عکس ، نقاشی هایی این زن قرن ها به نام شوهرش بود

به گزارش ایران عکس، موزه ملی آمستردام محل نگهداری برخی از ارزشمندترین تابلوهای نقاشی عصر طلایی هلند است. گشت شبانه یکی از شاهکارهای مشهوری است که در این مکان به نمایش گذاشته شده است.

عکس ، نقاشی هایی این زن قرن ها به نام شوهرش بود

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آرت نیوز، موزه ملی آمستردام(Rijksmuseum) خانه حدود 6000 اثر است و بازدید از تمام بخش های آن دست کم پنج ساعت طول می کشد. در ادامه با برخی از مهم ترین آثاری که در این موزه نگهداری می شوند آشنا می شوید:

گشت شبانه اثر رامبرانت (1642)

ندی(1606ـ1669)، قلب موزه ملی آمستردام است. گشت شبانه نه تنها بزرگترین و مهم ترین اثر موزه است، بلکه کل مجموعه به معنای واقعی کلمه در اطراف این نقاشی ساخته شده است و گالری گشت شبانه در مرکز ورودی موزه به نام گالری افتخار واقع شده است. این نقاشی بزرگ و واقعی به دلیل بازی دراماتیک نور و سایه اش و همچنین به این دلیل معروفیت دارد که تصویری بدیع از یک گروه در حال حرکت را به جای یک حالت نظامی ثابت را به نمایش می گذارد.

سران صنف پارچه فروش ها اثر رامبرانت (1662)

سران صنف پارچه فروش ها که در گالری افتخار، بیرون از گالری گشت شبانه نگهداری می شود، یکی دیگر از تابلوهای نقاشی بزرگ این موزه است. این نقاشی چند نفر از دیوان سالاران را حین کار به تصویر می کشد. اما این نقاشی برخلاف اغلب پرتره های گروهی این دوره از تاریخ که سوژه ها را در یک ژست یکسان به تصویر می کشد، این افراد را در حالتی به نمایش گذاشته که گویی در میانه انجام کاری هستند و حضور مخاطب در فعالیت آن ها وقفه ایجاد کرده است.

خودنگاره با موهای پریشان اثر رامبرانت (1628)

رامبرانت این خودنگاره را در 22سالگی خلق کرد. این نقاشی به دلیل به کارگیری سبک سایه روشن که چهره هنرمند را تار کرده است، بسیار گیرا است. این تابلو نقاشی نمونه ای از گروهی از آثار هنری رامبرانت است که به عنوان برترین کارهای این هنرمند شناخته می شوند: خودنگاره هایی که تا به امروز حدود 80 مورد از آن ها شناسایی شده است.

خدمتکار شیردوش اثر یوهانس ورمیر (1660)

با اینکه یوهانس ورمیر (1632-1675) یکی از بزرگ ترین نقاشان عصر طلایی هلند بود، اما در دوران حیاتش چندان مورد توجه نگرفت. تقریباً 200 سال گذشت تا اینکه او به دلیل توجه دقیقش به نور، رنگ و فرم تحسین شد. خدمتکار شیردوش یکی از چندین نقاشی این هنرمند با موضوع زندگی روزمره در فضای داخلی است.

آوازه خوان اثر جودیت لایستر (1629)

جودیت لایستر یکی از 24 زنی به شمار می رود که آثارشان از دیوارهای موزه ملی آمستردام آویخته شده است. نقاشی آوازه خوان تا 250 سال پیش به این هنرمند منسوب نبود. او در زمان حیاتش به رسمیت شناخته شده بود، اما پس از مرگ فراموش شد و چندین قرن آثار او به فرانس هالس نقاش مشهور یا همسرش نسبت داده می شد. در نهایت او در اواخر قرن نوزدهم به معروفیتی که سزاوارش بود دست پیدا کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 اسفند 1401 بروزرسانی: 2 اسفند 1401 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 2213

به "عکس ، نقاشی هایی این زن قرن ها به نام شوهرش بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، نقاشی هایی این زن قرن ها به نام شوهرش بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید