درمان خانگی قارچ ناخن

به گزارش ایران عکس، تهران (پانا) - درمان های خانگی قارچ ناخن پا، ممکن است موثرتر از داروهای تجویز شده در درمان قارچ خفیف تا میانه ناخن پا باشند.

درمان خانگی قارچ ناخن

به گزارش سلام جهان، قارچ ناخن پا، که به آن اونیکومایکوزیس نیز گفته می گردد، یک عفونت قارچی شایع در ناخن پا شما است.

بارزترین علامت آن تغییر رنگ سفید، قهوه ای یا زرد در یک یا چند ناخن پا است. قارچ ناخن ممکن است توسعه یابد و باعث ضخیم شدن یا ترک خوردن ناخن ها گردد.

1. درمان قارچ ناخن پا ویکس واپوراب (Vicks VapoRub)

ویکس واپوراب یک پماد موضعی است. اگرچه برای سرکوب و کم کردن سرفه طراحی شده است، اما مواد فعال آن (کافور و روغن اکالیپتوس) ممکن است به درمان قارچ ناخن پا نیز یاری نمایند. مطالعه ای در سال 2011 نشان داد که ویکس واپوراب اثر و نقش بالینی مثبتی را در درمان قارچ ناخن پا ایفا میکند. برای استفاده، حداقل روزی یک بار میزان کمی ویکس واپوراب را روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

2. عصاره گل مار (زر آوند)

عصاره گل مار یک ضد قارچ است که از گیاهان خانواده آفتابگردان ساخته و گرفته می گردد. یک مطالعه در سال 2008 نشان داد که این دارو به مقدار داروی ضد قارچ سیکلوپیروکس در برابر قارچ ناخن پا موثر واقع شده است. برای این مطالعه، عصاره snakeroot را در هر منطقه آسیب دیده ، هر سه روز در میان برای ماه اول، هفته ای دو بار برای ماه دوم و هفته ای یک بار برای ماه سوم استفاده کردند.

3. روغن درخت چای

روغن درخت چای، که ملایکا نیز نامیده می گردد، یک روغن ضروری با توانایی ضد قارچ و ضد عفونی نماینده است. طبق گفته مرکز ملی بهداشت Complementary و Integrative ، بعضی از مطالعات بالینی در مقیاس کوچک نشان داده اند که روغن درخت چای ممکن است در برابر قارچ ناخن پا موثر واقع گردد.

برای استفاده، روغن درخت چای را دو بار در روز و با یک پنبه روی ناخن آسیب دیده بمالید.

4. درمان قارچ ناخن پا با روغن پونه کوهی

روغن پونه کوهی حاوی تیمول است. طبق گفته یک آنالیز در سال 2016 ، تیمول دارای خواص ضد قارچی و ضد باکتری است. برای درمان قارچ ناخن پا ، روزانه دو بار روغن پونه کوهی را با پنبه به ناخن آسیب دیده بمالید. بعضی از افراد از روغن پونه کوهی و روغن درخت چای با هم استفاده می نمایند. هر دو محصول قوی هستند و ممکن است باعث تحریک یا واکنش آلرژیک شوند. ترکیب آنها ممکن است این خطر را افزایش دهد.

5. درمان قارچ ناخن پا با عصاره برگ زیتون

تصور می گردد که یک ماده فعال در عصاره برگ زیتون ، اولئوروپئین، دارای توانایی ضد قارچ ، ضد میکروبی و تقویت نماینده سیستم ایمنی باشد. می توانید عصاره برگ زیتون را مستقیماً به قارچ ناخن بمالید یا به صورت کپسول آن را بخورید.

طبق گفته یک آنالیز در سال 2012 ، مصرف یک تا سه کپسول برگ زیتون به همراه وعده های غذایی دو بار در روز نسبت به عصاره برگ زیتون در درمان قارچ ناخن پا موثرتر است. توصیه می گردد در طول این درمان میزان زیادی آب بنوشید.

6. درمان خانگی قارچ ناخن پا با روغن های ازونیزه شده

روغنهای ازونیزه شده روغنهایی مانند روغن زیتون و روغن آفتابگردان هستند که به آن ها گاز اوزون تزریق می گردد. طبق گفته مطالعه ای در سال 2011، این نوع از قرار گرفتن در معرض ازن در غلظت های کم برای مدت زمان کوتاه می تواند بسیاری از ارگانیسم ها مانند قارچ ها، مخمرها و باکتری ها را غیرفعال کند.

مطالعه دیگر نشان داد که روغن آفتابگردان ازونیزه شده در درمان قارچ ناخن پا موثرتر از نسخه ضد قارچ موضعی، کتوکونازول (Xolegel) است. برای درمان قارچ ناخن پا با روغن ازونیزه شده، روغن را دو بار در روز روی ناخن انگشت پا آسیب دیده قرار دهید.

7. درمان خانگی قارچ ناخن پا با سرکه

فقط شواهد حکایتی و نقل قول هایی از سرکه به عنوان درمانی برای قارچ ناخن پا در دسترس است. اما با این وجود، یک داروی خانگی بی خطر برای آزمایش و امتحان کردن است.

8. درمان خانگی قارچ ناخن پا با دهانشویه لیسترین

دهانشویه لیسترین حاوی موادی مانند منتول ، تیمول و اکالیپتوس است که دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچ هستند. ممکن است به همین علت باشد که یک داروی محبوب قارچ ناخن پا به شمار میرود. حامیان این درمان توصیه می نمایند روزانه پای آسیب دیده را در لگنی از لیسترین به رنگ کهربا بخیسانید.

درمان قارچ ناخن پا در طب سنتی

9. درمان قارچ ناخن پا در طب سنتی با سیر

یک منبع معتبر در سال 2009 دریافت که سیر دارای بعضی از قابلیت های ضد قارچ و ضد میکروبی است. ممکن است با قرار دادن حبه های سیر خرد شده یا له شده روی ناحیه آسیب دیده به مدت 30 دقیقه در روز ، قارچ ناخن پا را درمان کنید. ممکن است بهتر و کم بو تر گردد اگر که آن را به صورت کپسول سیر درمان کنید. طبق دستورالعمل سازنده مصرف کنید.

10. رژیم خود را تنظیم کنید

ارتباط بین رژیم غذایی و سلامتی معین و واضح است: هرچه غذاهایی که می خورید سالم تر باشند، بدن شما نیز بیشتر قادر به مقابله با شرایطی مانند قارچ ناخن پا خواهد بود. با غذا خوردن به بدن خود مواد مغذی را که احتیاج دارد بدهید:

ماست غنی از پروبیوتیک

پروتئین کافی برای حمایت از رشد مجدد ناخن

آهن کافی برای جلوگیری از شنمایندگی ناخن ها

یک رژیم غذایی غنی از اسیدهای چرب ضروری

غذاهای غنی از کلسیم و ویتامین D مانند محصولات لبنی کم چرب

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 بهمن 1400 بروزرسانی: 10 بهمن 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1942

به "درمان خانگی قارچ ناخن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان خانگی قارچ ناخن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید