بازداشت ده ها معترض ضددولتی در قزاقستان

به گزارش ایران عکس، پلیس در آلماتی، عظیم ترین شهر قزاقزستان ده ها نفر از معترضان ضددولتی را که امروز به خیابان آمدند، دستگیر کرد. این در حالی است که انتظار می رفت قانون آزادتری در خصوص تظاهرات لازم الاجرا باشد.

بازداشت ده ها معترض ضددولتی در قزاقستان

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

به نقل از رویترز، این کشور آسیای مرکزی بارها از سوی گروه های حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفته بود که برگزاری تجمعات را منوط به صدور مجوز از سوی مقامات می دانست. این در حالی است که قاسم جومارت توقایف، رئیس جمهوری اواخر ماه گذشته قانونی را به تصویب رساند که به موجب آن این ماده حذف شد.

مقامات می گویند، با اینکه قانون فوق به طور رسمی از امروز در مقام تأثیرگذاری قرار گرفته، قبل از عملیاتی شدن احتیاج به بازه 5 روزه اطلاع رسانی دارد. آن ها همچنین اعلام کردند که گروه های مخالف این موضوع، پیروز به مطلع سازی مقامات درباره برنامه شان برای تجمعات نشده اند؛ ضمن آنکه در حال پیروی از قوانین فاصله گذاری اجتماعی بیماری کووید 19 نیز بوده اند.

پلیس، از جمله نیروهای ضدشورش، در میدان های اصلی آلماتی و خیابان های نزدیک به این ناحیه، بر سر پست حفاظتی خود مستقر شدند. در این نواحی حداقل 100 فعال حضور داشتند که پلیس آن ها را به گروه های کوچک تر در هم شکست.

یکی از گروه های معترضان و فعالان، بنر نمی توانم نفس بکشم را در دست داشتند؛ اشاره ای به مرگ جورج فلوید، سیاه پوست آمریکایی غیرمسلح که تحت بازداشت پلیس مینیاپولیس جان سپرد و جرقه شورش های بسیاری در سراسر ایالات متحده شد.

بعضی از معترضان همچنین شعار پیرمرد، برو! سر دادند که به قدرت گسترده نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور سابق در این کشور استقلال یافته از شوروی سابق اشاره داشت.

برکناری قاسم جومارت توقایف، رئیس جمهوری فعلی قزاقستان و متحد نظربایف که به دنبال استعفای او بر سر کار آمد، و توزیع عادلانه تر ثروت، از دیگر تقاضاهای معترضان بود. بر روی یکی از بنرها نوشته شده بود چرا در کشوری که نفت و گاز دارد، مردم فقیر هستند؟

بعد از مقابله کوتاه مدت بین پلیس و معترضان، پلیس ده ها معترض را دستگیر و آن ها را با مینی ون از محل خارج کرد.

قزاقستان، کشور نفت خیز با 19 میلیون نفر جمعیت به دنبال افت قیمت نفت خام و رکود ناشی از ویروس کرونا، آسیب شدیدی دیده است. بر اساس آمار رسمی، بیش از 4 میلیون نفر طی قرنطینه 2 ماهه که ماه گذشته انتها یافت، منبع درآمد خود را از دست داده اند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 21 دی 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1094

به "بازداشت ده ها معترض ضددولتی در قزاقستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازداشت ده ها معترض ضددولتی در قزاقستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید