تقلای جمهوری خواستار برای ممانعت از بازگشت بایدن به برجام

به گزارش ایران عکس، ایسنا نوشت: جمهوری خواستار کنگره آمریکا اصلاحیه ای را تنظیم نموده اند که با ضمیمه شدن به یکی از مصوبه های مرتبط، دولت بایدت را ملزم خواهد نمود بدون تاییدیه کنگره وارد هیچ توافقی با ایران نشده و تغییری در به کارگیری تحریم های آمریکا علیه آن ندهد.

تقلای جمهوری خواستار برای ممانعت از بازگشت بایدن به برجام

به گزارش پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن، طبق رونوشت اصلاحیه ای که فری بیکن آن را رویت نموده، قانونی در سنای آمریکا تصویب می گردد که دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا را ملزم خواهد نمود پیش از امضای یک قرارداد با ایران، تاییدیه کنگره را داشته باشد.

این اصلاحیه مانع چشم گیری در جهت اجرایی شدن طرح دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته ای ایران خواهد بود. همگام با پیش رفت مذاکرات میان تهران و کشورهای اروپایی در وین، این اصلاحیه تحت حمایت جمهوری خواستار کنگره آمریکا، مانع دولت بایدن از امضا کردن هر گونه توافق جدید، بدون تایید کنگره خواهد شد. با وجود چند دستگی های بدنه کنگره، احتمالا این اصلاحیه به طور گسترده تحت حمایت حزب جمهوری خواه قرار گرفته و با مخالفت دموکرات ها رو به رو می گردد که تا حد زیادی حامی تعلق دریافت میلیاردها دلار پول به تهران با لغو تحریم های آن هستند. هنوز معین نیست که این اصلاحیه ضمیمه کدام مصوبه کنگره خواهد شد.

سناتور رون جانسون پیشگام تنظیم و امضای این اصلاحیه بوده است که تا به امروز مورد حمایت سناتورها جیمز ریچ، تد کروز، مارکو روبیو و جانسون بوراسو قرار گرفته است. تمامی آن ها مخالف دیپلماسی دولت بایدن با ایران هستند.

این اقدام یکی از اولین اقدامات محسوس جمهوری خواستار سنای آمریکا در جهت ممانعت از دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته ای بوده است که دونالد ترامپ رئیس پیشین آمریکا در سال 2018 از آن خارج شد.

در حالی که احتمالش کم است دموکرات ها اقدامی بی سابقه انجام داده و از این اقدام حمایت نمایند، چندین نفر از سناتورهای دموکرات از جمله بِن کاردین، جو مانچین و باب مِنِندز در سال 2015 دردولت اوباما با توافق هسته ای مخالفت نموده بودند. دولت اوباما در نهایت توانست با دور زدن کنگره وارد توافق هسته ای گردد. جمهوری خواستار نمی خواهند دوباره شاهد این اتفاق باشند.

این اصلاحیه علاوه بر ضروری کردن تاییدیه سنای آمریکا، مانع از لغو یک جانبه تحریم های سخت مالی علیه ایران دولت بایدن خواهد شد که البته در حال حاضر اقدام به این کار نموده است. مقامات وزارت امور خارجه آمریکا ماه گذشته به فری بیکن گفته بودند که مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین تا حد زیادی بر گستره لغو تحریم ها متمرکز است. مقامات ایرانی خواستارلغو تمامی تحریم های اعمال شده تحت کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ هستند و مقامات آمریکایی نیز گفته اند که آماده قبول کردن این درخواست هستند.

طبق رونوشتی که فری بیکن رویت نموده، در این اصلاحیه قید شده است که رئیس جمهور آمریکا نباید در به کارگیری تحریم ها اعمال معافیت کند، آن را لغو کند، کاهش دهد یا لغو کند یا محدود کند.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1675

به "تقلای جمهوری خواستار برای ممانعت از بازگشت بایدن به برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقلای جمهوری خواستار برای ممانعت از بازگشت بایدن به برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید