پیشنهاد یک حقوقدان برای تأمین هزینه یومیه مردم در دوران خانه نشینی

به گزارش ایران عکس، یک وکیل دادگستری با اشاره به شیوع کرونا در کشور و تأکید بر ماندن مردم در خانه، پیشنهاد کرد که در چنین شرایطی هزینه یومیه در خانه برای ملت ایران تامین گردد.

پیشنهاد یک حقوقدان برای تأمین هزینه یومیه مردم در دوران خانه نشینی

جهت دریافت خدمات طراحی حیاط خانه ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

به گزارش ایران عکس به نقل از ایسنا، نعمت احمدی گفت: حوادث و بلایای طبیعی مربوط به دیروز نیست و در گذشته هم بیماری های واگیردار دامن مردم را گرفته است. اولین بار که با مسئله قرنطینه روبرو شدیم مربوط به سال 1267 هجری قمری می شود. در زمان عثمانی، وبا در کشور فراگیر شد و در آن موقع امیرکبیر نخست وزیر ایران بود و این مرد بزرگ دستور اجرای قرنطینه در مرز ایران و عراق را صادر کرد.

وی اضافه نمود: در آن موقع دولت قدرتمندی مانند امیرکبیر وجود داشت که با قرنطینه مرزها و آموزش ها مانع مرگ و میر می شد و اگر دولت ضعیف بود مثل دوره های بعد از امیرکبیر مردم فرار می کردند و میزان مرگ و میر به اندازه ای بود که امکان دفن مرده ها وجود نداشت و همین هم باعث گسترش و ماندگاری بیماری می شد.

این وکیل دادگستری توضیح داد: متاسفانه امروز ویروس کرونا در اقصی نقاط کشور از منطقه ای به منطقه دیگر سرایت می نماید و بعد از ظهور این ویروس از چین به ایران وارد شد. از زمان گسترش ویروس کرونا در کشور، خوشبختانه دکتر نمکی وزیر بهداشت وارد شد و چند راهکار پیشنهاد دادند.

وی ادامه داد: اولین پیشنهاد دکتر نمکی قرنطینه بین شهری در کشور مانند تردد مسافرین در جاده های منتهی به شمال کشور و دیگری تعطیلی و دور کاری ادارات اجتماعی و ممانعت از تجمعات بزرگ در نمازهای آدینه و اماکن مقدسه که به لحاظ اعتقادات مردم در شرایط بحرانی تجمع بیشتری صورت می گیرد، بود. وزیر بهداشت درخواست کرد که تجمعات مذهبی اعم از نماز آدینه و ورود به اماکن مذهبی متوقف شود و بهترین راه ممکن، ماندن در خانه و کمتر ظاهر شدن در تجمعات است.

وی تاکید نمود: وقتی تکلیف می کنیم که مردم در خانه بمانند، باید هزینه یومیه در خانه را برای ملت ایران تامین کنیم. باید دید قانون در این موارد چه تکلیفی را برای مردم و چه تکلیفی را برای دولت در نظر گرفته است. دولت از باب حاکمیت حقوق عمومی باید از شیوع بیماری جلوگیری کند.

وی با اشاره به اصل 29 قانون اساسی گفت: طبق اصل 29 قانون اساسی، دولت موظف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایت های اقتصادی فوق را برای یکایک افراد کشور تأمین کند؛ بنابراین مسئولان امر اگر پیشرفت و دوام و آبادانی این مرز و بوم را می خواهند، باید به این اصل احترام ویژه بگذارند و در اجرای آن کمر همت برای خدمت به مردم ببندند.

وی اضافه نمود: وقتی کشور چین در شهر 11 میلیونی ووهان با گسترش ویروس کرونا روبرو شد، آن شهر را قرنطینه کرد و از رفت و آمد غیرضروری جلوگیری کرد و بعد غذای گرم را به خانه ها داد. در ایران اینگونه نیست. به اجبار از مردم می خواهیم که از خانه ها خارج نشوند. حتی تلویزیون برنامه سرگرم نماینده ای ندارد. در این شرایط سخت و دلهره و وحشت، حداقل تلویزیون می تواند برنامه سرگرم نماینده داشته باشد که اینگونه نیست.

وی اضافه نمود: فقط دستور شستشوی دست و صورت را به وسیله رسانه ها به مردم یاد می دهیم، بدون اینکه وسایل بهداشتی و شوینده را در اختیار مردم بگذاریم. قیمت دستکش و ماسک چند برابر شده است و این ابتدایی ترین مسئله است که فراهم نشده است و وسایل بهداشتی یکدفعه از کل داروخانه ها حذف شده است. مردم در این شرایط باید چه کار نمایند؟ الکل به عنوان مایه اصلی بهداشتی، در داروخانه ها وجود ندارد و اگر هم پیدا شود قیمت آن 10 برابر افزایش پیدا نموده است. ما میخواهیم مردم به دستورات مسئولین عمل نمایند اما اصل 29 قانون اساسی را رعایت نمی کنیم. از مردم می خواهیم که بهداشت را رعایت بنمایند اما وسائل شوینده و لوازم بهداشتی را در اختیار مردم نمی گذاریم.

این حقوقدان اضافه نمود: باید شغل و هزینه زندگی و سایر امکانات اولیه مورد احتیاج مردم در دسترس باشد که متاسفانه نیست. البته این مشکل تنها مشکل ایران نیست. الان نزدیک به 90 کشور جهان درگیر کرونا هستند و کشوری مانند ایتالیا چندین شهر را کاملاً قرنطینه کرد. در ایران در قضیه کرونا، یک طرف ترازو دولت است و باید خدمات و امکانات را در اختیار مردم بگذارد.

وی در انتها گفت: آقای رئیس جمهور در برنامه تلویزیونی می گوید که از شنبه کشور به شرایط عادی برمی شود ولی آقای نمکی وزیر بهداشت اگر نبود و جلوی نمازآدینه و تجمعات را نمیگرفت ببینید چه اتفاقی می افتاد. شرایط از این بدتر می شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 782

به "پیشنهاد یک حقوقدان برای تأمین هزینه یومیه مردم در دوران خانه نشینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد یک حقوقدان برای تأمین هزینه یومیه مردم در دوران خانه نشینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید