چه رازی در دل کوهستان وجود دارد؟

به گزارش ایران عکس، به گزارش خبرنگار خبرنگاران (ایبنا)، بیایید به این فکر کنیم چه رازی در دل کوهستان وجود دارد؟ حیوانات و طبیعت سبز یا برفیِ آن، چه پیامی برای ما دارد؟ کشف زندگی و حیات در کوهستان آنقدر هم ساده به نظر نمی رسد؛ چون هر گوشه از طبیعت اطراف مان ویژگی های منحصربه فردی دارد که ما را شگفت زده خواهد نمود. با این حال در داستان کوه به شکل زیبا و ساده ای می توانیم گوشه ای از کوهستان را ببینیم.

چه رازی در دل کوهستان وجود دارد؟

داستان کوتاه کوه به نویسندگی ربه کا گاگر و تصویرگری گری سیمون روتلیزبرگر با ترجمه لیلا(رویا) مکتبی فرد در 42 صفحه مصور رنگی و به بهای 32 هزار تومان از سوی انتشارات مهرسا منتشر شده است. این نویسنده سوئیسی داستان حیوانات کوهستانی را برای ما تعریف می نماید که در کنار هم می خواهند به یک سؤال پاسخ دهند: کوه چیست؟

هر کسی به یک وجه از زندگی کوهستانی نگاه می نماید. طبیعت کوهستان ممکن است برای کسی جنبه سرگرمی و سرگرمی داشته باشد و برای یک نفر دیگر با چند لحظه قدم زدن در آن، آرامش به همراه بیاورد.

در این داستان، هر حیوانی یک چیزی می گوید؛ یکی می گوید کوه یک جنگل پر از درخت و چیزهای سبز است، دیگری می گوید سبزه زار و پُر از گل است و یکی دیگر از خاک و سنگ و صخره می گوید. حیوانات داستان فقط به جنبه ای از کوه اشاره می نمایند که مربوط به زیست خود آنهاست؛ اما با پیشنهاد پرنده تصمیم می گیرند به قله کوه بروند و از آنجا ببینند کدام یک از آنها راست می گوید و واقعا کوه چیست؟.

در اینجاست که می فهمیم راز بزرگ کوهستان زندگی بخشی به حیوانات مختلف است. کوهستان برای آنها یک خانه بزرگ است که پناهگاه شان است و تا زمانی که خطری بیرونی آنها را تهدید نکند سال ها می توانند به زندگی خودشان ادامه دهند.

کوهستان هم به حیوانات و هم به انسان ها زندگی می بخشد؛ برای انسان ها همواره طبیعت سرمایه گران قدری است که باید از آن محافظت کرد.

وقتی می رسند بالای کوه یک دفعه همه غافلگیر می شوند. همه چیز خیلی فرق دارد؛ اصلاً شبیه آن چیزی نیست که فکرش را می کردند. تا چشم کار می نماید همه جا پر است از جنگل، سبزه زار، صخره، برف، تپه و آب. همه ساکت کنار هم می نشینند و به اطراف نگاه می نمایند. چقدر همه چیز از آن بالا کوچک به نظر می رسد. حیوان ها می گویند: تا این بالا نباشی نمی دانی کوه چیست. کوه فقط کوه است؛ به همین سادگی..

داستان کوه، ساده و روان برای مخاطب کوچک خود روایت می گردد. ایده شناساندن کوهستان به مخاطب کودک از زبان حیوانات ایده ای بامزه و جالب است که نویسنده توانسته به خوبی آن را پرورش دهد و به صورت داستانی بیان کند. بعلاوه این ایده با فلسفه تفکر انتقادی هم آمیخته شده است و این امکان را به بچه ها می دهد که به وسیله رفتار حیوانات در داستان، تفکر انتقادی را بیاموزند و به این نکته دست یابند که هر چیزی را شنیدند نپذیرند و مسائل را از جنبه های مختلف آنالیز نمایند و یک جانبه نظر ندهند یا نظرات را نپذیرند.

در این بین، تصویرگری کتاب نیز با جزئیاتِ مجذوب کننده خود در کنار خط روایت اصلی داستان، زندگی حیوانات را برای مخاطب کودک به تصویر می کشد و کودک به راحتی می تواند با تماشا تصاویر به درک بهتری از اینکه هر حیوانی به چه طریقی به کوهستان وابسته است دست پیدا کند. درواقع می توانیم بگوییم در این داستان، تصاویر نقش پررنگ تری نسبت به متن دارد.

11 آگوست روز جهانی کوهستان بود و کتاب کودک کوه پیشنهاد مطالعه ما به والدین و بچه ها شان است برای شناخت بهتر کوه و زندگی حیوانات در آن و البته تمرین تفکر انتقادی و فرصت دادن به همدیگر برای بیان نظرات: چه موافق و چه مخالف.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 21 مرداد 1402 بروزرسانی: 21 مرداد 1402 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 2279

به "چه رازی در دل کوهستان وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه رازی در دل کوهستان وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید