ممنوعیت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد رشته های غیرمرتبط

به گزارش ایران عکس، شرکت داوطلبان در کنکور کارشناسی ارشد در رشته های غیرمرتبط با مقطع لیسانس از سال 1401 ممنوع شد.

ممنوعیت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد رشته های غیرمرتبط

به گزارش وزارت علوم، بر اساس مصوبه اخیر شورای سنجش و پذیرش کشور از سال 1401 سنجش و پذیرش داوطلبان در آزمون کارشناسی ارشد فقط از بین دانش آموختگان دوره کارشناسی رشته های مرتبط امکان پذیر خواهد بود.

رشته های مرتبط برای هر یک از رشته هایی که در آزمون کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو دارد، قرار است به زودی معین شود.

در همین ارتباط، محمدرضا آهنچیان مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نامه ای خطاب به مدیران کارگروه های تخصصی توسعه و برنامه ریزی آموزش عالی از آن ها خواست تا روز پنج شنبه 24 تیرماه 1400 رشته های مرتبط برای هریک از رشته هایی که در آزمون کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو دارد، معین کنند.

در ابلاغیه آهنچیان به دانشگاه ها آمده است: تا به امروز پذیرش دانشجو در آزمون کارشناسی ارشد در همه رشته ها از بین همه داوطلبان و صرف نظر از رشته تحصیلی دانشجو در دوره کارشناسی صورت می پذیرفت که آسیب های زیادی به کیفیت آموزش عالی وارد ساخته است. امکان شرکت کردن دانش آموختگان دوره کارشناسی همه رشته ها و حتی رشته های یک گروه تحصیلی در آزمون کارشناسی ارشد رشته های یک زیر گروه تحصیلی وجود نخواهد داشت، بنابراین درج همه رشته های گروه برای هیچ رشته ای مجاز نیست، اما درج همه گرایش ها مانعی ندارد.

در ادامه این ابلاغیه تاکید شده است: با توجه به این که دفترچه آزمون کارشناسی ارشد 1401 در مردادماه منتشر می شود، در مورد رشته هایی که این اطلاعات تا تاریخ معین شده به دفتر برنامه ریزی آموزشی ارسال نشده باشد، نام فقط رشته های همان زیر گروه تحصیلی درج می شود.

تا به امروز فقط ارتباط رشته کارشناسی ارشد برای ورود به مقطع دکتری مصوب شده بود و دانش آموختگان مقطع کارشناسی همه رشته ها امکان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد رشته مورد نظر خود داشتند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1752

به "ممنوعیت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد رشته های غیرمرتبط" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوعیت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد رشته های غیرمرتبط"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید