نظریه ای درباره ماتریکس 4؛ ترینیتی فرد برگزیده است نه نئو

به گزارش ایران عکس، آیا در ماتریکس: رستاخیزها، ترینیتی فرد برگزیده است؟ تقریبا دو دهه پس از خاتمه یافتن سه گانه اصلی، ماتریکس رستاخیزها در 22 دسامبر روی پرده سینماها می رود و در HBO مکس (بر اساس استراتژی انتشار برادران وارنر در دوران همه گیری کرونا) هم به نمایش درمی آید.

نظریه ای درباره ماتریکس 4؛ ترینیتی فرد برگزیده است نه نئو

پس از انتشار اولین تریلر تازه چهارمین فیلم این مجموعه، انتظارات از این فیلم بالاتر رفت و نظریات پیرامون آن، روز به روز افزایش می یابد که البته تا زمان انتشار ماتریکس 4، پاسخگویی به هیچ کدام از این سؤالات ممکن نیست.

امروزه کلیشه ای به نظر می رسد که بگوییم ماتریکس، سینما را تغییر داد اما این یک واقعیت غیرقابل انکار است. جلوه های زمان تیراندازی و پرتاب گلوله و سکانس های هنرهای رزمی، سطح فیلم های علمی تخیلی و اکشن را بالا برد تا جایی که احتمالا برای خود دنباله ماتریکس رستاخیزها هم چالش برانگیز باشد. طرح داستانی اصلی ماتریکس درباره تسلط ماشین ها بر بشریت در دنیای رویایی و شبیه سازی شده و ظهور یک فرد برگزیده برای سرانجام دادن به جنگ، برداشتی کاملا تازه از تمثیل غار افلاطونی بود. این طرح همچنان امروزه، کنکاش و آنالیز می شود و درباره آن نظریه پردازی می شود. حتی با در نظر گرفتن همه این ها، مخاطبان حالا در مواجهه با ماتریکس رستاخیزها سؤالات بیشتری دارند و این نشان دهنده این موضوع است که ماتریکس کارش را درست انجام داده است.

با وجود مرگ نئو (کیانو ریوز) و ترینیتی (کری آن ماس) در فیلم انقلاب های ماتریکس، هر دو در قسمت چهارم برمی گردند و احتمالا به همین علت است که نام فیلم چهارم، رستاخیزهاست. با این حال، همان طور که در تریلر مشاهده می شود، نئو و ترینیتی، یک دیگر و تجربیات قبلی خود را به یاد نمی آورند اما ترینیتی به طور خاص، کمی متفاوت تر به نظر می رسد. شرحات احتمالی زیادی برای این تفاوت وجود دارد اما یک شرح بسیار مجذوب کننده این است که او، نه نئو، به احتمال زیاد در حال حاضر، هفتمین فرد برگزیده در ماتریکس رستاخیزها است.

ترینیتی چگونه به ماتریکس رستاخیزها برمی شود؟

در وهله اول، یکی از سؤالات عظیم درباره رستاخیزها این است که ترینیتی دقیقا چگونه به ماتریکس بازگشته است. مرگ نئو در حالی رخ داد که او در شهر ماشینی به ماتریکس وصل شده بود اما ترینیتی در دنیای واقعی بدون اتصال به هیچ رابطی درگذشت و گویا ماشین ها از مرگ او بی اطلاع بودند. با این حال، لحظات مختلفی در تریلر وجود دارند که نشان می دهند حضور او در فیلم چهارم فراتر از یک بازگشت ساده به نظر می رسد.

در صحنه ای با حضور نئو، کد ماتریکس روی گونه ترینیتی دیده می شود. جدا از احتمال این که ترینیتی شاید مانند نئو تهدیدی برای ماشین های ماتریکس باشد، این کدها می توانند به این معنی باشند که ماشین ها پس از برخورد او و نئو در نزدیکی شهر ماشینی، توانستند بدن ترینیتی را پیدا کنند و با پاک کردن حافظه اش، او را دوباره وارد ماتریکس کنند. بعلاوه شاید وقتی نئو دوباره وارد ماتریکس شده است، ترینیتی به سادگی و با استفاده از حافظه او، خودش را بازسازی نموده باشد اما با توجه به برگزیده بودن نئو، چنین اقدامی به سادگی امکان پذیر نیست. بنابراین احتمالا پای چیز دیگری، فراتر از بازگشت او به وسیله ماشین ها یا بازسازی او به وسیله حافظه نئو، در میان باشد.

ترینیتی قدرت های خاصی در ماتریکس رستاخیزها دارد

در طول تریلر، نئو بسکمک از توانایی های خود در زمینه تغییر شکل واقعیت که برای اولین بار در سه گانه اصلی نمایش داده بود را نشان می دهد و به نظر می رسد که فیلم بار دیگر تأکید زیادی بر سرپیچی نئو با بازی کیانو ریوز (که حالا ریش گذاشته است) از محدودیت ها و قوانین ماتریکس دارد. اما آن چه برجسته است قدرت قابل توجه ترینیتی در نادیده گرفتن برنامه های ماتریکس است و به مقدار حیرت انگیزی، بیشتر از گذشته به نظر می رسد. بعلاوه در یک صحنه، ترینیتی در برابر یکی از انفجارهای تله کینتیک ایستادگی می نماید و یک تیم از نیروهای مخفی پلیس که آن ها را محاصره نموده اند به عقب پرتاب می شوند.

یکی دیگر از تغییرات قابل توجه، چگونگی رابطه نئو و ترینیتی در ماتریکس رستاخیزها است. ترینیتی به مقدار مربی نئو، مورفئوس در سه گانه اصلی، در جدا کردن او از ماتریکس نقش مهمی داشت و به نظر می رسد او این بار هم به مقدار قابل توجهی و بیش از همواره، به بیدار شدن مجدد او و بازگشتش به زندگی کمک می نماید. در صحنه تعقیب و گریز موتور سیکلت، او جلوی موتور نشسته است و آن را می راند و بعلاوه نئو را هنگام پرش از یک ساختمان، کمک می نماید. علاوه بر این، لحظه ای در تریلر وجود دارد که در آن، ترینیتی به طور غیرقابل شرحی، به یک هولوگرام با چند بازتاب هولوگرافیک تبدیل می شود و شخصیت ناشناس جسیکا هنویک را نشان می دهد. چیزهای زیادی در تریلر ماتریکس رستاخیز ها وجود دارد که می توانید آن ها را نادیده بگیرید اما یک موضوع غیرقابل انکار است؛ اینکه ترینیتی واقعا تغییر نموده است.

نظریه؛ ترینیتی فرد برگزیده است نه نئو

مهم ترین نکته ای که باید درباره فرد برگزیده در نظر داشت این است که او هر کسی و در هر زمانی که باشد، در برنامه ماتریکس خلل ایجاد می نماید یا به قول معمار در ماتریکس: بارگذاری مجدد، او یک ناهنجاری است. نئو ششمین فرد برگزیده در سیستم بود. بنابراین منطقی است که پس از مرگ نئو در ماتریکس، برگزیده دیگری به آن باز شود. شاید به جای بازگشت دوباره و وارد شدن مجدد نئو به شبیه سازی در قالب برگزیده، این بار ترینیتی به اسم هفتمین فرد برگزیده ایفای نقش کند.

همان طور که قبلا گفته شد، ترینیتی سطح قدرتی را به نمایش می گذارد که به مراتب فراتر از آنچه قبلا داشته است، به نظر می رسد و او راهنمای اصلی نئو در تریلر است. ترینیتی با ابراز عشق خود به نئو باعث شد که او دوباره زنده شود و این صحنه از سال 1999 در فکر مخاطبان نقش بسته است و فیلم تازه از این نظر، پیچیدگی های خاصی در معادله کلی ماتریکس دارد. پس از وقفه طولانی در فرانچایز ماتریکس، از فیلم آخر تا کنون، می توان نتیجه گیری کرد که نئو با توانایی و مهارت بیشتری نسبت به افراد معمولی برای مقابله با برنامه های ماتریکس، به ماتریکس رستاخیز ها بازمی شود اما نه به اسم فرد برگزیده و فرد مسیحایی و برگزیده فیلم تازه، ترینیتی است.

هنوز مدت زمان زیادی باقی است تا ماتریکس رستاخیزها اکران شود. تریلر نشان داد که فیلم تازه تا حدودی برخلاف فرمول های قبلی و انتظارات مخاطبان است و به طرق مختلف تغییر نموده است، از حذف رنگ سبز معروف پیرامون شخصیت ها در داخل ماتریکس گرفته تا بازی یحیی عبدالمتین دوم در نقش مورفئوس. نئو در بازگشت به توهم ماتریکس، در شرایط سخت تری واقع شده است اما بازگشت ترینیتی شاید عظیم ترین راز کل داستان باشد. چگونگی و دلایل این اتفاق، معمای پیچیده ای است اما ترینیتی می تواند نه تنها به اسم یک انسان معمولی، (دوباره) از شبیه سازی بیدار شود، بلکه شاید به اسم فرد ناهنجار بعدی که هفتمین نسخه از فرد برگزیده است، به ماتریکس رستاخیز ها بازشود.

منبع: Screenrant

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 مهر 1400 بروزرسانی: 7 مهر 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1809

به "نظریه ای درباره ماتریکس 4؛ ترینیتی فرد برگزیده است نه نئو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظریه ای درباره ماتریکس 4؛ ترینیتی فرد برگزیده است نه نئو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید