آماده کنید

برای اولین مرحله از طرز تهیه ترشی غوره، غوره ها را دانه کنید و شاخه های نازک را از غوره جدا کنید. آنها را در آبکش بریزید و کاملا بشویید. غوره ها را کنار بگذارید و صبر کنید تا کاملا خشک شوند. برای اینکه کاملا رطوبت غوره ها گرفته گردد، آنها را روی یک پارچه حوله ای بریزید و پخش کنید تا به غوره ها هوا بخورد.

مرحله دوم: غوره ها را در بطری بریزید

سپس به مقدار لازم، آب بجوشانید و اجازه دهید کاملا سرد گردد. غوره های رطوبت گرفته شده را در بطری بریزید. روی هر بطری را به میزان 1 قاشق غذاخوری نمک بریزید. روی غوره ها را آب جوشیده سرد شده بریزید.

مرحله سوم: درب بطری ها را ببندید

در آخرین مرحله از طرز تهیه ترشی غوره، درب بطری را محکم ببندید تا هیچ هوایی به داخل آن نفوذ نکند. سپس آنها را در یک مکان خنک و به دور از نور آفتاب قرار دهید. به مدت 2 هفته صبر کنید و در این فاصله درب بطری را باز نکنید. بعد از این مدت، می توانید غوره غوره را سرو کنید.

3- طرز تهیه ترشی غوره با سرکه

مواد لازم برای تهیه غوره شور با سرکه

غوره: 1 کیلوگرم

سرکه: 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی

نمک: 1 قاشق غذاخوری

آب جوشیده: به مقدار لازم

مراحل طرز تهیه ترشی غوره دانه دار

در این روش از طرز تهیه ترشی غوره بعد از آماده کردن غوره ها، باید آنها را در بطری بریزید و روی آنها را با سرکه، آب جوشیده و نمک بپوشانید. در آخر بطری ها را در مکان مناسب قرار دهید تا آماده گردد. مراحل تهیه ترشی غوره با سرکه را در ادامه بخوانید.

مرحله اول: غوره ها را آماده کنید

در اولین قدم برای درست کردن ترشی غوره، غوره ها را دانه کنید و بشویید. آنها را بعد از آبکش کردن روی پارچه تمیز پخش کنید تا آب اضافی و رطوبتشان را از دست بدهند. سپس بطری ها را تمیز کنید تا رطوبت و آلودگی نداشته باشند. غوره های خشک شده را در بطری ها بریزید.

مرحله دوم: سرکه و آب جوشیده را اضافه کنید

به غوره های داخل بطری، به یک نسبت سرکه اضافه کنید و بعد روی آن را آب جوشیده سرد شده بریزید تا حدی که کاملا روی غوره ها را بپوشاند. در آخر نمک را به میزان مساوی به بطری ها بیفزایید و درب بطری ها را کاملا ببندید تا هوا به آن ها نفوذ نکند. کمی بطری را تکان دهید تا نمک ها در آب حل بشوند. ترشی غوره را در مکان مناسب قرار دهید تا وقتی که برسد و آماده سرو گردد.

4- ترشی غوره با نمک و کات کبود

یکی از شیوه های طرز تهیه ترشی غوره، بدون تغییر رنگ غوره ها و برای اینکه رنگ غوره ها سبز بماند این است که از ترکیب نمک و کات کبود بهره ببرید. در این روش، 3 قاشق غذاخوری نمک را با 1/2 قاشق چای خوری کات کبود در یک لیتر آب، حل کنید. سپس غوره هایی را که از قبل پاک نموده و شسته اید، در این محلول بریزید. به مدت 24 ساعت صبر کنید تا غوره ها در این محلول بمانند. در مرحله بعد، آن ها را آبکش نموده و 3 تا 4 بار بشویید تا کات کبود و نمک از دانه های غوره خارج شوند.

غوره ها را بعد از آبکش کردن روی پارچه نخی یا حوله ای بریزید تا خشک شوند. سپس آنها را در بطری ریخته و رویشان را آبغوره و کمی نمک بریزید. می توانید چند حبه سیر هم به بطری اضافه کنید. در آخر درب بطری را ببندید و در جای مناسب قرار دهید تا برسد و آماده سرو گردد.

فوت و فن های طرز تهیه ترشی غوره

*برای طرز تهیه ترشی غوره، از غوره هایی بهره ببرید که سایزشان درشت است و لکه و خرابی ندارند.

*برای درست کردن ترشی غوره، بهتر است از غوره هایی که هسته ندارند، بهره ببرید.

*در طرز تهیه ترشی غوره، بعد از شستن غوره ها، قبل از اینکه غوره ها را ترشی کنید، حتما آنها را کاملا خشک کنید تا هیچ رطوبتی روی آنها نماند. این کار باعث می گردد ترشی تان کپک نزند.

*سعی کنید بطری هایی را که در آن ترشی غوره درست می کنید، با سایز کوچک انتخاب کنید تا ترشی زودتر تمام گردد و تعداد دفعات باز و بسته شدن درب بطری زیاد نباشد. این کار باعث پیشگیری از کپک زدن ترشی غوره می گردد.

*از ترشی غوره برای طرز تهیه یا دیگر خورش ها که با مرغ درست می شوند، مثل خورش سیب زمینی با مرغ، بهره ببرید.

*در هنگام اضافه کردن نمک به ترشی غوره، نباید مقدار نمک را خیلی زیاد در نظر بگیرید و ترشی شور گردد.

*برای طرز تهیه ترشی غوره با فلفل سبز، هم می توانید از فلفل های سبز شیرین و هم از فلفل های تند بهره ببرید. فقط در این روش باید فلفل ها هم مثل غوره ها، بعد از شستن کاملا خشک باشند. در هر بطری ترشی غوره، چند عدد فلفل هم قرار دهید تا هر دو با هم برسند. طرز تهیه ترشی غوره با فلفل دلمه هم مرسوم است.

*پیشنهاد می کنیم مقاله را هم مطالعه کنید.

سوالات متداول

ترشی غوره چند روزه آماده می گردد؟

معمولا ترشی غوره یا شور غوره، به 2 هفته زمان برای رسیده شدن احتیاج دارد.

چه کار کنیم که ترشی غوره، کپک نزند؟

برای پیشگیری از کپک زدن ترشی غوره، باید حتما موارد زیر را رعایت کنید:

*غوره ها حتما قبل از ترشی شدن، خشک باشند.

*بطری که ترشی را در آن می ریزید، تمیز، خشک و بدون آلودگی باشد.

*در مدت زمانی که ترشی در حال رسیدن است، درب بطری را باز نکنید.

*بعد از باز کردن بطری و آماده شدن ترشی یا شور غوره، بطری را در یخچال قرار دهید.

*قاشقی که در ترشی استفاده می کنید، حتما باید تمیز و خشک باشد.

منبع: افق کوروش
انتشار: 22 مرداد 1401 بروزرسانی: 22 مرداد 1401 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 2120

به "طرز تهیه ترشی غوره به 4 روش فوری بدون کپک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه ترشی غوره به 4 روش فوری بدون کپک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید