پایش و مدیریت کیفیت آب شرب لازم است

به گزارش ایران عکس، جلسه شورای عالی آب ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار گردید.

پایش و مدیریت کیفیت آب شرب لازم است

به گزارش ایران عکس، اسحاق جهانگیری در این جلسه بر ضرورت اجرای پروژه های مرتبط با ارتقاء کیفیت آب شرب تاکید نمود و گفت: پایش و مدیریت کیفیت آب و کوشش برای ارتقاء کیفی منابع آبی امری لازم است چرا که مردم با اطمینان از عملکرد دولت و وزارت نیرو ، نسبت به کیفیت آب شرب آسوده خاطر هستند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به برنامه ریزی و اقدامات وزارت نیرو برای مدیریت تأمین آب شرب در تابستان امسال توضیح داد: تأمین آب شرب در تابستان امسال کاری سخت بود که خوشبختانه با برنامه ریزی دقیق وزارت نیرو مشکل جدی در کشور بوجود نیامد و امیدوارم با برنامه ریزی این وزارتخانه که برای سه سال آینده صورت گرفته، در تابستان سالهای آینده نیز مسئله ای در تامین آب شرب نداشته باشیم.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت مدیریت مصرف آب از رسانه ها و به خصوص صدا و سیما خواست با آگاهی بخشی به جامعه، مردم را به مشارکت در مدیریت مصرف ترغیب و تشویق نمایند زیرا با وجود بارندگی های خوب اخیر همچنان باید به مدیریت مصرف دقت نظر داشته باشیم و نباید تصور گردد که کشور از تنش آبی عبور نموده است.

جهانگیری همچنین ضرورت توجه ویژه برای تامین آب شرب مناسب در شهرهای بزرگ و پرجمعیت کشور نظیر اهواز، مشهد، اصفهان، شیراز و کرمان که با مشکل روبرو هستند را مورد تاکید قرار داد و گفت: تامین آب شرب این گونه شهرها باید در اولویت قرار گیرد و باید راهکارهای اطمینان بخشی برای حل و فصل مسائل تامین آب شرب این مناطق تهیه گردد.

در این جلسه که وزیر نیرو و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز حضور داشتند مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گزارشی از برنامه های بخش آب و آبفا در سال 98 در جهت تامین پایدار آب ارائه کرد و گفت: در این راستا برنامه ای سه ساله برای مدیریت تنش آب شرب تا سال 1400 با رویکرد افزایش تاب آوری و پایداری خدمات تدوین شده است.

براساس این گزارش، برنامه مدیریت تنش آب شرب با فرض بارندگی مشابه سال آبی گذشته و کمبود آب در تابستان سال 1400 پیش بینی شده و برای مدیریت تنش آبی شهرها و روستاهای کشور راهکارهایی در قالب افزایش تأمین و فراوری آب، ارتقای کیفی آب، افزایش توان ذخیره سازی آب، ارتقای مدیریت و بهره وری منابع تأمین، تاسیسات و شبکه ها و نیز مدیریت مصرف در نظر گرفته شده است.

در ابتدای این جلسه نیز رییس سازمان هواشناسی کشور گزارشی از تحلیل بارش و دمای کشور از ابتدای مهر تا 11 آذر 1397 و پیش بینی بارش و دما برای سه ماه آینده ارائه کرد و گفت: بارش های پاییزی امسال به جز در چند استان کشور در سایر مناطق کشور در حد نرمال و بالاتر از نرمال بوده است و پیش بینی ها نشان می دهد که در زمستان امسال میزان بارش ها در حد نرمال و پایین تر از نرمال خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 103

به "پایش و مدیریت کیفیت آب شرب لازم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایش و مدیریت کیفیت آب شرب لازم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید