ژنتیک در پارگی رباط صلیبی تاثیر دارد

به گزارش ایران عکس، بیتوته/ به گزارش ایسنا به نقل از ساینس دیلی، مدت هاست که معین شده است که انتخاب نوع کفش و ورزش، عواملی هستند که می توانند در پارگی رباط صلیبی قدامی نقش داشته باشند.

ژنتیک در پارگی رباط صلیبی تاثیر دارد

پژوهشگران دانشگاه لوند(Lund University) سوئد در آنالیز جدیدی دریافته اند که ژن ها نیز در این میان، نقشی مشخص نماینده دارند.

پژوهشگران با تجزیه و تحلیل داده های ثبت شده در خصوص دوقلوها دریافتند که چه تعداد دوقلوی همسان و غیرهمسان، به پارگی رباط صلیبی قدامی دچار شده اند. آنها در مجموع، 88 هزار و 414 دوقلوی 17 سال به بالا را مورد آنالیز قرار دادند.

کارین مگنوسان(Karin Magnusson)، از پژوهشگران این پروژه گفت: فرصت مشاهده آسیب در میان دوقلوهای همسان و غیرهمسان، می تواند به نتیجه گیری در خصوص موضوع وراثت یاری کند.

وی اضافه کرد: دوقلوهای همسان، ژن های کاملا یکسانی دارند. در حالی که دوقلوهای غیرهمسان مانند بقیه خواهرها و برادرها، نیمی از ژن های خود را با یکدیگر تقسیم می نمایند. ما می توانیم با آنالیز آسیب رباط صلیبی قدامی در هر دو قل یک مجموعه، میزان تاثیر وراثت را تخمین بزنیم و شیوع دو برابر آن را در دوقلوهای همسان و غیرهمسان مقایسه کنیم. با این روش می توانیم به نتیجه گیری در خصوص اهمیت وراثت و محیط بپردازیم.

مگنوسان ادامه داد: نتایج این پژوهش نشان می دهد که نقش ژن ها بیش از آن چیزی است که پیشتر تصور می کردیم. می توان گفت که از میان همه موارد پارگی رباط صلیبی قدامی، 69 درصد با ژنتیک در ارتباط هستند. منظور این جمله نباید این طور برداشت گردد که خطر آسیب در یک نفر، 69 درصد است؛ بلکه منظور از آن، وقوع آسیب در جمعیت بیشتر است. درک موضوع وراثت، به واسطه مقایسه آن با بیماری های دیگر، ساده تر می گردد. برای مثال، خطر ژنتیکی ابتلا به سرطان، 33 درصد است؛ به این معنا که 33 درصد تغییرات جمعیت در اثر سرطان می تواند ناشی از ژنتیک باشد. بقیه دلایل نیز ناشی از عوامل دیگری مانند ژنتیک، محیط یا سبک زندگی هستند.

خطر ژنتیک، در مردان و زنان، یکسان است. نتایج این پژوهش می توانند به پیشگیری موثرتر از این نوع آسیب یاری نمایند.

مارتین انگلوند(Martin Englund)، از پژوهشگران این پروژه گفت: عوامل ژنتیکی در گذشته برای پیشگیری از پارگی رباط صلیبی قدامی در میان افرادی مانند ورزشکاران در نظر گرفته نشده اند. این پژوهش، در خصوص اینکه آیا وراثت، شرایط مربوط به آناتومی یا فیزیولوژیکی را که می توانند در پارگی رباط صلیبی نقش داشته باشند، شامل می گردد یا خیر، پاسخی ارائه نمی دهد. با وجود این، اگر بدانیم که موارد زیادی از این آسیب در یک خانواده وجود دارد، ضروری است احتیاط و تمرینات پیشگیرانه بیشتری صورت بگیرد.

منبع: همگردی
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1417

به "ژنتیک در پارگی رباط صلیبی تاثیر دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژنتیک در پارگی رباط صلیبی تاثیر دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید