خطرات نرفتن به راه بادیه و نشستن باطل!

به گزارش ایران عکس، کرونا، همه را خانه نشین کرد. تغییر ناخوشایندی که باعث شد آنهایی هم که کمی تحرک بدنی داشتند، همان اندک را هم کنار بگذارند.

خطرات نرفتن به راه بادیه و نشستن باطل!

از آنجا که گرایش ذاتی همه ما به استراحت و تنبلی است چه فرصتی از این بهتر که کرونا را بهانه کنیم و چهار گوشه خانه را بچسبیم! عوارض کم تحرکی و بی تحرکی همین حالا هم معین است؛ مانند اضافه وزن که خیلی هایمان گرفتارش هستیم اما عوارض پنهان آن و شاید عمیق تر آن مانند بالا رفتن آمار پوکی استخوان یا کمبود ویتامین D یا اختلال در رشد بچه ها، بعدها معین خواهد شد.

اگر علاوه بر شرایط خاص حال حاضر، شغلی داشته باشید که ساعت های زیادی را مجبور به نشستن باشید، عوارض ناشی از کم تحرکی چندبرابر خواهد شد. پس بیایید از عوارض نشستن طولانی مدت مطلع شویم تا شاید برنامه زندگی در نشستن های طولانی را تغییر دهیم.

خواب رفتن دست و پا یا هر قسمتی از بدن، ناشی از نشستن طولانی مدت را همه تجربه نموده ایم. این عارضه با چند بار تکان دادن دست و پا رفع می گردد اما عوارض ایجاد شده در بدن به علت بی حرکتی، جدی تر است.

متخصصان در یک جمله آسیب ها را این طور توصیف می نمایند: اگر از اندام های بدن درست استفاده ننموده یا استفاده نکنید، آنها را از دست می دهید.

این جمله بیانگر این است که ماهیچه های ناحیه لگن، کمر و پاها در اثر نشستن طولانی مدت دچار تحلیل و ضعف می گردد.

از سوی دیگر بی حرکتی و آویزان ماندن طولانی مدت پاها باعث آسیب به ماهیچه سُرِینی و ماهیچه های چهارسر و سه سر زانو خواهد شد. ضعف و تحلیل این ماهیچه ها، خطر زمین خوردن و در پی آن آسیب های دیگر را افزایش می دهد.

سبکبار نیستید: شاید خیلی احتیاج به شرح نباشد که نشستن طولانی مدت زمینه ساز ابتلا به اضافه وزن و چاقی مفرط است اما به چه علت؟ حرکت کردن باعث آزاد شدن مولکول هایی مانند لیپوپروتئین لیپاز از ماهیچه ها می گردد. اما نشستن طولانی مدت و بی تحرکی باعث توقف آزاد شدن این مولکول ها و افزایش خطر اضافه وزن، به ویژه اضافه وزن موضعی می گردد. از سوی دیگر خطر ابتلا به سندرم متابولیک هم افزایش پیدا می نماید. درصورتی که مدت زیادی در طول روز بنشینید، احتمال تجمع چربی در ناحیه میانی بدن افزایش یافته و همین مسأله خطر سکته قلبی را هم بالا می برد.

پشتی که دو تا می گردد: نشستن طولانی مدت، دو عارضه شاخص را در پی دارد؛ تحلیل رفتن غیرعادی باسن عظیم و قوس برداشتن ستون فقرات. این دو عارضه به ویژه اگر ساختار نشستن شما مناسب نباشد، بیشتر دیده می گردد. فشار بر دیسک های ستون مهره ها، باعث بدشکلی ستون فقرات شده و زمینه ساز درد مزمن در ناحیه کمر، ستون فقرات، گردن و باسن عظیم و کوچک می گردد.

افسردگی می آید: برخی از آسیب ها و عوارض جسمی، زمینه ساز بروز مسائل روانی است اما نشستن طولانی مدت به شکل مستقیم روی سلامت روان اثر داشته و باعث بروز افسردگی و اضطراب می گردد. به این علت که کم تحرکی یا بی تحرکی طولانی مدت باعث کاهش ترشح هورمون های شادی می گردد. یکی از دلایلی که ورزش و تحرک بدنی- حتی در حد نیم ساعت پیاده روی- می تواند به تغییر شرایط روحیه افراد یاری کند، ترشح هورمون های شادی در اثر تحرک بدنی است.

خرچنگ متولد می گردد! : شاید باور نکنیم که نشستن طولانی مدت زمینه ساز ابتلا به برخی از انواع سرطان هاست. به این علت که همواره فکر می کنیم زمینه ابتلا به سرطان، رفتارهای خطرناک و خاصی است اما نشستن طولانی مدت، زمینه ابتلا به سرطان ریه، سرطان تخمدان و دیگر سرطان های وابسته به ناحیه لگن و سرطان روده هاست.

ضربان های خسته: قلب، باید هر روز با ورزش و تحرک بدنی مناسب- متناسب با سن و سلامت قلب- افزایش ضربان داشته باشد. به این ترتیب قلب به حرکت واداشته شده، خون به خوبی در رگ ها به گردش درآمده و متابولیسم بدن فعال شده است. اگر فردی در طول هفته بیش از 23 ساعت بدون حرکت باشد، نسبت به کسی که در طول هفته 11ساعت حرکت بدنی نداشته است، 64 درصد بیشتر در معرض خطر سکته قلبی واقع شده است. هرچه اندازه نشستن در طول روز بیشتر باشد، خطر سکته قلبی بالاتر می رود.

شیرینی تلخ می آید: دیابت نوع دوم یا اکتسابی، عارضه دیگری است که در پی نشستن طولانی مدت بروز نموده و خطر ابتلا می تواند تا 112 درصد افزایش یابد. علت بروز این اتفاق هم افزایش وزن، اختلال در عملکرد انسولین، افزایش مقاومت سلول ها به انسولین و... است.

رگ های خسته آبی: وقتی به مدت طولانی پشت میز کار نشسته اید، پاها هم به مدت طولانی آویزان است. این مسأله باعث ایجاد اختلال در بازگشت خون از سیاهرگ ها شده و زمینه ساز ایجاد واریس در پاهاست. از سوی دیگر این مسأله زمینه ایجاد لخته خون و افزایش خطر سکته قلبی و مغزی است.

دردهایی که می آیند و می مانند: وقتی بخشی از بدن به مدت طولانی در یک حالت باقی می ماند، دچار خستگی، ضعف عضلانی و خواب رفتگی در اثر فشار به اعصاب و اختلال در گردش خون می گردد. پا درد، کمر درد، درد در ناحیه شانه ها، ستون فقرات، گردن و ناحیه لگن است. اگر علاوه بر نشستن طولانی مدت با رایانه کار نموده و تایپ می کنید، دچار درد انگشت ها، مچ و چشم ها هم خواهید شد.

مهتاب خسروشاهی - سلامت / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1726

به "خطرات نرفتن به راه بادیه و نشستن باطل!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرات نرفتن به راه بادیه و نشستن باطل!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید